Benedykt XVI: Leon XIII mężem wielkiej wiary

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Benedykt XVI złożył dziś krótką wizytę w Carpineto Romano, gdzie 200 lat temu przyszedł na świat Gioacchino Pecci, przyszły papież Leon XIII. „Był on mężem wielkiej wiary i głębokiej pobożności, co stanowi zawsze podstawę wszystkiego dla każdego chrześcijanina, nie wyłączając papieża” – powiedział papież podczas Mszy św. na placu Monti Lepini, z udziałem ponad pięciu tysięcy mieszkańców miasteczka.

Na placu papieża przywitały entuzjastyczne okrzyki: „Benedetto, Benedetto. Evviva il papa!". Oficjalne słowa powitania wygłosili burmistrz Carpineto, Quirino Briganti oraz ordynariusz diecezji Anagni-Alatri, biskup Lorenzo Loppa.

Wśród rzeszy wiernych byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Gianni Letta, podsekretarz Prezydium Rady Ministrów Republiki Włoskiej, przewodnicząca regionu Lazio, Renata Polverini oraz wiceprzewodniczący parlamentu Włoch, Rocco Buttiglione.

W kazaniu Benedykt XVI przypomniał, że miejscowość tę odwiedzili już w przyszłości Paweł VI i Jan Paweł II. Nawiązując do dzisiejszych czytań, mówił o postaci i nauczaniu Leona XIII. Podkreślił, że „był on mężem wielkiej wiary i głębokiej pobożności”, co „stanowi zawsze podstawę wszystkiego dla każdego chrześcijanina, nie wyłączając papieża”. W publicznej działalności każdego pasterza, „a w szczególności papieża”, znajduje też wyraz „prymat Boga i Chrystusa” - dodał Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

„Każdy pasterz wezwany jest do przekazywania ludowi Bożemu nie abstrakcyjnych prawd, lecz 'mądrości', czyli przesłania, które łączy wiarę i życie, prawdę i konkretną rzeczywistość. Papież Leon XIII, z pomocą Ducha Świętego, zdolny był do tego w jednym z najtrudniejszych dla Kościoła momentów historycznych, dochowując wierności tradycji, a jednocześnie podejmując wielkie otwarte kwestie” - mówił papież.

Benedykt XVI nawiązał następnie na nauczania społecznego Leona XIII, autora encykliki „Rerum novarum”, przypominając, że „w kontekście rzeczywistości historycznej, działając jako pojedynczy obywatele bądź w formie stowarzyszonej, chrześcijanie tworzą dobroczynną i pokojową siłę głębokiej przemiany, sprzyjając rozwojowi drzemiącego w tej rzeczywistości potencjału”. „Oto forma obecności i działania w świecie, zaproponowana przez społeczną naukę Kościoła, która zawsze ma na celu dojrzewanie sumień jako warunek skutecznej i trwałej przemiany” - zauważył Benedykt XVI. Leon XIII, dodał, „zrozumiał, że do kwestii społecznej można było podejść w sposób pozytywny i skuteczny na drodze dialogu i mediacji”.

„W epoce ostrego antyklerykalizmu i gwałtownych manifestacji przeciwko papieżowi, potrafił prowadzić i wspierać katolików na drodze konstruktywnego uczestnictwa, bogatego w treści, trwającego przy zasadach i zdolnego do otwarcia... Papież w bardzo podeszłym wieku, lecz mądry i dalekowzroczny mógł tym samym wprowadzić w XX wiek Kościół odmłodzony, w postawie pozwalającej na podjecie nowych wyzwań. Politycznie i fizycznie był jeszcze papieżem 'więźniem' Watykanu, w rzeczywistości jednak, poprzez swe nauczanie reprezentował Kościół zdolny do podejmowania bez żadnych kompleksów wielkich kwestii współczesności” - zakończył Benedykt XVI.

W modlitwie wiernych modlono się m.in. za Kościół powszechny „kierowany z rozumem i miłością i pewną dłonią przez Ojca Świętego Benedykta XVI, by głosił Bożą Ewangelię nie szukając poklasku ludzi, lecz pobudzając wyraźniejsze przylgnięcie do wiary i bardziej konsekwentne świadectwo życia”, a także za Włochy, „wciąż niezdolne przygotowywać do życia, szczególnie młode pokolenia, aby czerpały u Chrystusa tę mądrość serca, która uwalnia od samego siebie i od tych wszystkich więzów, które spowalniają czy wręcz uniemożliwiają praktykę autentycznego życia chrześcijańskiego”.

Zaraz po Mszy św. papież powrócił helikopterem do Castel Gandolfo, gdzie w południe spotka się z pielgrzymami na modlitwie Anioł Pański.

W tym roku była to kolejna pielgrzymka Benedykta XVI na terenie Włoch. Wcześniej papież odwiedził 2 maja Turyn z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego, 4 lipca przebywał w Sulmona w Abruzji z okazji 800. rocznicy urodzin papieża św. Celestyna V, a 6 sierpnia odwiedził kilka miejsc w Abruzj m.in. sanktuarium "Madonna dei Bisognosi" - Matki Potrzebujących oraz Rocca di Mezzo.

Benedykt XVI ma jeszcze odbyć 3 października podróż na Sycylię, gdzie w Palermo weźmie udział w spotkaniu włoskich rodzin i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: Leon XIII mężem wielkiej wiary
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.