Afryka: Mediacja Kościoła dla uniknięcia tragedii

Wybrzeże Kości Słoniowej (źr. wikipedia.pl)
Radio Watykańskie

50 zabitych i co najmniej dwustu rannych to wciąż prowizoryczny bilans starć, do jakich dochodzi od kilku dni w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obserwatorzy określają sytuację mianem wybuchowej i z trudem widzą możliwość wyjścia z obecnego impasu. Krajem wciąż rządzi dwóch prezydentów.

W mediację aktywnie włącza się Kościół. Dziś odbyło się specjalne spotkanie kryzysowe, zorganizowane przez ordynariusza Abidżanu. Abp Jean-Pierre Kutwa mówi, że „wciąż chce wierzyć w pokój”. Stąd do rozmów zaprosił nie tylko polityków, ale także przywódców religijnych islamu.

Konflikt w tym afrykańskim kraju próbuje się bowiem sprowadzić do sporu religijno-etnicznego, a tak nie jest. Już wcześniej abp Kutwa wezwał wraz z przewodniczącym Rady Najwyższej Imamów szejkiem Boikary’m Fofaną do nieulegania naciskom i etnicznym prowokacjom.

Obserwatorzy podkreślają, że Kościół może odegrać zasadniczą rolę w pokojowej mediacji między obu prezydentami. Ostrzegają zarazem, że bierność wspólnoty międzynarodowej może doprowadzić do takiego samego dramatu, jaki rozegrał się w Rwandzie w 1994 r. i kosztował życie milion ludzi.

Duży niepokój budzą doniesienia, że samozwańczy prezydent Laurent Gbagbo do stłumienia manifestacji używa najemników z Angoli i Liberii. Zwycięzca w wyborach Alassane Ouattara wyraża gotowość podjęcia pokojowych rozmów. Tymczasem strach wśród mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej rośnie. Tysiące ludzi opuszcza swe domy i szuka schronienia przy kościołach i misjach.

Wybrzeże Kości Słoniowej ma obecnie dwóch zaprzysiężonych prezydentów oraz dwa rządy. Według komisji wyborczej w wyborach z 28 listopada zwyciężył Ouattara, zdobywając 54,1 proc. głosów. Jednak Gbagbo, na którego zagłosowało 45,9 proc. uprawnionych, nie uznaje tych wyników i nie chce oddać władzy. Po ogłoszeniu wyników przez komisję wyborczą Rada Konstytucyjna anulowała ponad pół miliona głosów oddanych na północy kraju, za głowę państwa uznając Gbagbo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Afryka: Mediacja Kościoła dla uniknięcia tragedii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.