Fundusz Kościelny. Rząd debatuje nad przyszłością wsparcia finansowego dla kościołów
We wtorek, podczas posiedzenia rządu, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi sprawozdanie z prac zespołu zajmującego się Funduszem Kościelnym. To kluczowy moment w trwających debatach nad przyszłością finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.
Rządowe spotkanie, zaplanowane na wtorek, przyciągnie uwagę zarówno polityków, jak i przedstawicieli kościołów oraz związków wyznaniowych. Głównym tematem będzie raport zespołu międzyresortowego ds. Funduszu Kościelnego, nad którym od kilku miesięcy pracuje grupa ekspertów pod przewodnictwem Władysława Kosiniaka-Kamysza. W lutym bieżącego roku, po pierwszym posiedzeniu zespołu, Kosiniak-Kamysz zapowiadał, że do końca marca zostanie przedstawiona Radzie Ministrów koncepcja projektu oraz pierwszy raport z prac.
Fundusz Kościelny został utworzony na mocy ustawy z 20 marca 1950 r., jako forma rekompensaty dla kościołów i związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości. W praktyce oznaczało to przekazanie dochodów z tych nieruchomości proporcjonalnie do ich wielkości na wsparcie różnych wyznań. Warto podkreślić, że z Funduszu korzystają wszystkie legalnie działające w Polsce związki wyznaniowe, w tym również te, które nie utraciły majątku w 1950 roku. Obecnie jest ich aż 185.
Co dalej z Funduszem Kościelnym?
Kosiniak-Kamysz, jako przewodniczący zespołu, wyraził oczekiwanie, że poszczególni członkowie zespołu przedstawią swoje propozycje zmian, które zapewnią właściwe funkcjonowanie kościołów i związków wyznaniowych. Kolejne posiedzenie zespołu zaplanowano na połowę sierpnia, co sugeruje, że prace są na zaawansowanym etapie. W związku z tym, wtorkowe posiedzenie rządu może przynieść istotne decyzje dotyczące przyszłości Funduszu.
Fundusz Kościelny od lat budzi kontrowersje i jest przedmiotem debat publicznych. Jego rola jako mechanizmu wsparcia dla różnych wspólnot wyznaniowych w Polsce jest niezaprzeczalna, jednak pojawiają się pytania o adekwatność i sprawiedliwość jego funkcjonowania w obecnych warunkach społeczno-politycznych. Decyzje podjęte przez rząd w najbliższych dniach mogą wpłynąć na kształt relacji państwo-Kościół na wiele lat.
Skomentuj artykuł