Apel o sprawiedliwe rozstrzygnięcia klimatyczne

(fot. Grzegorz Gałązka/Galazka.DEON.pl)
Radio Watykańskie

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI nawiązał do rozpoczynającej się w Durbanie w RPA Sesji Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Papież życzył, aby "wszyscy członkowie wspólnoty międzynarodowej wypracowali odpowiedzialną, wiarygodną i solidarną odpowiedź na to niepokojące i złożone zjawisko". Dodał, że należy tu też wziąć pod uwagę interes najuboższych oraz przyszłych pokoleń.

Decyzje polityczne konferencji klimatycznej w Durbanie nie mogą być motywowane zapewnieniem rozwoju globalnej gospodarki, ale muszą brać pod uwagę przetrwanie przyszłych pokoleń. Piszą o tym z kolei biskupi konferencji episkopatów Afryki Południowej, którzy w przeddzień szczytu ONZ nt. redukcji gazów cieplarnianych opublikowali list pasterski.

Odnoszą się w nim do tematów, jakie podejmą politycy obradujący nad nową umową klimatyczną. Biskupi przypominają, że choć zmiana klimatu jest zjawiskiem naturalnym, to jednak działalność człowieka przyspiesza niektóre procesy zachodzące w przyrodzie. Ich zdaniem koszty redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych winny ponosić kraje, które są największymi trucicielami, a kosztami zmian klimatycznych nie można obciążać tylko ludności krajów na drodze rozwoju.

Podobny apel przed szczytem w Durbanie opublikowała Światowa Rada Kościołów, która uważa to wydarzenie za "ostatnią nadzieję dla planety".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o sprawiedliwe rozstrzygnięcia klimatyczne
Komentarze (1)
28 listopada 2011, 10:44
 Papież i biskupi nie powinni bezkrytycznie powtarzać propagandy IPCC i hochsztaplerów typu Al Gore. Ocieplenie nie jest spowodowane przez CO2, lecz przez słońce i ani nie jest specjalnie wysokie, ani nie jest groźne dla ludzi. Było już cieplej i będzie cieplej. Spalanie paliw kopalnych powoduje powrót węgla do obiegu przyrody, w którym był już w karbonie, a wtedy życie było bujne i różnorodne. Można zatem śmiało między bajki włożyć przepowiednie "uczonych" o skutkach ocieplenia.