Abp Ryś modlił się w 75. rocznicę likwidacji łódzkiego Getta

(fot. youtube.com)
KAI / df

- Wszyscy jesteśmy winni pamięć ofiarom zagłady, bo jeśli wtedy nie starczyło ludziom sił, by ich obronić, to dziś trzeba obronić pamięć o nich - mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto, które odbyły się na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast.

Dokładnie 29 sierpnia 1944 roku z Łodzi wyruszyła w stronę obozu Auschwitz-Birkenau ostatnia grupa Żydów z Litzmannstadt Getto. W 75. rocznicę upamiętniającą likwidację tego drugiego, co do wielkości Getta na terenie Europy na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Wśród zaproszonych na obchody był także abp Grzegorz Ryś, który modlił się przy pomniku upamiętniającym łódzkie ofiary Auschwitz.

- Wszyscy jesteśmy winni pamięć ofiarom zagłady, bo jeśli wtedy nie starczyło ludziom sił, by ich obronić, to dziś trzeba obronić pamięć o nich. Dla nas chrześcijan jest jeszcze jeden bardzo ważny motyw - my poczuwamy się do głębokiej jedności z Izraelem i tym biblijnym, i tym aktualnym, dlatego musimy tutaj być! - powiedział metropolita łódzki. - Jeśli zagłada zdarzyła się raz, to może się powtórzyć. Należy robić wszystko, aby się nie powtórzyła. - podkreślił.

DEON.PL POLECA


Podczas uroczystości na cmentarzu żydowskim Kadisz za zmarłych odmówił Michael Schudrich - naczelny Rabin Polski oraz Jehuda Widawski - ocalały z Ghetta Litzmannstadt. Za ofiary łódzkiego Getta odmawiając Psalm 130 wspólnie modlili się abp Grzegorz Ryś, przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich oraz Rabin Łodzi - Dawid Szychowski.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Stację Radegast, skąd naziści wywozili Żydów z łódzkiego Getta do obozów koncentracyjnych.

Po okolicznościowych przemówieniach przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych złożono kwiaty pod symbolicznymi tablicami z nazwami obozów koncentracyjnych, do których wywożeni byli łódzcy Żydzi.

Przez 5 lat okupacji przez łódzkie Getto przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. Cierpiących głód mieszkańców zmuszano do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 r. na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych Getto zlikwidowano jako ostatnie w Europie. Wojny przeżyła tylko garstka mieszkańców Getta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś modlił się w 75. rocznicę likwidacji łódzkiego Getta
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
30 sierpnia 2019, 11:57
Naziści, czy członkowie Narodowo Socjalistycznej  Robotniczej Partii Niemiec. Przy jakiej okazji czasie wojny Polacy mieli by spotykać członków tej partii politycznej. Spotykali żołnierz Wehrmachtu, SS, Waffen SS, funkcjonariuszy Kriminal Polizei, Ordnung Polizei, Arbetsamtu, Siherheit Dienst, Geheim Staat Polizei i wielu innych organizacji państwa niemieckiego
PW
Piotr Wójciak
30 sierpnia 2019, 09:17
...naziści Niemcy.... a nie ... naziści...