Brat Alois: to jedno pragnienie powracało na Synodzie poświęconym młodzieży

(fot. Piotr Żyłka)
Brat Alois

"Powracało tam jedno pragnienie: żebyście wy, ludzie młodzi, mogli znaleźć w Kościele kogoś, kto was wysłucha. Żeby wasze marzenia zostały potraktowane poważnie, żeby wasza kreatywność była wspierana, a wasze cierpienia wysłuchane" - mówił brat Alois w trakcie modlitwy na Europejskim Spotkaniu Młodych w Madrycie.

Publikujemy medytację wygłoszoną przez brata Aloisa na dzisiejszej wieczornej modlitwie w Madrycie:

My, bracia z Taizé, wiele oczekujemy od spotkania europejskiego w Madrycie. Żarliwie pragniemy, żeby rozbudziło nadzieję. W obliczu wielkich trudności i wyzwań naszego czasu niektórym ludziom zagraża zniechęcenie i rozczarowanie. Doświadczenie dzielenia się przemyśleniami i doświadczenie komunii, które przeżywaliśmy w tych dniach, mogą pomóc z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Uczestniczymy w prawdziwej pielgrzymce zaufania. Nawiązywanie więzi, budowanie mostów ponad tym, co dzieli, właśnie tego potrzebują nasze społeczeństwa. Społeczeństwo nie może przeżyć bez zaufania między tworzącymi je osobami. Zaufanie pozwala na dialog na temat tego, co jest przyczyną podziałów. Zaufanie może pomóc uszanować a nawet uznać odmienność innego człowieka.

Wszyscy jesteśmy członkami tej samej ludzkiej rodziny. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy siebie nawzajem. Na tyle pytań - pomyślmy choćby o ogromnych wyzwaniach ekologicznych - można znaleźć odpowiedź jedynie wtedy, kiedy pracujemy razem, ponad granicami.

Rzecz jasna, doświadczenie komunii, które poznaliśmy w tych dniach, jest krótkotrwałe. Jest jednak realne. Pokazuje, że możliwe jest zaufanie między osobami, które są bardzo różne. Widzimy też, że Kościół może być miejscem, które pozwala, by to zaufanie wzrastało.

Tak, Kościół jest wezwany aby być miejscem przyjaźni, która nieustannie się poszerza. W tych dniach mogliśmy zobaczyć obraz powszechności Kościoła. I to pomaga nam odczuć, że chrześcijanie mogą wspierać globalizację z ludzką twarzą - i że ta szczególna odpowiedzialność spoczywa właśnie na nich.

Zacznijmy więc na swoją miarę. Zastanówmy się, jak nasze lokalne wspólnoty mogą stawać się bardziej otwarte. Wyjdźmy innym naprzeciw: mieszkającym w pobliżu najbiedniejszym, imigrantom, chrześcijanom innych wyznań, wierzącym z innych religii, osobom, które nie potrafią wierzyć.

Wrażliwość na ludzką solidarność jest nieodłączna od życia wewnętrznego. Jako ludzie wierzący zastanówmy się, jak odnowić naszą modlitwę, wprawiajmy się w tym, by z większą uwagą dniem i nocą wsłuchiwać się w miłość Boga. Dzięki temu będziemy umieli zbliżyć się do osób innych niż my.

Aby żyć z taką otwartością powinniśmy przede wszystkim słuchać innych. Czy nasze dialogi w społeczeństwie a także w Kościele nie cierpią z powodu braku słuchania się nawzajem? Spróbujmy zacząć od zrozumienia drugiej osoby, od zrozumienia sytuacji, często bardzo złożonych.

W październiku byłem zaproszony do udziału w synodzie biskupów katolickich poświęconym młodzieży. Powracało tam jedno pragnienie: żebyście wy, ludzie młodzi, mogli znaleźć w Kościele kogoś, kto was wysłucha. Żeby wasze marzenia zostały potraktowane poważnie, żeby wasza kreatywność była wspierana, a wasze cierpienia wysłuchane.

Chcielibyśmy zrobić wszystko, aby solidarność a nawet przyjaźń kształtowały przyszłość naszych społeczeństw. W takim duchu będziemy kontynuować naszą pielgrzymkę zaufania przez ziemię.

Spotkania w Taizé będą jej kolejnymi etapami, odbywają się one co tydzień przez cały rok, szczególny tydzień przeznaczony dla osób w wieku 18 - 35 lat będzie trwał od 25 sierpnia do 1 września 2019. Poprzedzi go weekend przyjaźni między młodymi chrześcijanami a muzułmanami od 22 do 25 sierpnia.

W innych miejscach świata liczne spotkania będą wytyczać szlak tej pielgrzymki. Jest wśród nas grupa przybyła z Libanu i z innych krajów Bliskiego Wschodu, żeby zachęcić, byśmy bliżej poznali warunki ich życia, i zaoferować gościnę u siebie. Od 22 do 26 marca 2019 odbędzie się spotkanie młodych w Bejrucie.

Kiedy skończy się lato, udamy się dalej na południe, do Afryki. Musimy się wiele nauczyć wsłuchując się w to, co Afryka Południowa przeszła w ciągu ostatnich dziesięcioleci i gdzie znajduje się dzisiaj. Afryka Południowa leży bardzo daleko od Europy, ale wszyscy jesteście zaproszeni między 25 a 29 września 2019 na spotkanie młodych na krańcach Afryki do Kapsztadu.

Później będzie kolejne spotkanie europejskie od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020 we Wrocławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brat Alois: to jedno pragnienie powracało na Synodzie poświęconym młodzieży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.