"Bóg stał się człowiekiem. Wiara po Auschwitz"

(fot. Mathew Knott / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

"Bóg stał się człowiekiem. Wiara po Auschwitz" - to temat rekolekcji adwentowych z cyklu "U progu Auschwitz", które odbędą się dniach 7-9 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu (CDiM). Spotkanie poprowadzą ks. dr Lucjan Bielas z Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, oraz ks. dr Manfred Deselaers z CDiM.

Uczestnicy spotkania wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która zostanie odprawiona na terenie KL Auschwitz II- Birkenau oraz we Mszy św. w kaplicy sióstr karmelitanek. Zaplanowano też rozmowy w małych grupach, adoracje i rozważania a także wizytę w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

DEON.PL POLECA

Szczegóły na stronie internetowej www.cdim.pl

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. w pobliżu obozu Auschwitz. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtraym z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfried Danneelsem z Brukseli, oraz przedstawicielami organizacji żydowskich.

Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy. Centrum ma być formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

Inicjator oświęcimskich rekolekcji, niemiecki ksiądz Manfred Deselaers w 1989 roku rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 3 października 1990 roku mieszka w parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu.

W 1991 roku uzyskał tytuł licencjata na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie następnie obronił swoją pracę doktorską "Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz".

Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz odpowiada za dział programowy. W 2008 roku został wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bóg stał się człowiekiem. Wiara po Auschwitz"
Komentarze (1)
KT
ktoś tam
24 listopada 2012, 13:52
Wcześniej były mordy Turków na Ormianach, wymordowano ich około 1,5 mln i jakoś nikt nie pisał bzdur typu wiara po holokauście Ormian. Takich mordów było więcej w historii, np. Majowie o ile dobrze pamiętam to mordowali kilkadziesiąt tysięcy ludzi na jedno swoje święto. Oświęcim jest tylko małym epizodem w całej historii ludzkości. Nikt nie pisze o mordach Japończyków na Chińczykach i to jeszcze przed II wojną światową,  a podczas były i Japońskie obozy koncentracyjne, gdzie Japończycy mordowali miliony Chińczyków. Tak więc Żydzi nie są żadnym narodem uprzywilejowanym pod tym względem. Akurat na nich trafiło, tak jak i na Polaków, których przecież wymorodwani też parę milionów. Gdyby wojna trwała dłużej to Polacy i Rosjanie, Ukraińcy podzieliliby los Żydów