Będzie odbudowany Pomnik Wdzięczności?

KAI / drr

Delegacja Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności przebywająca na pielgrzymce w Rzymie otrzymała dokument o poświęceniu przez papieża Franciszka kamienia węgielnego pod monument. Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, zwany także Pomnikiem Wdzięczności, odsłonięty w 1932 r., był wotum społeczeństwa za odzyskaną przez Polskę niepodległość.

- Podczas porannej Mszy św. w kościele pw. Stanisława Biskupa w Rzymie ks. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu, wręczył prof. Stanisławowi Mikołajczakowi, przewodniczącemu komitetu, dokumenty o udzielonym przez papieża Franciszka błogosławieństwie dla członków społecznego komitetu oraz zaświadczający o poświęceniu kamienia węgielnego przez Ojca Świętego - powiedziała KAI Jolanta Hajdasz, członek delegacji społecznego komitetu.

Dziewiętnastoosobowa grupa poznańskich delegatów przywiozła ze sobą do Rzymu oryginalny kamień z przedwojennego Pomnika Wdzięczności. Dolomit jest na co dzień przechowywany w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Dzisiaj też we wszystkich poznańskich kościołach rozpoczęła się modlitwa w intencji odbudowy Pomnika Wdzięczności oraz zbiórka podpisów pod apelem do Prezydenta Miasta Poznania z prośbą o wyrażenie zgody na odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. "Zwracamy się z gorącym apelem o udzielenie poparcia idei odbudowy w Poznaniu Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego Pomnikiem Wdzięczności i podpisanie petycji do Prezydenta Miasta w tej sprawie. Aktualnie brakuje jedynie jego akceptacji do tego, by prace budowlane mogły się rozpocząć" - napisali w apelu członkowie Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

"Po szeroko prowadzonych przez nas konsultacjach społecznych Komitet jednomyślnie podjął decyzje o odbudowie Pomnika w tym samym kształcie, w jakim istniał on przed wojną. Po wielu rozmowach i dyskusjach z przedstawicielami naszej archidiecezji oraz władz naszego miasta i regionu, zgadzając się z twierdzeniem, iż nie jest obecnie możliwe odbudowanie Pomnika na przedwojennym miejscu, czyli na obecnym placu Adama Mickiewicza, przyjęliśmy proponowaną nam lokalizację Pomnika w obszarze Jeziora Maltańskiego wzdłuż Alei Jana Pawła II. Dysponujemy już dokumentacją architektoniczną i budowlaną Pomnika, cały czas zbieramy fundusze na odbudowę. Zgłasza się do nas coraz więcej osób gotowych wesprzeć tę ideę finansowo. Jej realizacja jest więc coraz bardziej realna" - podkreślają członkowie komitetu.

Pierwotnie komitet zamierzał odbudować pomnik do roku 2018, w którym będzie obchodzona 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Obecnie jednak czyni starania, by udało się postawić monument wcześniej, już do roku 2016, czyli do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i planowanej w Poznaniu wizyty papieża Franciszka.

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności powstał 3 lutego 2012 r. w Poznaniu. Jest pozapartyjnym stowarzyszeniem zrzeszającym wszystkich, którzy chcą działać na rzecz odbudowy pomnika. Obecnie liczy ponad 300 osób oraz co najmniej drugie tyle nieformalnych członków angażujących się w jego działalność w poszczególnych parafiach.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, zwany także Pomnikiem Wdzięczności, był wotum społeczeństwa za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Usytuowany był na dzisiejszym pl. Adama Mickiewicza. Pomysł jego budowy zrodził się w 1920 roku na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 roku uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac budowlanych. Monument odsłonięto 30 października 1932 r. Uroczystościom, w których uczestniczyły tysiące poznaniaków, przewodniczył kard. August Hlond, ówczesny prymas Polski. We wrześniu 1939 roku został on zniszczony przez hitlerowców.

Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu czterometrowa figura Chrystusa Króla autorstwa Marcina Rożka.

Dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik Poznańskich Krzyży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będzie odbudowany Pomnik Wdzięczności?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.