Bp Muskus zaprasza społeczność muzułmańską do wspólnego świętowania Dnia Islamu

KAI / jb

Bp Damian Muskus OFM napisał do społeczności muzułmańskiej w Krakowie list, w którym zaprasza do udziału w obchodach Dnia Islamu w Kościele. Przywołuje także postać zmarłego niedawno muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa.

Bp Muskus pisze, że kolejny, już XXI, Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce przypomina mu ubiegłoroczną wizytę w Centrum Muzułmańskim i gościnność gospodarzy tego miejsca, ich otwartość na przyjęcie „braci, którzy – tak jak i Wy – nazywają Abrahama swoim ojcem”.

„Radość, którą wywołało to spotkanie, przygasiła nagła śmierć muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP pana Nedala Abu Tabaqa. Zapamiętałem Go jako człowieka serdecznego i otwartego. Do dziś wspominam złożone przezeń świadectwo: o Bogu, Który kocha nas wszystkich i o miłości, którą winniśmy się darzyć. Pamiętam też jego słowa o wzajemnym szacunku, który winien stanowić fundament relacji między przedstawicielami różnych religii” – napisał krakowski biskup pomocniczy.

„Myślę dziś o Jego – tak nagle przeciętym – życiu z żalem, a jednocześnie z ufnością, że Mufti spotkał się z Bogiem Miłosiernym i Litościwym, Któremu służył, budując pokój i międzyludzką solidarność” – dodał, składając wyrazy współczucia z powodu odejścia człowieka, który był ważny i bliski nie tylko społeczności muzułmańskiej.

DEON.PL POLECA

Duchowny nawiązał do tematu tegorocznych obchodów Dnia Islamu, którym jest wspólna ochrona miejsc kultu. „Zdaję sobie sprawę, jak wielkim problemem w skali globalnej jest niszczenie i profanowanie świątyń, domów modlitwy i cmentarzy. Oby w naszym kraju nigdy i nikomu nie trzeba było przypominać, że sprawcy ataków na miejsca kultu odrzucają i depczą w gruncie rzeczy to, co głoszą i wyznają ich religie” – podkreślił.

Bp Muskus złożył społeczności muzułmańskiej w Krakowie życzenia zdrowia w niełatwym czasie pandemii. „Oby to doświadczenie, które stało się udziałem nas wszystkich, pogłębiło naszą wrażliwość na drugiego człowieka i jego cierpienie, nauczyło solidarności z najsłabszymi i zbudowało między nami relacje braterstwa. Ufam, że Bóg czuwa nad nami, a Jego miłosierdzie nas podtrzymuje” – zapewnił.

Na zakończenie wyraził żal, że ze względu na pandemię niemożliwe jest w tym roku bezpośrednie spotkanie, a obchody Dnia Islamu mogą się odbyć jedynie za pośrednictwem internetu. „Proszę, bądźmy tego Dnia razem przynajmniej online” – zachęcił.

XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się 26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”. Wydarzenie, które będzie transmitowane na kanale YouTube, rozpocznie się o godz. 18.00.

Tradycyjnie już spotkanie rozpocznie się przy dźwiękach muzyki Orientu, po czym zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański nawiązujący do hasła tegorocznych obchodów. Ze strony katolickiej głos zabierze o. Ireneusz Sławomir Ledwoń OFM, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik.

Część spotkania poświęcona będzie wspomnieniom o tych, którzy odeszli. Macieja Musę Konopackiego wspominać będzie imam Rafał Berger, a muftiego Nedala Abu Tabaqa - bp Damian Muskus i imam Jabbar Koubaisy.

Po odczytaniu odnoszących się do tematyki tegorocznych obchodów fragmentów Ksiąg Świętych – Biblii i Koranu - muzułmanie wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”, natomiast chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz”. Następnie uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza coroczne przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus zaprasza społeczność muzułmańską do wspólnego świętowania Dnia Islamu
Komentarze (5)
AS
~Antoni Szwed
25 stycznia 2021, 09:57
" Następnie uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju." Czy biskup wspomni o tych chrześcijanach w Afryce i w Azji, którym nie było dane przekazać sobie znaku pokoju z muzułmanami, bo ci ostatni ich brutalnie zamordowali. Czy biskup zdobędzie się na odwagę, by to powiedzieć, czy też będzie udawał, że między chrześcijanami a muzułmanami panuje niezmącona miłość bliźniego. Czy biskup Muskus da świadectwo prawdy czy nie? Czy wspomni o tych 750 chrześcijan rozstrzelanych przez muzułmanów w Etiopii?
KO
~Kt Oś
25 stycznia 2021, 14:43
Skąd pan wziął informację, że rozstrzelali ich muzułmanie?
KO
~Kt Oś
26 stycznia 2021, 19:04
Tutaj jest informacja, że masakry dokonały oddziały rządowe i milicja Amhara: https://www.catholicnewsagency.com/news/hundreds-reportedly-dead-after-massacre-at-oriental-orthodox-church-in-ethiopia-51752 . Co do wyznania sprawców, znalazłeam tylko informacje na angielskiej Wikipedii o tym, że Etiopczycy to w 62.8% chrześcijanie a w 33.9% muzułmanie, a Ahmarowie to w 82.7% chrześcijanie a w 17.2% muzułmanie. Ponawiam pytanie, na jakiej podstawie twierdzi Pan, że tych ludzi rozstrzelali muzułmanie? Ja nie znajduję nigdzie takiej informacji.
AW
~Artur Wojtkiewicz
25 stycznia 2021, 09:07
Przecież mufti nie służył Panu Bogu tylko allahowi, więc jak ma się spotkać z Panem Bogiem?
KO
~Kt Oś
25 stycznia 2021, 14:45
Z tego co się orientuję, to słowo allah znaczy po arabsku bóg.