Betlejemskie Światło Pokoju u abp. Jędraszewskiego

(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI / kw

Abp Marek Jędraszewski otrzymał od łódzkich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Zapłonęło ono również przed pomnikiem św. Jana Pawła II, skąd każdy może zabrać je do domu.

Światło będzie wędrowało po całej archidiecezji łódzkiej aż do świąt Bożego Narodzenia. Ma przypomnieć wszystkim o przesłaniu, jakim jest pokój dla ludzi.

13 grudnia w Zakopanem harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali z rąk słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która potrwa do 24 grudnia. Tego samego dnia dotarło ono do Łodzi.

DEON.PL POLECA

"Zauważ człowieka" - to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty piąty harcerze i harcerki będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

"My, harcerze ZHP, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju pragniemy uwrażliwić na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka, byśmy proszącym radośnie spieszyli z pomocą, milczących w cierpieniu dostrzegli, a ukrywających się odnajdywali i okazywali im pomoc. Betlejemski Ogień niech umacnia nasze braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Niech obudzi i pogłębi w nas wrażliwość na cudze potrzeby"- piszą organizatorzy Betlejemskiego Światło Pokoju.

"Co to znaczy dostrzec człowieka? - pytał metropolita łódzki w słowie skierowanym do zgromadzonych w katedrze harcerzy i innych wiernych. - To znaczy, przede wszystkim mieć szeroko otwarte oczy i dostrzec ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, naszego serca, naszej życzliwości. Zdajemy sobie sprawę jak wielu ludzi jest odciętych od dobra, od życzliwości, jak czekają na czyjeś dobre słowo, na odwiedziny, życzliwy gest. Będziecie moi drodzy zanosić to światełko do różnych miejsc, do różnych domów i będziecie mówili chcemy w ten sposób zaznaczyć, że mamy być wrażliwi na drugiego człowieka".

Na zakończenie Eucharystii metropolita łódzki wraz z komendantem łódzkiej chorągwi ZHP przekazali Betlejemskie Świtało Pokoju przedstawicielom hufców z Łodzi i regionu.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.

Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności". Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Betlejemskie Światło Pokoju u abp. Jędraszewskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.