Benedykt XVI w orędziu do patriarchy Antiochii

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / ad

W niestabilnych czasach jakie przeżywa obecnie Bliski Wschód, palącą potrzebą jest dawanie przez uczniów Chrystusa prawdziwego świadectwa o ich jedności - podkreślił Benedykt XVI w braterskim orędziu miłości, przesłanym do nowego prawosławnego patriarchy Antiochii Jana X, wybranego 17 grudnia. Dodał, że świadectwo to jest niezbędne, aby świat uwierzył w płynące z Ewangelii przesłanie miłości, pokoju i pojednania.

"Ciąży na nas odpowiedzialność za wspólne kroczenie naszą drogą, aby pokazać w sposób coraz bardziej widzialny duchową rzeczywistość komunii, która - choć jeszcze niepełna - już nas łączy" - napisał Ojciec Święty. Życzył, aby stosunki między Patriarchatem prawosławnym a Kościołem katolickim nadal się rozwijały przez "formy owocnej współpracy i dalsze angażowanie się w rozwiązywanie zagadnień, które jeszcze nas dzielą, oraz dzięki aktywnemu i konstruktywnemu udziałowi w pracach Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym".

Na zakończenie przesłania Benedykt XVI zapewnił o swych modlitwach za nowego patriarchę i prosił Chrystusa, aby pocieszył tych wszystkich, którzy padają ofiarami przemocy na Bliskim Wschodzie oraz aby natchnął wszystkich do gestów pokoju.

DEON.PL POLECA

Nowy patriarcha Antiochii Jan X (Jazidżi) został wybrany 17 grudnia w czasie posiedzenia Synodu Biskupów w klasztorze Balamand w północnym Libanie. Dotychczas był on metropolitą antiocheńskiej wspólnoty prawosławnej w Europie Zachodniej i Środkowej (z siedzibą w Paryżu), która w ostatnich latach znacznie wzrosła na skutek zwiększonej migracji. Zastąpił on zmarłego 5 bm. w wieku 92 lat patriarchę Ignacego IV (Hazima).

Jan X urodził się w 1955 roku w portowym mieście syryjskim Latakii (czyli historycznej Laodycei). Ma za sobą studia w Syrii, w Libanie i Grecji. W 1978 uzyskał dyplom z teologii na Wydziale Teologicznym w Balamandzie, po czym do 1982 studiował na wydziale muzyki bizantyńskiej w Salonikach, zdobywając doktorat z muzyki liturgicznej. Od 1981 wykładał na swym dawnym wydziale w Balamandzie, którego do 2005 był kilkakrotnie dziekanem.

W 1983 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2001-05 był także opatem klasztoru w Balamandzie. 24 stycznia 1995 został biskupem, początkowo pomocniczym eparchii (diecezji) Akkar, a w 2008 Święty Synod mianował go metropolitą Europy Zachodniej i Środkowej. Jan X ma młodszego o 4 lata brata, który od 12 lat jest metropolitą Aleppo w Syrii.

Obecnie terytorium kanoniczne Patriarchatu, który zajmuje trzecie miejsce na honorowej liście światowego prawosławia, obejmuje Syrię, Liban i historyczną Mezopotamię (dzisiejszy Irak i Iran), ale ma on też swoje eparchie i parafie na innych terenach, m.in. w obu Amerykach,w Australii i w Europie. Na czele Kościoła stoi Wielce Błogosławiony Patriarcha Wielkiego Bożego Grodu Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii i Całej Mezopotamii oraz Całego Wschodu. Swoją siedzibę ma on w stolicy Syrii - Damaszku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI w orędziu do patriarchy Antiochii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.