Biskupi apelują o ograniczenie handlu w niedzielę

(fot. bibiphoto / Shutterstock.com)
KAI / kw

O poparcie inicjatywy ustawodawczej ograniczającej handel w niedziele zaapelowali w specjalnym komunikacie biskupi metropolii górnośląskiej i archidiecezji katowickiej.

- Powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy - piszą biskupi w udostępnionym KAI komunikacie. Będzie on odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę.

Autorzy apelu podkreślają, że inicjatywa ustawodawcza bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Proszą też wiernych o poparcie działań Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i organizowali akcje zbierania podpisów. Komitet ten zarejestrowano w Sejmie 2 czerwca br. A jego działania zyskały poparcie związków zawodowych, w tym "Solidarności" oraz niektórych organizacji pracodawców i pracobiorców.

DEON.PL POLECA

"Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych" - czytamy w komunikacie.

Autorzy apelu zaznaczają, że niedziela jest dniem zasadniczo wolnym od pracy w wielu krajach europejskich, m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Komunikat podpisali biskupi metropolii górnośląskiej - a więc ordynariusze diecezji gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej - oraz archidiecezji katowickiej.

W dołączonym do komunikatu zarządzeniu biskupi zwracają się do duszpasterzy by umożliwili wiernym zorganizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy w niedzielę 26 czerwca br. i dni następne. Chodzi o wyznaczenie odpowiedniego miejsca do zbierania podpisów. Może nim być kancelaria parafialna lub inne pomieszczenia parafialne.

Zaznaczając, że zbieranie podpisów może potrwać około 3 miesięcy zalecają, by w kolejne wakacyjne niedziele informację o zbiórce podpisów włączyć do ogłoszeń duszpasterskich, ze wskazaniem miejsca umożliwiającego wiernym złożenie podpisu na deklaracji poparcia.

Wypełnione listy należy dostarczyć (przesłać) na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele 40-286 Katowice, ul. Floriana 7.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowego zebrania plenarnego KEP biskupi jednogłośnie poparli obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę. Z kolei w środę na konferencji prasowej abp Wiktor Skworc podkreślił, że problem pracy w niedziele dotyczy około 1,5 mln obywateli. "Ci ludzie są pariasami polskiej reformy gospodarczej" - mówił inicjator apelu, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Wyraził przekonanie, że inicjatywa spotka się z dużym poparciem społecznym, bo bierze w obronę nie tylko pracujących w niedzielę, ale także samą niedzielę, jako wartość, która jest nam wszystkim bardzo bliska. "I to nie tylko jako wartość religijna, ale kulturowa, która przynależy do cywilizacji europejskiej" - powiedział metropolita katowicki.

Więcej informacji na www.wolnaniedziela.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi apelują o ograniczenie handlu w niedzielę
Komentarze (8)
A
Andrzej
19 czerwca 2016, 11:47
Sami sa  za  zakazem  to czemy  wy  ksieża obłudnicy   zarabiacie   przez  cały tydzien  nie  zbierjcie  składek  w   niedziele i  za  darmo  odprawiajce msze  w   niedziele  
P
Paweł
17 czerwca 2016, 15:51
Panie Bazyli, a czy dobro wiernych oraz dbałość o wartości nie tylko ewangeliczne, ale też ogólnoludzkie, jak rodzina, która umacnia się poprzez poświęcenie jednego dnia na chwile spędzone razem, przy wspólnym stole, to nie jest przypadkiem sprawa Kościoła?
17 czerwca 2016, 16:55
Przypadkiem nie. Jest to wtrącanie sie do prawa państwa niebędacego państwem wyznaniowym. Kościoły także w niedzielę nie powinny byc otwarte, ponieważ ksiądz ma prawo do wypoczynku w dzień wolny od pracy. 
17 czerwca 2016, 12:54
Znowu wtykanie się kościoła w nie ich sprawy! Panowie w sukienach zajmijcie sie prowadzeniem nabożeństw i szukaniem Boga. Sprawy obowiązującego prawa zostawcie władzy świeckiej.  Tak trudno zrozumieć, że nie należy sie wtrącać? A potem pytania .... dlaczego sądzisz, że kościół ładuje się w życie ludzi? Ano właśnie dlatego co poruszono w artykule.
17 czerwca 2016, 12:51
Pownniśmy w ustawie zagwarantować dzień wolny od pracy w większej ilości miejsc i dla większej ilości zawodów. Np. taki ksiądz powinien odpoczywać w niedzielę i nie powinien prowadzić, żadnych nabożeństw. Kościoły w niedziele powinny być zamkniete!!! To jest czas dla rodziny, a nie czas do łażenia po kościołach!!!
Kamila
17 czerwca 2016, 12:29
I nie dajmy się mamić opowieściom o spadku obrotów i zwolnieniach. Robię zakupy wyłącznie w tygodniu i stoję w kolejkach, bo z 10 kas czynne są dwie-trzy. Więcej pracowników będzie zatrudnionych w tygodniu, a co trzeba kupić to i tak kupimy.
17 czerwca 2016, 15:18
Pomyśl. Weźmy przykład sklepu czynnego od 8:00 - 20:00 czyli 12 godzin dzinni i zatrudniającego obsługę w ilości 15 osób. Obecnie ilość godzin pracy w miesiącu dla obsługi to 30*12*15=5400 h Jeden etat (osoab na stanowisku) pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godz. przez 4 tygodnie = 5*8*4 = 160 h  czyli sklep musi zatrudniać ok. 5400/160=34 osób Gdy wyłączymy niedziele to 26*12*15=4680 czyli ilość etatów wyniesie ok. 29 osób czyli 5 osób straci pracę. Wg. Ciebie sklep mógłby zatrudnić np. 16 osób na zmianie .... ale po co? Skoro 15 osób na zmianie jest optymalne.
17 czerwca 2016, 16:08
A te minusy to z jakiego powodu? Ktoś potrafi to wyrazić? Byłoby miło gdyby uzasadnił to logicznie.