Apel do zakonów: bądźcie żarliwymi świadkami
Zawsze żarliwie poszukujcie Boga i o Nim świadczcie – powiedział papież przyjmując uczestników Zgromadzenia Ogólnego Unii Przełożonych Generalnych (USG). W audiencji wziął także udział reprezentujący zakony żeńskie Komitet Zarządzający Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG).
W swoim przemówieniu Ojciec Święty skierował słowa szczególnego pozdrowienia do tych zakonników i zakonnic, którzy znoszą cierpienia z powodu Ewangelii. Benedykt XVI wyraził uznanie zakonom za ich pracę w dziedzinie ewangelizacji, na parafiach i w sanktuariach, katechetyczną, zaangażowanie w formację dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w dziedzinie edukacji, w dziełach socjalnych a także niekiedy ryzykowne świadectwo w trudnych warunkach misyjnych.
Odnosząc się do tematyki ostatnich dwóch spotkań Unii Przełożonych Generalnych, poświęconych przyszłości życia konsekrowanego w Europie papież zauważył, iż powinna ona służyć przemyśleniu na nowo sensu powołania zakonnego, jakim jest nade wszystko poszukiwanie Boga. Podkreślił, że temu poszukiwaniu osoby konsekrowane powinny poświęcać najlepsze energie swego życia. „Poszukujcie tego co jest ostateczne, poszukujcie Boga, kierujcie swój wzrok ku Niemu. Tak, jak pierwsi mnisi dbajcie o orientację eschatologiczną: za tym co prowizoryczne poszukujcie tego, co pozostaje, co nie przemija” – zaapelował Ojciec Święty.
Zachęcił do poszukiwania Boga we współbraciach, w ludziach naszych czasów, do których są posłani, aby obdarzyć ich darem Ewangelii, a zwłaszcza w ubogich, do których w pierwszym rzędzie skierowana jest Radosna Nowina. „Poszukujcie Go w Kościele, w którym uobecnia się Pan Jezus, zwłaszcza w Eucharystii oraz w innych sakramentach, w Jego Słowie, będącym uprzywilejowaną drogą poszukiwania Boga, wprowadzającym nas w rozmowę z Nim i objawiającym nam Jego prawdziwe oblicze. Zawsze żarliwie poszukujcie Boga i o Nim świadczcie” – zaapelował Benedykt XVI.
Papież zwrócił uwagę na centralne znaczenie Słowa Bożego dla odnowy życia konsekrowanego. Jest ono rośliną obfitując w różne gałęzie, której korzenie zakotwiczone są w Ewangelii. Zaznaczył, że podstawowym kryterium rozeznania powołania zakonnego jest zdecydowana wola życia Orędziem Chrystusa i upodobnieniem do niego swego życia. „To Ewangelia przeżywana każdego dnia stanowi element nadający życiu konsekrowanemu piękno i urok, ukazując was światu jako wiarygodną alternatywę. Tego potrzebuje współczesne społeczeństwo, tego oczekuje od was Kościół: być żyjącą Ewangelią” – stwierdził Ojciec Święty.
Benedykt XVI zwrócił uwagę na szczególne znaczenie życia wspólnotowego, braterskiego, stanowiącego ważny element profetyczny w silnie zindywidualizowanym świecie. Podkreślił potrzebę poważnego i nieustannego rozeznania, aby usłyszeć to, co Duch Święty mówi do wspólnot, aby rozpoznać, co pochodzi od Pana Jezusa i to co jest z Nim sprzeczne. „Bez rozeznania i towarzyszącej mu modlitwy oraz medytacji życiu konsekrowanemu grozi dostosowanie się do kryteriów tego świata: indywidualizmu, konsumizmu, materializmu – które osłabiają braterstwo i prowadzą do zatracenia uroku i korozji życia konsekrowanego” – przestrzegł papież. W tym kontekście zachęcił przełożonych generalnych, by byli mistrzami dobrego rozeznania, aby ich wspólnoty był wymownymi znakami dla współczesnego świata. Ojciec Święty zwrócił też uwagę, aby przełożeni zakonni poszukiwali środków sprzyjających wspólnotowości i wzajemnej komunikacji, dążyli do serdeczności i prawdy we wzajemnych relacjach.
Papież zwrócił uwagę na wymiar misyjny życia zakonnego, stanowiący ważną część tożsamości osób konsekrowanych. „Misja wsparta silnym doświadczeniem Boga, mocną formacją i życiem braterskim we wspólnocie stanowi klucz dla zrozumienia i ożywienia życia konsekrowanego. Idźcie więc i w twórczej wierności przyjmijcie jako swoje wyzwanie nowej ewangelizacji. Odnówcie swoją obecność na współczesnych areopagach, by głosić, tak jak to czynią św. Paweł w Atenach «nieznanego» Boga” – zaapelował Benedykt XVI. Mówiąc o zmniejszaniu się zwłaszcza w Europie liczby zakonników papież przypomniał, że życie konsekrowane ma swe korzenie w Bogu, który pragnie go dla budowania i świętości swojego Kościoła. Kościół nie będzie go więc nigdy pozbawiony. Zachęcił jednocześnie do ożywienia duszpasterstwa powołaniowego, formacji początkowej a także formacji stałej zakonników.
Skomentuj artykuł