Bp K. Zadarko: musimy odpowiedzieć na potrzeby duchowe obcokrajowców

(fot. EpiskopatNews / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / sz

O działaniach Kościoła na rzecz uchodźców i migrantów mówił podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zachęcił polskich hierarchów do większego zaangażowania w organizowanie w diecezjach duszpasterstw obcokrajowców, zwłaszcza przybywających z zagranicy studentów.

"Mamy w Polsce do czynienia ze zjawiskiem rosnącej liczby obcokrajowców. Rośnie liczba zagranicznych studentów: w 2018 było ich prawie 73 tys. ze 170 krajów. Jest to wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim" - wylicza biskup. Dodaje, że choć większość z nich może wyznawać inną religię lub być niewierząca, to jednak powinniśmy podejmować próby dotarcia do tych, na których potrzeby duchowe jesteśmy w stanie odpowiedzieć.

Hierarcha zaznaczył, że jest to wyzwanie, które dotyczy wszystkich diecezji. "Obcojęzyczni studenci już są. I dlatego trzeba ich w jakiś sposób dostrzec i zaproponować im coś na przynajmniej minimalnym poziomie duszpasterstwa akademickiego. Msza święta i inne sakramenty w językach obcych to coś, co powinniśmy podjąć" - zachęcił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Zaapelował do hierarchów, aby objąć pasterską opieką również innych przebywających w diecezjach obcokrajowców. "Migranci to grupa, która wymaga zauważenia przez duszpasterzy i biskupów" - stwierdził mówca. Pod tym względem wysoko ocenił dwie warszawskie diecezje, które angażują się w prowadzone w stolicy misję anglojęzyczną czy duszpasterstwa Koreańczyków, Chińczyków lub Wietnamczyków.

DEON.PL POLECA

Hierarcha zapowiedział zorganizowanie w czerwcu dwudniowego spotkania duszpasterzy obcojęzycznych z Polski. Podkreślił, że będzie to miejsce wymiany doświadczeń i przekazanie wiedzy dotyczącej prowadzenia duszpasterstwa migracyjnego.

Biskup przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego wobec pomocy uchodźcom jest niezmiennie. "Stoimy ciągle na tym samym stanowisku, które pochodzi z Ewangelii i sformułowane zostało też przez papieża, który wobec nieuchronnego zjawiska przepływu dużych grup ludnościowych, nakreślił cztery punkty podejścia do uchodźców: przyjąć, chronić, promować ich obecność w społeczeństwie, gdzie przybywają uciekając przed śmiercią oraz integrować" - wymienił bp Krzysztof Zadarko.

Zauważył, że w stosunku do 2015 roku uczyniono wielki krok naprzód w kierunku pomocy w tych miejscach, skąd uchodźcy przybywają. "Trzeba podkreślić zaangażowanie Caritas Polska i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jak również innych organizacji, które współpracują z naszym rządem w organizowaniu na miejscu niezbędnej pomocy humanitarnej" - wskazał mówca. Zaznaczył jednak, że pomoc humanitarna, o ile jest bardzo potrzebna, nie zatrzymuje fal uchodźczych.

Biskup wyraził także ubolewanie z powodu braku opracowanego przez rząd dokumentu "Polityka migracyjna państwa polskiego", który - według niego - jest konieczny, by przynajmniej ze strony państwa ukazać perspektywy migracyjne. "Niewiele możemy zrobić w tym względzie, ponieważ przede wszystkim to państwo i samorządy są odpowiedzialne za politykę migracyjną, w tym również uchodźczą" - stwierdził bp Zadarko. Podkreślił, że nie da się przeskoczyć prawa, by okazać naszą gościnność.

W Warszawie trwa 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp K. Zadarko: musimy odpowiedzieć na potrzeby duchowe obcokrajowców
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.