Bp Długosz śpiewał i tańczył z dziećmi

Biskup Antoni Długosz, Bydgoszcz, 2008 (fot. Wikimedia Commons)
KAI / slo

Podczas koncertu dla dzieci ze szkół podstawowych w Przemyślu bp Antoni Długosz nie tylko śpiewał i tańczył na scenie, ale zszedł do widowni, gdzie każdy mógł zatańczyć z nim indywidualnie. - Taka forma przekazu bardziej trafia do dzieci – mówi bp Długosz o swojej posłudze. W rozmowie z KAI zdradził także przesłanie nowej płyty, skierowane tym razem do ludzi dorosłych.

Bp Długosz był oblegany przez dzieci jeszcze przed występem. Prosili o autograf, robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

- Jestem katechetą i poszukuję nowych dróg ewangelizacji, o czym mówił Jan Paweł II. Nie wszystkie dzieci podejmują tradycyjny słowny przekaz Dobrej Nowiny, dlatego należy poszukiwać nowych form. A do tych należy właśnie piosenka i taniec – mówi o swojej posłudze w rozmowie z KAI bp Długosz. Podkreśla, że Pan Jezus nie odgradza się od nikogo i jest Bogiem radości, a nie smutku.

Zwraca uwagę, że dzieciom należy przedstawiać tematy religijne w jak najprostszy sposób. - W swojej książce ‘Modlitwa dziecka’, tradycyjny pacierz umieściłem na 9. miejscu. Na początku trzeba zachęcać dziecko do przedstawiania Panu Bogu swoich smutków, doświadczeń. Tylko wtedy może zrozumieć, że modlitwa to rozmowa – opowiada biskup.

DEON.PL POLECA


Zauważa, że taka forma apostolstwa trafia także do dorosłych. - Gdy głoszę rekolekcje lub misje, jeżdżę z podkładem muzycznym, daję ludziom śpiewniki i przed rozpoczęciem spotkania śpiewamy, i okazuje się, że ludzie to lubią – opowiada bp Długosz.

Swój występ biskup rozpoczął od zachęty: - Wszyscy jesteśmy aktorami i robicie to samo, co ja. W czasie koncertu śpiewał głównie piosenki wesołe i skoczne, do których przedstawiał odpowiednie ruchy. Jego zachowanie szybko zaczęły naśladować dzieci. W pewnej chwili zszedł ze sceny i każdy uczestnik spotkania mógł zatańczyć z biskupem walca.

Na początku koncertu wystąpiły dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu prezentując w formie teatru cieni przedstawienie o Trzech Królach. W przerwach zaśpiewały i zatańczyły dzieci ze szkół podstawowych nr 11 i 16.

Spotkanie z biskupa Długosza z uczniami przemyskich szkół zainicjowała katechetka z SOSW 1 Elżbieta Maciołek. Organizacją zajęli się: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

- To spotkanie może inspirować katechetów do twórczej pracy z dziećmi, to spotkanie pokazuje jak można pięknie i radośnie przeżywać chrześcijaństwo i jak wciągać dzieci w bliskość życia z Jezusem. To znakomicie trafia do dzieci – mówi ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

- Najbardziej podobały mi się szybkie piosenki, w czasie których mogliśmy poskakać i potańczyć. Na pewno na taki koncert poszedłbym jeszcze raz – mówi jeden z uczniów Kamil Zapotocki.

Bp Długosz zapowiedział w rozmowie z KAI wydanie wkrótce nowej płyty, skierowanej tym razem do ludzi dorosłych. - Będą to rekolekcje śpiewane na temat najważniejszych problemów naszego życia: miłości do ojczyzny, trudności wiary, roli miłości w życiu, świadomość grzeszności i miłości Bożej. Mam nadzieję, że uda się trafić to ludzi, którym trudno się słucha kazań i to pomoże im otworzyć się na Pana Boga – mówi biskup.

Bp Antoni Długosz urodził się w 1941 r. w Częstochowie, święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965, a biskupie 6 stycznia 1994 r. z rąk Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Jest biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej i duszpasterzem osób z problemem narkotykowym. W Mstowie pod Częstochową założył dla nich Katolicki Ośrodek Leczenia Uzależnień "Betania.

W 2007 r. wydał płytę z piosenkami dla dzieci „Chrześcijanin tańczy”, na których wraz z dziećmi śpiewa piosenki chrześcijańskie. W 2009 r. ukazał się podwójny album biskupa Długosza „Chrześcijanin śpiewa w drodze do nieba”. W 2010 r. ukazała się płyta „Dary Miłości” z utworami muzycznymi zastępującymi stałe fragmenty Eucharystii na Msze święte dla dzieci oraz płyta z kolędami.

Występuje w programie katolickim dla dzieci „Ziarno” w TVP 1, w programach dla dzieci w Radiu Maryja i Telewizji Trwam oraz w „Rozmównicy” w Religia.tv. Publikuje także w miesięczniku „Mały Przewodnik Katolicki”. Razem z redemptorystą o. Piotrem Dettlaffem jest duszpasterzem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu – odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Długosz śpiewał i tańczył z dziećmi
Komentarze (2)
P
PiotrP
15 stycznia 2011, 09:20
Takich Biskupow i duszpasterzy nam trzeba, ale niestety to wyjatek.
TJ
To jest to
15 stycznia 2011, 05:56
<Zwraca uwagę, że dzieciom należy przedstawiać tematy religijne w jak najprostszy sposób. - W swojej książce ‘Modlitwa dziecka’, tradycyjny pacierz umieściłem na 9. miejscu. Na początku trzeba zachęcać dziecko do przedstawiania Panu Bogu swoich smutków, doświadczeń. Tylko wtedy może zrozumieć, że modlitwa to rozmowa – opowiada biskup.> Otóż to prostota, bezpośredniość, zejście do dzieci i razem z nimi...  Serdeczne podziękowania dla bp Antoniego  Długosza za to co robi...  Sama mogę żałować, że za moich czasów nikomu nie przyszło do głowy takie podejście...  Dziecko potrzebuje innego języka, ruchu włączenia sią...  A z drugiej strony bardzo się cieszę: serce mi rośnie, gdy się dowiaduję, że mamy takiego mądrego biskupa.  To ważnę, że na wyżych stopniach hierarchii nie tylko się o dzieciach pamięta, ale rozumie i schodzi do nich.... mówi ich językiem, a oni rozumieją... To pomaga też rodzicom... Pamiętam dzieciństwo, salkę katechetyczną, statyczność..., a z drugiej strony jak bardzo do mnie trafiła opowieść i malowanka z Jezusem otoczonym dziećmi, czułam, że on jest z nimi (daje im siebie)..., że jest z dziećmi, że i ja mogę podejść tak blisko.. Panie Boże Ci dziękuję za takiego biskupa i tych którzy go wspierają, pomagają i włączają się wprowadzając takie podejście do dzieciaków!