Bp Lityński: troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, jest też naszą misją

(fot. Gość Zielonogórsko-Gorzowski / youtube.com)
KAI / pp

„Troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie, jest też naszą misją” – przypomniał bp Tadeusz Lityński podczas diecezjalnych obchodów akcji „Kromka chleba dla sąsiada" Caritas i Niedzieli św. Franciszka w Jaczowie, które odbyły się 22 września.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który na początku homilii przypominał, że w kościołach naszej ojczyzny odczytywany jest list zachęcający do włączenia się na swoje możliwości w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, którym będzie październik. – Przed nami Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Miesiąc, który zgodnie z pragnieniem Ojca Świętego powinien stać się dla każdej parafii, wspólnoty i dla każdego ochrzczonego czasem odkrywania i odnawiania misyjnego powołania, czasem intensywniejszej troski o zbawienie każdego człowieka – zauważył biskup.

– Jak tego dokonać? Pewnym drogowskazem staje się dla nas ludzkie ciało, do którego często porównywane jest dzieło misyjne Kościoła. Jego głową, a zwłaszcza ustami są pasterze, którzy nauczają, iż Kościół jest autentyczny wówczas, kiedy idzie i głosi zbawienie w Chrystusie. Nogami są misjonarze, którzy wyruszyli tam, gdzie Ewangelia nie jest jeszcze znana. Z kolei sercem i krwiobiegiem są ci, którzy wspierają misyjne wysiłki swoją modlitwą, cierpieniem i wyrzeczeniem. Rękami wreszcie są dobroczyńcy misji, ci, którzy pomagają misjom materialnie – kontynuował.

Biskup pytał zauważył, że misje wcale nie są daleko”. – Nasza wspólnota parafialna to też są misje. Troska o ducha ewangelicznego w życiu naszych rodzin, w naszej społeczności, o ubogich, o poznanie Jezusa przez dzieci i młodzież. Ale w nauczaniu papieża Franciszka jest również to spojrzenie na świat oczami św. Franciszka z Asyżu. Troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił.

DEON.PL POLECA

Biskup w homilii odniósł się do Encykliki Papieża Franciszka „Laudato si”. – Encyklika bierze swój tytuł od wezwania Św. Franciszka: "Laudato si’, mi’ Signore", (Chwalę Ciebie Panie), który w "Pieśni słonecznej" przypomina, że ziemia, nasz wspólny dom, „jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona” – mówił pasterz diecezji zielonogorsko-gorzowskiej.

Zauważył również, że obecnie ta ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do „ekologicznego nawrócenia”. – To znaczy, wzywa do „zmiany trasy”, do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu "troski o wspólny dom". Równocześnie papież przyznaje, że „dostrzegamy rosnącą wrażliwość na środowisko i troskę o przyrodę oraz szczere i pełne bólu obawy o to, co się dzieje z naszą planetą”. Pozwala to na spoglądanie z nadzieją, która przenika całą encyklikę i wysyła wszystkim jasne i przesycone nadzieją przesłanie: „Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu”. W tej współpracy zawiera się także troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił biskup.

– Jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego jest chciwość, na którą zwrócił uwagę prorok Amos z pierwszego czytania. Chęć zysku, chęć bogacenia się za wszelką cenę, może prowadzić do niszczenia i degradacji przyrody, ale przede wszystkim drugiego człowieka – dodał.

Po Mszy odbył się Eko Piknik zorganizowany przez diecezjalną Caritas i parafię z Jaczowa. Był m.in. eko-stoiska, porady dietetyka, warsztaty, strefa dla dzieci, łańcuch dobrych praktyk i strefa zdrowego jedzenia. – Wspólne świętowanie związane jest z nowym projektem ekologicznym Caritas Polska, w którym uczestniczy również nasza Caritas. Projekt ma na celu podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych – wyjaśnia Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas.

– Jednocześnie obchody Niedzieli św. Franciszka łączymy z akcją Kromka Chleba dla Sąsiada, która kieruje naszą uwagę na samotnych, opuszczonych i potrzebujących, tych którzy są blisko nas, szczególnie seniorów, ale i na tych którzy na co dzień im pomagają, na ludzi skupionych wokół misji Caritas – dodaje.

W trakcie pikniku odbyła się akcja charytatywna wspierające Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Lityński: troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, jest też naszą misją
Komentarze (2)
MR
~Mieczysław Ropiak
23 września 2019, 10:38
Pierwszy raz dowiedziałem się i usłyszałem, że duchowny w kościele w Polsce mówił o ochronie środowiska i o encyklice Papieża Franciszka " Laudato si". Często chodzę po lesie za grzybami na Południowym Podlasiu i widzę przerażające widoki nagromadzenia w nich odpadów komunalnych (w niektórych miejscach są to duże pryzmy) w tym również elektronicznych. Nigdy nie słyszałem w lokalnych kościołach, żeby ksiądz mówił o tym na "niedzielnych kazaniach" bądź osobistych spotkań w czasie odwiedzin w domach. Bardzo dziękuje ks. bp. Tadeuszu Lityński za te słowa nadziei w celu zmiany podejścia wiernych do tych spraw - oby tak się stało a "deonowi" za popularyzację tego zagadnienia. Z poważaniem Gość - Mieczysław
22 września 2019, 22:03
Dziękuję za akcję i słowa o środowisku!