Abp Ryś: najpierw daj jeść głodnemu

Abp Grzegorz Ryś (fot. Archidiecezja Łódzka/Youtube)
Archidiecezja Łódzka/mk

"Cóż za pożytek, jeśli stół Chrystusa ozdabiają złote kielichy, podczas gdy On sam jest głodny. Daj najpierw jeść głodnemu a dopiero z tego, co zostanie, ozdabiaj Jego stół" - mówił podczas dzisiejszej mszy św. w łódzkiej katedrze abp Grzegorz Ryś, cytując św. Jana Chryzostoma.

W niedzielę 14 listopada przypada ustanowiony przez papieża Franciszka V Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku odbywa się pod hasłem: “Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).

Pod koniec mszy odprawianej w intencji osób będących w kryzysie bezdomności, do zgromadzonych w katedrze swoje słowo skierował metropolita łódzki, który zacytował Ojca Kościoła - św. Jana Chryzostoma - z homilii do Ewangelii św. Mateusza:

DEON.PL POLECA

„Jeśli pragniesz oddać cześć Ciału Chrystusa, nie zapominaj o Nim, gdy jest w potrzebie. Nie czcij Go w kościele jedwabiem, jeśli na zewnątrz nie zauważasz, gdy jest zziębnięty i nagi. (...) Cóż za pożytek, jeśli stół Chrystusa ozdabiają złote kielichy, podczas gdy On sam jest głodny. Daj najpierw jeść głodnemu a dopiero z tego, co zostanie, ozdabiaj Jego stół. Ofiarowujesz złoty kielich, kubka zaś wody nie podasz? Na cóż zaścielać stół Chrystusa drogocennymi nakryciami, jeśli Mu się odmawia koniecznego odzienia. Jaki stąd pożytek? Bo powiedz mi, jeśli napotkasz zgłodniałego, nie zajmiesz się nim, a tylko stół będziesz mu kosztownie ozdabiał, czy będzie ci za to wdzięczny czy może raczej zagniewany z tego powodu. A jeślibyś zobaczył go w podartym odzieniu i drżącego z zimna pozostawił bez okrycia, natomiast wznosił złote kolumny utrzymując, iż czynisz to na jego chwałę, to czy nie będzie sądził, iż jest niegodnie wyśmiewany i obrażany. Pomyśl, że to właśnie Chrystus wędruje i tuła się pozbawiony dachu nad głową; ty zaś nie przyjąwszy Go w gościnę, przyozdabiasz dlań posadzkę, ściany i kapitele kolumn. Srebrnymi łańcuchami przytwierdzasz lampy, Jego zaś związanego w więzieniu nawet zobaczyć nie chcesz. Mówię to nie dlatego, by zabraniać stosowania wszystkich tych ozdób, lecz aby pamiętać o tym i o tamtym, więcej zachęcam, aby najpierw starać się o to, później o tamto. Nikogo bowiem nie oskarżono z tego powodu, że zaniedbał przyozdabiania, ci zaś, którzy zaniedbali miłosierdzia, ściągają na siebie karę ognia nieugaszonego, karę wspólną z demonami. Toteż gdy przyozdabiasz kościół, nie zapominaj o potrzebującym. Świątynia bowiem , którą on sam stanowi, jest wielokroć cenniejsza od tamtej”.

- Dobrze, że papież Franciszek pięć lat temu ustanowił Święto Ubogiego, które nas prowadzi do uroczystości Chrystusa Króla, bo za tydzień jest uroczystość Chrystusa Króla. Papież chce nam powiedzieć: nie wybierajcie się do Chrystusa Króla z drogocennymi darami, jeśli omijacie Chrystusa ubogiego. Chrystusa trzeba czcić tak, jak On sobie tego życzy, a On sobie życzy tego, co zawarte jest w słowach: byłem głodny, spragniony, nagi, byłem przybyszem - podkreślił arcybiskup.

Jak zauważył abp Ryś, jałmużna nigdy nie jest czynem sprawiedliwości.

- Sprawiedliwość polega na tym, że mogę dać z tego, co mi zbywa, a nie temu, komu się należy, kto zasługuje. Zasadniczo to mnie nie kosztuje. Jałmużna jest wtedy, kiedy mnie kosztuje, kiedy przekraczam proporcje, jakie wyznacza sprawiedliwość. Wtedy mówimy o miłosierdziu - podkreślił duchowny.

- Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce i tu zawsze będą ludzie bezdomni, bo oni zwłaszcza w takich okresach jak teraz wybierają duże miasta, a nie małe miejscowości, bo tam nie mają możliwości przetrwania, a tu taką możliwość mają. Ja się uczę tej Łodzi przez cztery lata i tu dzieje się bardzo wiele pięknych rzeczy - dodał abp Ryś.

