Aresztowano chrześcijan za modlitwę w domu

KAI / psd

Saudyjska policja religijna "muttawa" aresztowała 53 chrześcijan z Etiopii, w tym 46 kobiet, zgromadzonych na modlitwie w domu prywatnym. Trzech zatrzymanych tam przywódców religijnych oskarżono o nawracanie muzułmanów na chrześcijaństwo. O zdarzeniu, do którego doszło 8 lutego w portowym mieście Dammam nad Zatoką Perską, poinformowały dopiero teraz miejscowe źródła, związane z Komisją ds. Wolności Religijnej Światowego Aliansu Ewangelicznego.

Według nich, władze saudyjskie zwolniły dwie osoby, gdyż miały one zezwolenie na pobyt w tym kraju. Jest bardzo prawdopodobne, że wszyscy pozostali zatrzymani zostaną wydaleni. Dammam jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i portowym z dużą ilością urządzeń wydobycia ropy naftowej i gazu naturalnego.

Arabia Saudyjska nie chroni i nie dopuszcza do istnienia na swoim obszarze żadnej innej religii poza islamem, czyli w teorii i w praktyce nie uznaje wolności religijnej. "Muttawa", której działalność wielokrotnie krytykowali i potępiali obrońcy praw człowieka zarówno w tym kraju, jak i za granicą, pilnie strzeże tego zakazu, usuwając, gdy tylko to zauważy, jakiekolwiek symbole innych religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, np. krzyże, różańce czy Biblie.

DEON.PL POLECA

Chociaż teoretycznie można praktykować swoją wiarę w pomieszczeniach prywatnych, w praktyce często zdarza się, że funkcjonariusze policji religijnej - nierzadko są wśród nich pospolici przestępcy - robią naloty na mieszkania cudzoziemców, sprawdzając, czy nie odbywają się tam nieislamskie spotkania modlitewne i ewentualnie konfiskując znajdujące się tam przedmioty kultu.

Obecne aresztowanie nie jest pierwszym takim zdarzeniem względem przebywających w Arabii Etiopczyków. W grudniu 2011 aresztowano w Dżiddzie 35 chrześcijan z tego afrykańskiego kraju, w tym 29 kobiet, za "nielegalną działalność społeczną". Również w tym wypadku zatrzymano ich w czasie modlitwy w domu prywatnym. Według międzynarodowej organizacji praw człowieka Human Rights Watch, podczas pobytu w więzieniu kobiety były poddawane samowolnym "sprawdzianom lekarskim", czyli dopuszczano się na nich przemocy seksualnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aresztowano chrześcijan za modlitwę w domu
Komentarze (2)
J
Jacek
20 lutego 2013, 19:31
A meczet w Warszawie za saudyjskie pieniądze powstał.
W
wierny
20 lutego 2013, 17:49
Niedługo Islamu nie będzie, jeszcze parę lat do czasu wypełnienia objawień w Medjugorje, Fatimie, Akicie, s.b. Rozalii Celak. Zostanie pogrzebany w historii. Chrześcijanie w krajach muzułmańskich są ostatnią deską ratunku dla tych państw i ich społeczeństw. Dobrze zrobią te państwa jak się otworzą na chrześcijaństwo, wtedy mają nikłe szanse, aby przetrwać.