Anna Dymna: to Wy odmieniliście moje życie

Anna Dymna: to Wy odmieniliście moje życie
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / drr

14. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" odbyła się 10 marca w Krakowie. W czasie Festiwalu wręczono także Medale św. Brata Alberta. "Moje życie dzięki wam się odmieniło. Za to bardzo wam dziękuję" - mówiła Anna Dymna, pomysłodawczyni "Albertiany".

"Wy jesteście naszymi największymi skarbami, takimi promieniami słońca - mówiła Anna Dymna do uczestników Festiwalu. - Wyście odmienili mój świat, prostujecie wszystkie moje spostrzeżenia. Dzięki wam umiem się cieszyć tak, jak kiedyś nie umiałam. Moje życie się dzięki wam odmieniło. Za to bardzo wam dziękuję" - dodała pomysłodawczyni "Albertiany".

DEON.PL POLECA

Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przekazując symboliczny klucz nazwał "Albertianę" "najpiękniejszym konkursem w Polsce". "Niepomiernie się cieszę, że to się odbywa w tym budynku; że wasza radość, wasz talent, wasze cudowne reakcje wejdą w te mury, które nimi nasiąkną i znowu przez rok będzie cudownie. To jest klucz. Rozrabiajcie. Dzisiaj Teatr Słowackiego jest wasz" - mówił Krzysztof Orzechowski.

Na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego wystąpiło pięć zwycięskich zespołów teatralnych oraz czterech najlepszych solistów. Wśród zespołów teatralnych wyróżnieni zostali: "ZgiEłk" z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej w Ełku (przedstawienie "Skąpiec"), "Optymiści" ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Pabianicach (przedstawienie "Opowieść o szczęściu"), "Psotnik" z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk" w Gostwicy Podegrodzie (przedstawienie "Szelmowstwa Lisa Witalisa"), "Nasza Lepsza" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublinie (przedstawienie "Kopciuszek"), "Muminek Blues Band" z Warsztatu Terapii Zajęciowej "Muminki" we Wrocławiu (przedstawienie "Zemsta"). W nagrodę otrzymali "Maski" przyznawane przez każdy z krakowskich teatrów, wykonane przez podopiecznych WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie.

W kategorii "Solista" pierwsze miejsca zajęli: Anna Śledzikowska ze Środowiskowego Domu Samopomocy Nowa Wieś Ełcka (utwór "Czerwone korale"), Karolina Przybysz z Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie (utwór "Sianko na stół"), Józef Mielnicki z z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie Grodkowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół w Grodkowie (utwór "Nie chcę więcej"), Jan Stodolny z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy WSON "Pomocna dłoń" w Gizałkach (utwór "od dziś"). Oprócz nagród rzeczowych zwycięzcy otrzymali "Alberciki" wykonane przez podopiecznych WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Otłoczynie.

Na widowni zasiedli również laureaci II i III miejsc. Ze spektaklem pozakonkursowym wystąpił Teatr "Radwanek", którego aktorami są podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta. Aktorzy zaprezentowali spektakl "Franek z Doliny Słońca" (w reżyserii Anny Dymnej i scenografii Marty Guśniowskiej). Głosu postaciom przedstawienia użyczyli aktorzy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

W czasie corocznej gali "Albertiany" wręczane są Medale Brata Alberta. Irena Santor została wyróżniona "za wspieranie i promowanie twórczości muzycznej osób niepełnosprawnych". Piosenkarka jest opiekunką artystyczną Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, którego celem jest promocja uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych. "Za działalność na rzecz osób autystycznych oraz za utworzenie Farmy Życia w Więckowicach" wyróżniona medalem została Alina Perzanowska. Laureatka założyła pierwszy w Polsce ośrodek, który jest miejscem terapii chorych na autyzm i stanie się dla nich domem po odejściu rodziców. Agnieszka i Urszula Radwańskie zostały docenione za "wspieranie i promowanie działalności Fundacji im. Brata Alberta". Obie tenisistki wspierają Fundację udzielając jej swojego wizerunku.

Medale wyróżnionym wręczył bp Damian Muskus OFM. "Powodem wielkiej radości jest fakt, że mogę te Medale wręczyć osobom tak utalentowanym - ludziom, którzy posiadają doskonałą kondycję artystyczną, społeczną i sportową. Dzisiaj nie za te talenty wrodzone kłaniamy się laureatom, ale dziękujemy im za wspaniałą kondycję serca. Bo to z serca wypływa miłość miłosierna, którą wszyscy laureaci potrafią okazywać osobom niepełnosprawnym" - mówił krakowski biskup pomocniczy.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest przez Fundację im. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Dotychczasowymi laureatami są m.in. kard. Franciszek Macharski, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll. Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

W czasie uroczystości ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski otrzymał srebrną odznakę Ministra Sprawiedliwości za zasługi w pracy penitencjarnej. W placówkach Fundacji im. Brata Alberta jako wolontariusze pracują m.in. skazani.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anna Dymna: to Wy odmieniliście moje życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.