Po Eucharystii na placu katedralnym św. Jana Pawła II, podobnie jak przed tygodniem, osoby w kryzysie bezdomności otrzymały ciepły posiłek, a jeśli była potrzeba, mogły otrzymać również ciepłą odzież. Medycy z ulicznej misji medycznej służyli pomocą ambulatoryjną, a lekarze z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego szczepili chętnych szczepionką przeciw COVID-19.

Widocznym owocem tegorocznego Dnia Ubogich jest inicjatywa podjęta przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która ma być zakup nowego mobilnego aparatu do USG. Ma być on wykorzystywany przez uliczną misję medyczną, posługującą potrzebującym przy łódzkiej katedrze. Dzieło można wesprzeć wpłacając ofiarę przy wyjściu z katedry lub przez dobromat na stronie Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: najpierw daj jeść głodnemu
Komentarze (7)
Don Camillo
17 listopada 2021, 15:30
Pieklne i madre kazanie biskupa Rysia. Dziekuje!!
MW
~Maciej Wylężek
16 listopada 2021, 18:59
Jestem współwłaścicielem pewnej nieruchomości, którą wynajmowaliśmy pewnej starszej pani. Pani miała dwóch synalków alkoholików i nierobów, którzy gdy im kasy na gorzałę brakło, dorywczo chwytali się różnych zajęć. Pani sprowadziła ich do mieszkania, które jej wynajmowaliśmy. Była bardzo poważnie chora, nie mieliśmy sumienia wyrzucić jej z mieszkania razem z synalkami, którzy co rusz urządzali sàsiadom karczemne awantury. Lokatorka zmarła, zostało zdewastowane mieszkanie z alkoholikami. Nie płacili, chociaż zużywali prąd i wodę. Udało nam się ich pozbyć wymieniając zamki podczas ich nieobecności. Teraz wałęsają się po okolicy, bez dachu nad głową, bez dochodów, ale jak zauważam ciągle pijani. Czy ks. Arcybiskup raczy mi powiedzieć, czy jako katolik mam obowiązek utrzymywać tych w sumie dość nieprzyjemnych gości, karmić ich i zapewniać im schronienie? Opieka społeczna w małej miejscowości praktycznie nie działa. Życzę miłego wieczoru w przytulnym pałacu arcybiskupim.
AS
~Antoni Szwed
16 listopada 2021, 14:37
"Cóż za pożytek, jeśli stół Chrystusa ozdabiają złote kielichy, podczas gdy On sam jest głodny. Daj najpierw jeść głodnemu a dopiero z tego, co zostanie, ozdabiaj Jego stół." Drobna uwaga księże biskupie. Naczynia liturgiczne (także te pozłacane) NIE SĄ DLA WAS i dla waszego splendoru, one takie są dla oddawania CZCI BOGU!! Przez wieki mszy św. nie odprawiano po stodołach i w glinianych kubkach, lecz w pięknych katedrach i bogato zdobionych kościołach. Fundatorzy i twórcy tego artystycznego bogactwa myśleli o Bogu, nie o ludziach. To byli wierzący, nie niedowiarkowie jak dzisiaj. Jeśli jakieś naczynie liturgiczne raz zostało przeznaczone do kultu Bożego NIGDY nie może być użyte dla celów ludzkich (np. sprzedaż złotego kielicha, by otrzymane pieniądze rozdać ubogim). Tak czynić nie wolno. Poza tym, Kościoły i to, co się w nich znajduje nie są własnością biskupów, lecz własnością wszystkich wiernych lokalnego Kościoła, nierzadko gromadzoną od pokoleń.
HW
~Hanna Wielkopolanka
17 listopada 2021, 00:37
Proszę zauważyć, że Pańskie rozważania dotyczą historii, kosztownych naczyń już istniejących i poświęconych, a cytat "Daj najpierw jeść głodnemu a dopiero z tego, co zostanie, ozdabiaj Jego stół" dotyczy działań bieżących. Więc gdyby teraz miał ktoś ochotę fundować kosztowności do kościoła, to lepiej przeznaczyć te środki na zaspokojenie potrzeb biednych, a dopiero gdy ewentualnie coś zostanie, doposażać kościoły. I ja to rozumiem.
MT
~Marta Trela
17 listopada 2021, 14:05
Tak . Jeśli kielich ważniejszy od życia ludzkiego . Ot cała wiara obłudna. Czlowiek jest dla szabatu czy szabat dla człowieka?
UD
Urszula Dobrowolska
27 grudnia 2021, 07:25
Nie, Bóg jest ważniejszy od człowieka.
Janusz Podkamienny
15 listopada 2021, 16:19
Owce pójdą za pasterzem.