Bp Oder wprowadził nowy dekret. Niesubordynacja proboszczów oznacza stracenie urzędu

Bp Oder wprowadził nowy dekret. Niesubordynacja proboszczów oznacza stracenie urzędu
Biskup gliwicki Sławomir Oder (fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube.com)
KAI / tk

Biskup gliwicki Sławomir Oder wydał 25 września dekret zobowiązujący proboszczów i administratorów parafii diecezji gliwickiej do wprowadzenia nowych zasad, które mają na celu zapewnienie przejrzystości parafialnych finansów oraz staranne gospodarowanie finansami parafii.

Bp Sławomir Oder wydał postanowienie na podstawie kanonu 1276 Kodeksu prawa kanonicznego, który mówi: „Do ordynariusza należy sprawowanie starannego nadzoru nad zarządem wszystkich dóbr należących do podległych mu publicznych osób prawnych, z zastrzeżeniem prawnych tytułów przyznających mu większe uprawnienia. Uwzględniając prawa, zgodne z prawem zwyczaje oraz okoliczności, ordynariusze powinni troszczyć się o organizację wszystkich spraw związanych z zarządem dóbr kościelnych, wydając szczegółowe instrukcje, w granicach prawa powszechnego i partykularnego” (KPK kan. 1276 § 1–2).

Odrębne rachunki parafii i proboszcza

Ordynariusz gliwicki zdecydował, że każda parafia – jako osoba prawna – ma obowiązek posiadania konta bankowego. Za jego pośrednictwem mają być obsługiwane wszelkiego rodzaju transakcje dotyczące majątku parafii. Rachunek ten musi być całkowicie odrębny od rachunku prywatnego zarządcy parafii (proboszcza lub administratora). Rozdział kont bankowych – parafialnego oraz prywatnego zarządcy – obowiązuje także w kwestii dokonywania jakichkolwiek transakcji: zobowiązania finansowe proboszcza lub administratora nie mogą być regulowane z konta bankowego zarejestrowanego na parafię, a transakcje dotyczące majątku parafialnego nie mogą być realizowane z prywatnych kont duszpasterzy.

DEON.PL POLECA

Bp Oder w dokumencie uregulował także formę przekazywania wynagrodzenia duszpasterzom parafii. „Wynagrodzenia duszpasterzy w diecezji gliwickiej (…) przekazywane są miesięcznie w formie bezgotówkowej z rachunku parafialnego na prywatny rachunek bankowy duszpasterza. Wyłącznie środki przekazane w tej formie stanowią miesięczne wynagrodzenie duszpasterza” – poinformował w dekrecie ordynariusz gliwicki.

Rozliczanie z finansów parafii

Biskup gliwicki zobowiązał także proboszczów i administratorów do przekazywania (do 5. dnia kolejnego miesiąca) ekonomowi diecezjalnemu wyciągu z konta parafialnego – wygenerowanego w systemie bankowości elektronicznej, który zawierać będzie „pełną historię operacji dokonanych na rachunku bankowym w poprzednim miesiącu oraz początkowe i końcowe saldo”.

Niezastosowanie się proboszczów i administratorów do powyższego dekretu będzie skutkowało otrzymaniem przynaglenia, po którym kolejna odmowa i brak realizacji dekretu „będzie równoznaczne ze złożeniem przez zarządcę deklaracji zrzeczenia się pełnienia urzędu proboszcza lub administratora parafii”.

Diecezja gliwicka została ustanowiona bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” 25 marca 1992 roku. Należy – wraz z archidiecezją katowicką i diecezją opolską – do metropolii katowickiej. Do diecezji gliwickiej należy 16 dekanatów, które obejmują łącznie 157 parafii. 28 stycznia 2023 roku papież Franciszek mianował biskupem gliwickim Sławomira Odera. Sakra biskupia oraz ingres do katedry świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach obyły się 11 marca 2023 roku.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Skomentuj artykuł

Bp Oder wprowadził nowy dekret. Niesubordynacja proboszczów oznacza stracenie urzędu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.