Abp Szal: byłoby nieszczęściem, gdybyśmy daru rekolekcji nie rozwijali
(fot. youtube.com)
KAI/mc
Członkowie Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej i uczestnicy rekolekcji oazowych zgromadzili się w sobotę 27 sierpnia w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku na pielgrzymce inaugurującej nowy rok formacji. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie abp Adam Szal. - Byłoby nieszczęściem, gdybyśmy daru rekolekcji nie rozwijali - stwierdził w homilii.
Mówiąc o odczytanej w Ewangelii przypowieści o talentach, abp Adam Szal zauważył, że sługa, który nie pomnożył majątku swojego pana nie zrobił niczego złego, ale dopuścił się daru zaniedbania. Hierarcha tłumaczył, że zakopać talent to znaczy nie rozwijać darów, które otrzymujemy, zarówno tych materialnych, jak i duchowych. - Zakopać talent to nie kochać, kiedy mogło się kochać, to móc nieść szczęście a pozostać w smutku, mieć życie a nie skorzystać z tego daru i egoistycznie z niego korzystać - wyjaśnił.
Metropolita przemyski stwierdził, że rekolekcje to wielki dar, który człowiek otrzymuje i podejmuje, i który domaga się współuczestnictwa. - Byłoby nieszczęściem dla nas, gdybyśmy ten dar przyjęli, uczestniczyli w rekolekcjach i na tym etapie poprzestali. Trzeba wrócić do parafii, bo Ruch Światło-Życie jest ukierunkowany na to, aby odnowić życie Kościoła, aby to było nowe życie w parafii, w naszych wspólnotach. Rozwijajmy więc ten talent, którym są rekolekcje oazowe, w naszym codziennym życiu - zachęcał.
Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie wezwał, aby Ewangelia o talentach była inspiracją, "na ile wykorzystujemy różne talenty". - Może trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy niewyobrażalnie bogaci poprzez chrzest i inne sakramenty, poprzez rekolekcje oazowe, Światowe Dni Młodzieży. Obyśmy tych talentów nie zakopali i umieli z nich skorzystać dla dobra naszego i dla chwały Bożej - powiedział.
W czasie tegorocznych wakacji odbyło się 29 turnusów rekolekcji oazowych w 14 ośrodkach. W 16 przeznaczonych dla dzieci i młodzieży uczestniczyło 1122 osoby, a w 13 dla rodzin - 862 osoby, w tym 270 małżeństw i 310 dzieci. Posługę pełniło 432 osoby. Łącznie w rekolekcjach uczestniczyło 2416 osób. Prowadzone były także rekolekcje w czasie ferii zimowych. Członkowie ruchu podejmują ciągłą formację podczas spotkań w parafiach oraz w rejonach. Dwie animatorki przemyskiej Oazy wyjadą wkrótce do pracy wolontariackiej w Ekwadorze.
- Zauważa się niewielki spadek liczby uczestników, ale zauważamy wzrost jakości. Księża moderatorzy często mówią, że widać wyższy poziom wiary w tych młodych ludziach. Są gotowi, żeby nieść Chrystusa swoim rówieśnikom i nie tylko - powiedział ks. Daniel Trojnar, który do dzisiaj pełnił funkcję moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie. Jego następcą został ks. Marcin Koperski.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł