Biskupi Niemiec za przyjmowaniem Komunii św. przez współmałżonka protestanckiego

(fot. youtube.com / Catholic Sat)
KAI / pch

Niemiecka Konferencja Biskupów opowiedziała się za możliwością udzielania Komunii św. małżonkowi protestanckiemu żyjącemu w sakramentalnym małżeństwie "w indywidualnych przypadkach", pod warunkiem, że "potwierdza wiarę katolicką odnośnie do Eucharystii".

Komunikat został ogłoszony po intensywnej debacie na zakończenie zgromadzenia ogólnego Niemieckiej Konferencji Biskupów, która odbyła się w dniach 19-22 lutego w bawarskim mieście Ingolstadt. Czytamy w nim, iż "w indywidualnych przypadkach duchowy głód wspólnego przyjmowania Komunii św. w małżeństwach międzywyznaniowych może być tak silny, że może zagrozić małżeństwu i wierze współmałżonka".

Kardynał Marx zapowiedział opublikowanie za kilka tygodni materiałów na ten temat. Mają one być skierowane przede wszystkim do pracowników duszpasterskich i należy je rozumieć jako narzędzie służące rozważeniu konkretnej sytuacji i podjęciu odpowiedzialnej decyzji o możliwości przyjmowania Komunii św. przez współmałżonka niekatolickiego.

Co papież Franciszek mówi w Amoris Laetitia o komunii i sakramentach dla niekatolików? >>

DEON.PL POLECA

Dotyczy to przede wszystkim małżonków, którzy "chcą bardzo świadomie przeżywać swoje małżeństwo" jako chrześcijanie. Kard. Marx zastrzegł, iż chodzi o decyzje w indywidualnych przypadkach, które wymagają uważnego rozeznania duchowego.

Jak stwierdza dyrektorium ekumeniczne "Kościół katolicki, w sposób ogólny, dopuszcza do komunii eucharystycznej oraz do sakramentów pokuty i namaszczenia chorych wyłącznie tych, którzy pozostają w jedności jego wiary, kultu i życia eklezjalnego.

Czytaj o Sakramencie Małżeństwa i małżeństwach mieszanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego >>

Kościół uznaje, że w pewnych okolicznościach, w sposób wyjątkowy i pod pewnymi warunkami, można się zgodzić, a nawet zalecić dopuszczenie do tych sakramentów chrześcijan innych Kościołów i wspólnot eklezjalnych".

Dla rozszerzenia wiedzy na temat stosunku Kościoła do małzeństw mieszanych, warto przeczytać dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu z 25 marca 1993 r., wydane przez papieską radę ds. popierania jedności chrześcijan, szczególnie numery 143-160.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Niemiec za przyjmowaniem Komunii św. przez współmałżonka protestanckiego
Komentarze (8)
WW
Walenty Walentynowicz
24 lutego 2018, 08:41
w Niemczech do Komunii idzie każdy kto chce - bez spowiedzi, kto go sprawdzi czy on katolik, protestant, buddysta, muzułamanin - w Niemczech świat nawraca Kosciół a nie Kościół świat
KG
Krzysztof Galeja
24 lutego 2018, 05:31
Rozeznanie - słowo klucz, a może wytrych. Czy mamy rozważać jak dostosować swoje życie do nauki Chrystusa, czy jak dostosowywać (naginać?) naukę Chrystusa, do współczesnych realiów świata?!
23 lutego 2018, 23:26
Mamy słowa klucze: duchowy głód, rozeznanie. Te klucze czynią Kościół otwartym. Pytanie tylko na co?
TT
Tomasz Traczykiewicz
23 lutego 2018, 20:00
Kompendium Katechizmu Kosciola Katolickiego w punkcie 293 dopuszcza taka mozliwosc gdy 'z powaznej przyczyny prosza o to spontanicznie, sa przychylnie nastawieni i wykazuja wiare katolicka odnosnie do Sakramentu'. Katechizm zatem nie mowi o normie, tylko o wyjatkowych przypadkach. Jak widac Marx kombinuje i z przypadku chce zrobic norme...a to juz naduzycie i manipulacja. Pozdrawiam.
AJ
Alicja Jakubowska
23 lutego 2018, 19:03
Rozum i wiarę im odjęło?
MR
Maciej Roszkowski
23 lutego 2018, 18:25
Jeśli dobrze pamiętam wyznania protestanckie odrzucają Eucharystię. To jak ma protestant potwierdzić wiarę katolicką w Eucharystię i pozostać protestantem? Coraz częściej widać, że Episkopat niemiecki "chce dobrze dla wszystkich". O skutki się obawiam 
M
Michał
23 lutego 2018, 17:33
Dokąd zmierzasz Najukochańsza Matko Kościele ?
Baruch Marzel
23 lutego 2018, 14:47
Jak znam kosciół niemiecki. A znam. To z tego wyjątku zrobi się reguła.