Biskup polowy WP wzywa do obrony krzyża
Nauka krzyża to najtrudniejsza lekcja w szkole Chrystusa – mówił podczas wielkopiątkowego nabożeństwa w Katedrze Polowej WP w Warszawie ordynariusz wojskowy Tadeusz Płoski. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Kolei, Służb Celnych, pracownicy wojska, kombatanci i harcerze adorowali krzyż przywieziony kilka lat temu z ogarniętych wojną Bałkanów.
Podczas nabożeństwa Ewangelię Męki Pańskiej odśpiewali żołnierze Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W związku z przypadającą dziś 5. rocznicą śmierci Jana Pawła II przed ołtarzem ustawiono portret Papieża.
W homilii bp Płoski wezwał do obrony krzyża, jednocześnie podkreślił, że spór z przeciwnikami jego obecności w sferze publicznej trwa od setek lat.
- Okazuje się, że krzyż nadal wywołuje emocje: jednych niepokoi, drażni, innym daje ukojenie i nadzieję; jedni domagają się jego usunięcia, inni są gotowi go bronić; dla jednych to skandal, dla innych największa świętość. Nic w tym nowego. Już św. Paweł dostrzegał ten podział wśród swoich słuchaczy. Pisał, że krzyż jest albo głupstwem, albo mocą do zbawienia – przypomniał biskup.
Hierarcha przypomniał o uchwałach polskiego parlamentu, w których posłowie i senatorowie krytycznie ocenili wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujący wieszania krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.
Bp Płoski podkreślił, że zwłaszcza w Polsce, znanej z tolerancji religijnej od czasów I Rzeczpospolitej, niedopuszczalne jest „rugowanie najważniejszego symbolu chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej”. - Prawa niewierzącej mniejszości powinny być łączone z obowiązkiem respektowania praw większości ludzi wierzących - podkreślił.
Ordynariusz wojskowy przypomniał o przypadającej w tym roku 5. Rocznicy śmierci Jana Pawła II. - Jeden z ostatnich obrazów jego pontyfikatu to wielkopiątkowa Droga Krzyżowa: samotny papież drżącymi dłońmi trzyma krucyfiks, a właściwie przytula się do niego. Temat cierpienia i osamotnienia był wyjątkowo bliski Janowi Pawłowi II - powiedział.
Krzyż wystawiony do adoracji w Katedrze Polowej ma dramatyczną historię. Został znaleziony przez polskich saperów I zmiany UNPROFOR w ruinach zniszczonego podczas działań wojennych kościoła na Bałkanach. Ocalał jedynie przestrzelony kilkakrotnie korpus Chrystusa. Żołnierze dorobili krzyż, na którym umieścili postać Chrystusa i zawiesili w kaplicy w Śluniu (mieściła się tam siedziba batalionu). Po zakończeniu misji krzyż przywieziono do Katedry Polowej WP.
Po liturgii wierni przeszli pod kościół św. Anny, skąd wyruszy Droga Krzyżowa ulicami Warszawy. W procesji uczestniczyć będą m. in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz wspólnie z biskupami pomocniczymi i biskupem polowym WP. Podczas nabożeństwa będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków, a około 21.00 Droga przybędzie na plac Piłsudskiego pod krzyż Papieski.
Skomentuj artykuł