Abp Światosław Szewczuk odwiedzi Polskę

(fot. Олег Чупа / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk w dniach 27-29 czerwca 2013 r. odwiedzi Polskę. Głównym celem wizyty arcybiskupa większego kijowsko-halickiego będą obchody 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej.

Abp Szewczuk spotka się m. in. z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem. Natomiast w Górowie Iławeckim będzie przewodniczył uroczystościom jubileuszowym.

Abp Szewczuk przybędzie do Warszawy 27 czerwca. Po południu w Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej ojców bazylianów przy ul. Miodowej odprawi nabożeństwo w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, z którym później spotka się w Pałacu Prezydenckim.

28 czerwca br. rano w siedzibie sekretariatu KEP zwierzchnik UKGK spotka z się z przewodniczącym KEP abp Józefem Michalikiem, zespołem ds. kontaktów z przedstawicielami Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. W południe przewidziano modlitwę w kaplicy sekretariatu i konferencję prasową.

DEON.PL POLECA

Po południu abp Szewczuk spotka się z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem i marszałkiem Sejmu RP Ewą Kopacz. Po rozmowach uda się na spotkanie z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim.

W ostatnim dniu wizyty 29 czerwca br. zwierzchnik UKGK spędzi w Górowie Iławeckim, gdzie rano spotka się z duchowieństwem i radami parafialnymi archidiecezji przemysko-warszawskiej. Po spotkaniu odprawi pontyfikalną Liturgię z okazji 1025-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej z udziałem zaproszonych gości. Transmisję z uroczystości przeprowadzi TVP 1.

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk urodził się 5 maja 1970 w Stryju na ziemi lwowskiej w rodzinie bardzo zaangażowanej w życie religijne w czasach, gdy Kościół greckokatolicki w ówczesnym Związku Sowieckim był zdelegalizowany, a jego wyznawców usiłowano siłą włączyć do Kościoła prawosławnego. Po ukończeniu szkoły średniej przyszły biskup uczęszczał do szkoły pielęgniarskiej w Borysławiu, kształcąc się jednocześnie w latach 1983-89 w podziemnym seminarium duchownym.

Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych grekokatolicy odzyskali możność normalnego wyznawania swej wiary, w 1991 władze UKGK wysłały go na studia filozoficzne na Uniwersytecie Salezjańskim w Buenos Aires. Po powrocie do kraju w 1994 studiował teologię w greckokatolickim seminarium duchownym we Lwowie. Wtedy też 21 maja 1994 przyjął święcenia diakonatu z rąk konsekrowanego kilka lat wcześniej w podziemiu biskupa Filemona Kurczaby (1913-95), a 26 czerwca tegoż roku wyświęcił go na kapłana kard. Myrosław Iwan Lubacziwśkyj.

Wkrótce potem wyjechał na dalsze studia w zakresie antropologii teologicznej oraz podstaw teologii moralnej w tradycji bizantyńskiej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył z wyróżnieniem w 1999 r., uzyskując doktorat z teologii. Następnie wrócił do kraju i do 2009 był kolejno prefektem, wicerektorem i rektorem (od czerwca 2007) Lwowskiego Seminarium Duchownego pw. Świętego Ducha. Równocześnie w latach 2002-05 był osobistym sekretarzem kard. Lubomyra Huzara.

14 stycznia 2009 r. Benedykt XVI mianował ks. prof. Szewczuka biskupem pomocniczym greckokatolickiej eparchii Opieki Matki Bożej w Buenos Aires. Sakry udzielił mu 7 kwietnia tegoż roku we lwowskiej archikatedrze św. Jerzego (Jura) miejscowy arcybiskup Ihor Woźniak, a jednym ze współkonsekratorów był biskup eparchii w stolicy Argentyny - Mychajił (Miguel) Mykycej. Gdy 10 kwietnia 2010 ten 75-letni wówczas władyka ustąpił z urzędu, papież mianował jego następcą, ale z tytułem administratora apostolskiego Na tym stanowisku zastał bp. Szewczuka obecny wybór na najwyższy urząd w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim.

Oprócz ojczystego, ukraińskiego, abp Swiatosław zna bardzo dobrze również języki: angielski, hiszpański, włoski, polski i grecki oraz swobodnie czyta teksty łacińskie.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki to największy liczebnie wschodni Kościół katolicki, a liczbę jego wiernych ocenia się na ponad 5 milionów. Mieszkają oni zarówno w samej Ukrainie, jak i poza jej granicami, m.in. w Polsce, Europie Zachodniej, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Australii i w szeregu innych krajach. Kościół ma status arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego z siedzibą jego zwierzchnika w Kijowie a w jego skład wchodzą 4 metropolie (jedna z nich obejmuje Polskę), 1 archieparchia (archidiecezja - lwowska), 18 eparchii (diecezji; w tym jedna w Polsce), 3 egzarchaty apostolskie i 2 egzarchaty arcybiskupie. Zgodnie z ustawodawstwem wschodnich Kościołów katolickich cały episkopat UKGK tworzy Synod tego Kościoła, któremu przewodniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki. Obecnie liczy on prawie 40 członków (w tym dwóch w Polsce).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Światosław Szewczuk odwiedzi Polskę
Komentarze (4)
DP
do pana W.
26 czerwca 2013, 21:39
Zbliża się 70 rocznica Rzezi Wołyńskiej. Nasi grekokatoliccy bracia potrafią/chcą spojrzeć w oczy prawdzie. MY zaś jesteśmy trochę jak Kain. Czy ta wizyta coś da? Czy zmieni oblicze naszego zacietrzewienia? 
SS
Starszy Szperacz
13 maja 2013, 13:24
 Jeszcze i to [url]http://fakty.interia.pl/historia/news-arcybiskup-mokrzycki-zbrodnia-na-wolyniu-wymaga-prawdy,nId,962889[/url]
J
Jasiek
13 maja 2013, 13:18
A wy Lwowi  czczą  UPA [url]http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7811[/url]
W
W.
13 maja 2013, 13:10
Zbliża się  70  rocznica  Rzezi Wołyńskiej . Nasi grekokatoliccy bracia nie potrafią/nie chcą spojrzeć w oczy prawdzie. Jak Kain. Czy ta wizyta coś da?