Benetton wycofuje fotomontaż z papieżem

(fot. ANSA / Francesca Frattura) "Unhate" - nowa kampania reklamowa firmy Benetton - na zdjęciu prezydenci Chin i Stanów Zjednoczonych
PAP / drr

Benetton wycofał ze swej kampanii walki z nienawiścią fotomontaż przedstawiający papieża Benedykta XVI całującego imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Wcześniej Watykan zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko firmie.

Kilkadziesiąt minut po ostrej reakcji Watykanu, który nie wykluczył wkroczenia na drogę prawną dla obrony wizerunku papieża, włoska firma odzieżowa ogłosiła, że wycofuje fotomontaż ze swej kampanii pod hasłem "Unhate".

Rzecznik firmy zapewnił jednocześnie: - Jedynym celem tej kampanii jest wyłącznie zwalczanie nienawiści w każdej jej formie.

Tym samym fotomontaż został wycofany zanim kampania, zainaugurowana w Paryżu, trafiła do mediów i masowo na billboardy. Kilka pierwszych plakatów pojawiło się w środę na krótko w Rzymie, Mediolanie, Tel Awiwie, Nowym Jorku i w stolicy Francji.

DEON.PL POLECA

W reakcji na fotomontaż rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył: - Należy wyrazić zdecydowany protest przeciwko niedopuszczalnemu wykorzystaniu wizerunku papieża, zmanipulowanemu i instrumentalnie użytemu.

Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej rozważa podjęcie działań, by zagwarantować ochronę tego wizerunku. Watykański rzecznik dodał, że wykorzystanie takiego obrazu świadczy o "poważnym braku szacunku dla papieża" i jest "obrazą uczuć wiernych" oraz "prowokacją".

W kolejnej kontrowersyjnej globalnej kampanii tej znanej marki pojawiły się również zmontowane fotografie pocałunku premiera Izraela Benjamina Netanjahu i lidera Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, prezydenta USA Baracka Obamy i przywódcy Chin Hu Jintao, prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Celem akcji, jak wyjaśniono, jest zwrócenie uwagi na szkody wyrządzane przez nienawiść i na konieczność krzewienia pokoju oraz współpracy między ludźmi na świecie.

- Podczas gdy globalna miłość jest wciąż utopią, choć jest wartością, zachęta do tego, by nie nienawidzić, by zwalczać kulturę nienawiści jest ambitnym, lecz realistycznym celem - oświadczyła firma Benetton w wydanym komunikacie.

Firma zasłynęła już w przeszłości wieloma kampaniami, między innymi głośną "United Colors" autorstwa znanego fotografa Oliviero Toscaniego. Kontrowersje wzbudziło wykorzystanie w kampanii zdjęcia mężczyzny umierającego na AIDS, a także ofiary mafijnych porachunków w kałuży krwi. Wielką burzę wywołała również fotografia całujących się księdza i zakonnicy, którą niektóre środowiska uznały za obrażającą uczucia katolików.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benetton wycofuje fotomontaż z papieżem
Komentarze (7)
I
inna
17 listopada 2011, 16:52
wydaje mi się, że jest dokładnie na odwrót tzn? klienci lubią tracić benetton? myślę, że aż tyle nie tracą. wolę lacoste
M
MR
17 listopada 2011, 16:20
 To nie pierwsza taka  wpadka Benettona. pamiętajmy o tym wybierając się na zakupy. 
DM
Do Moderacji
17 listopada 2011, 13:45
Skoro zdjęcie zostało wycofane, powinno być wycofane rónież z Deonu!
X
xyz
17 listopada 2011, 12:28
wydaje mi się, że jest dokładnie na odwrót
I
inny
17 listopada 2011, 12:24
Benetton lubi tracić klientów.
D
Dami
17 listopada 2011, 10:24
"globalna miłość jest wciąż utopią" Bo miłość globalna zawsze będzie tylko utopią. Wprowadzanie utopii w życie źle się kończy (komunizm, nazizm, castryzm itp.) Zwalczanie nienawiści w każdej formie brzmi niepokojąco. Często ci, którzy walczą z nienawiścią nienawidzą bowiem tych, którzy według nich propagują nienawiść. I sami sięgają po nienawiść z którą jakoby walczą (można to zobaczyć na ulicach miast na całym świecie, kiedy nienawidzący nienawiści używają przemocy - pełni nienawiści - do walki w imię słusznej idei). Celem Benettonu nie są raczej idee - z tego akcjonariusze ich nie rozliczą, a zwiększanie zysku wszelkimi metodami.
I
inigo
17 listopada 2011, 08:31
Chociaż zdjęcie ilustrujace ten artykół jest opisne to i tak  przy tym nagłówku jest dwuznaczne. Drgi Deonie, proponuję zdjąc tą ilustrację. Zostawmy tego typu kontrowersje dla innych portali przez małe p.