Biskupi Sri Lanki rozpoczynają wizytę ad limina
Katoliccy biskupi Sri Lanki przyjeżdżają 2 maja z wizytą ad limina Apostolorum do Watykanu. Poinformują oni papieża i Kurię Rzymską o aktualnej sytuacji Kościoła w ich kraju. Prawdopodobnie też zaproszą Franciszka do złożenia wizyty w Sri Lance.
O planowanej podróży do Azji wspominał papież w drodze powrotnej z Rio de Janeiro w lipcu 2013 r. wymieniając przy tym m.in. Sri Lankę. Katolicy w tym kraju na wyspie położonej na południowy wschód od Indii, stanowią siedem procent pośród 17 milionów ludności.
Obserwatorzy uważają, że przed 2015 rokiem wizyta papieża w Sri Lance jest niemożliwa m.in. dlatego, że jeszcze w 2014 roku, w sierpniu, jest planowana pierwsza wizyta papieża w Azji, podczas której Ojciec Święty odwiedzi tylko Koreę. Inne kraje, które w ramach drugiej podróży azjatyckiej odwiedziłby papież, to Filipiny, kraj, w którym na tym kontynencie żyje najwięcej katolików, a także - być może - Wietnam.
Kościół katolicki Sri Lanki tradycyjnie pełni funkcję mediatora pomiędzy zamieszkującymi ją Syngalezami i Tamilami. Jego członkowie żyją w obu tych grupach etnicznych, głównie wśród Tamilów. Podczas ostatniej wojny domowej w latach 2002-2009 Kościół często apelował o zakończenie przemocy i pojednanie.
Konstytucja Sri Lanki daje uprzywilejowane miejsce buddyzmowi jako religii wyznawanej przez większość obywateli, ale jednocześnie gwarantuje wolność wyznania. W praktyce jednak chrześcijanie często są traktowani jako "obywatele drugiej kategorii", dyskryminowani w życiu społecznym, a także stają się celem licznych aktów przemocy. Zachęcają do tego buddyjscy ekstremiści.
Skomentuj artykuł