Bp Oder wprowadził nowy dekret. Niesubordynacja proboszczów oznacza stracenie urzędu

Biskup gliwicki Sławomir Oder (fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube.com)
KAI / tk

Biskup gliwicki Sławomir Oder wydał 25 września dekret zobowiązujący proboszczów i administratorów parafii diecezji gliwickiej do wprowadzenia nowych zasad, które mają na celu zapewnienie przejrzystości parafialnych finansów oraz staranne gospodarowanie finansami parafii.

Bp Sławomir Oder wydał postanowienie na podstawie kanonu 1276 Kodeksu prawa kanonicznego, który mówi: „Do ordynariusza należy sprawowanie starannego nadzoru nad zarządem wszystkich dóbr należących do podległych mu publicznych osób prawnych, z zastrzeżeniem prawnych tytułów przyznających mu większe uprawnienia. Uwzględniając prawa, zgodne z prawem zwyczaje oraz okoliczności, ordynariusze powinni troszczyć się o organizację wszystkich spraw związanych z zarządem dóbr kościelnych, wydając szczegółowe instrukcje, w granicach prawa powszechnego i partykularnego” (KPK kan. 1276 § 1–2).

Odrębne rachunki parafii i proboszcza

Ordynariusz gliwicki zdecydował, że każda parafia – jako osoba prawna – ma obowiązek posiadania konta bankowego. Za jego pośrednictwem mają być obsługiwane wszelkiego rodzaju transakcje dotyczące majątku parafii. Rachunek ten musi być całkowicie odrębny od rachunku prywatnego zarządcy parafii (proboszcza lub administratora). Rozdział kont bankowych – parafialnego oraz prywatnego zarządcy – obowiązuje także w kwestii dokonywania jakichkolwiek transakcji: zobowiązania finansowe proboszcza lub administratora nie mogą być regulowane z konta bankowego zarejestrowanego na parafię, a transakcje dotyczące majątku parafialnego nie mogą być realizowane z prywatnych kont duszpasterzy.

Bp Oder w dokumencie uregulował także formę przekazywania wynagrodzenia duszpasterzom parafii. „Wynagrodzenia duszpasterzy w diecezji gliwickiej (…) przekazywane są miesięcznie w formie bezgotówkowej z rachunku parafialnego na prywatny rachunek bankowy duszpasterza. Wyłącznie środki przekazane w tej formie stanowią miesięczne wynagrodzenie duszpasterza” – poinformował w dekrecie ordynariusz gliwicki.

DEON.PL POLECA

Rozliczanie z finansów parafii

Biskup gliwicki zobowiązał także proboszczów i administratorów do przekazywania (do 5. dnia kolejnego miesiąca) ekonomowi diecezjalnemu wyciągu z konta parafialnego – wygenerowanego w systemie bankowości elektronicznej, który zawierać będzie „pełną historię operacji dokonanych na rachunku bankowym w poprzednim miesiącu oraz początkowe i końcowe saldo”.

Niezastosowanie się proboszczów i administratorów do powyższego dekretu będzie skutkowało otrzymaniem przynaglenia, po którym kolejna odmowa i brak realizacji dekretu „będzie równoznaczne ze złożeniem przez zarządcę deklaracji zrzeczenia się pełnienia urzędu proboszcza lub administratora parafii”.

Diecezja gliwicka została ustanowiona bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” 25 marca 1992 roku. Należy – wraz z archidiecezją katowicką i diecezją opolską – do metropolii katowickiej. Do diecezji gliwickiej należy 16 dekanatów, które obejmują łącznie 157 parafii. 28 stycznia 2023 roku papież Franciszek mianował biskupem gliwickim Sławomira Odera. Sakra biskupia oraz ingres do katedry świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach obyły się 11 marca 2023 roku.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Oder wprowadził nowy dekret. Niesubordynacja proboszczów oznacza stracenie urzędu
Komentarze (10)
EM
~Ewa Maj
30 października 2024, 11:16
To jakoś tłumaczy, dlaczego tak ważnym było i pewnie nadal jest, na jaką parafię księdza skierują - bogatą czy biedną. Skoro jego wynagrodzenie i zasoby parafii to jedno...
KJ
~Kamil Jakimś
30 października 2024, 00:35
Uważam że należy zacząć od episkopatu i kardynałów, dochody widoczne dla każdego, jak za dużo to dla biednych ma iść nie na prywatne pałace. Zero gosposi służby, sióstr zakonnych jako służących. Od kardynała zaczynając. I sam biskup powinien pokazać dochody i życie skromne nawet w biedzie solidarnie z ludźmi. Bez tego będzie fikcja. Sakramenty bezpłatne i zero środków z budżetu państwa tylko co łaska i z pokorą.
AN
~Adam Nowara
29 października 2024, 17:02
I za czyje pieniądze bo Oder jeździ tak często do USA?? Proszę podać skąd i ile kosztują te wyjazdy
MS
~Marek Sawczuk
29 października 2024, 17:00
No to czekamy na przejrzystość i wydruki wydatków kurii, Caritasu itp …
AR
~Andrzej Radecz
29 października 2024, 11:36
Jak logicznie to idzie - koniec też kopertami dla ich ekscelencji za bierzmowania, wizytacje jubileusze, poświęcenia. Rachunek dla parafii, info dla parafian o przelewie dla ekscelencji...
XZ
~XY Z
28 października 2024, 22:03
"Rozdział kont bankowych – parafialnego oraz prywatnego zarządcy " czyli proboszcza. Tak nie jest??? Dopiero wprowadzają i to w jednej diecezji?
KK
~Kazimierz Kowalski
28 października 2024, 19:47
Chyba Biskup sni, jesli mysli ze ksieza beda mu wykazywac swoje realne dochody. Koperta pod stolem to swieta rzecz i nikomu nic do tego
KJ
~Kamil Ja
30 października 2024, 10:53
To kolejna odsłona robienia biznesu pod przykrywką dekretu. Normalne w kościele który żeruje na wiernych bez opamiętania. Dziś ludzie dają coraz mniej, więc trzeba uszczuplić dochód księży. Ale wiadomo że proboszczowie będą dochody ukrywać. Trzeba w końcu jakoś przysłonić machlojki finansowe i w tym celu dobry public relations który zastosował bp oder to tylko kampania po kasę. Bp order nie zrezygnuje z luksusów to trzeba ten luksus zabezpieczyć.
JS
~Jarosław Szymański
28 października 2024, 12:19
Wreszcie przynajmniej do jednej diecezji w PL wkroczył XXI w. Czekam z niecierpliwością na inne diecezje.
KK
~Kamil Kotus
28 października 2024, 11:44
I tak powinno być we wszystkich diecezjach. Brawo Księże Biskupie!