Brytyjski arcybiskup uznał słowa w modlitwie "Ojcze nasz" za problematyczne. Jego opinia wywołała burzę

Abp Stephen Cottrell stwierdził, że dla niektórych słowa "Ojcze nasz" mogą być problematyczne (fot. The Church of England / YouTube.com)
PAP / tk

Arcybiskup Yorku Stephen Cottrell - drugi najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii - zasugerował w piątek, że pierwsze słowa Modlitwy Pańskiej, "Ojcze nasz", mogą być "problematyczne" dla niektórych osób.

"Problematyczne" słowa "Ojcze nasz"

- Wiem, że słowo „ojciec” jest problematyczne dla tych, których doświadczenia z ziemskimi ojcami były destrukcyjne i przemocowe, a także dla wszystkich z nas, którzy zbyt mocno zmagali się z opresyjnym patriarchalnym uściskiem w życiu - powiedział Cottrell w przemówieniu otwierającym odbywający się w Yorku Synod Generalny Kościoła Anglii.

Komentarz ten był krótką uwaga w przemówieniu skupiającym się na potrzebie jedności Kościoła Anglii, który od lat jest mocno podzielony w kwestiach seksualności, tożsamości i równości. Jednak reakcje na słowa Cottrella wskazują, że te słowa spowodują jeszcze większe podziały.

Po jego przemówieniu kanonik dr Chris Sugden, przewodniczący konserwatywnej grupy Anglican Mainstream, zwrócił uwagę, że w Biblii Jezus wezwał ludzi do modlitwy do "naszego Ojca". - Czy arcybiskup Yorku mówi, że Jezus się mylił, lub że Jezus nie był duszpastersko świadomy? Wydaje się, że jest to znamienne dla podejścia niektórych przywódców kościelnych, że czerpią wskazówki z kultury, a nie z Pisma Świętego - powiedział.

DEON.PL POLECA

Christina Rees, która prowadziła kampanię na rzecz kobiet-biskupów, powiedziała, że Cottrell poruszył kwestię, która "jest naprawdę żywą kwestią dla chrześcijan i to od wielu lat". - Najważniejsze pytanie brzmi: czy naprawdę wierzymy, że Bóg uważa, iż mężczyźni noszą Jego obraz pełniej i dokładniej niż kobiety? Odpowiedź brzmi: absolutnie nie - przekonywała.

W lutym Kościół Anglii oświadczył, że rozważy, czy przestać odnosić się do Boga jako "On", co było reakcją na wezwania niektórych księży, którzy poprosili o pozwolenie na używanie terminów neutralnych pod względem płci.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjski arcybiskup uznał słowa w modlitwie "Ojcze nasz" za problematyczne. Jego opinia wywołała burzę
Komentarze (11)
PK
~Paweł Kopeć
17 lipca 2023, 23:12
Zgroza Intelektualna Religijna Teologiczna Językowa Każda I Wstyd Zgorszenie
PK
Paweł Kopeć
27 lipca 2023, 11:19
protestantyzm/anglikanzim jak lewica i socyalizm = głupota
DS
Dariusz Sandecki
10 lipca 2023, 17:28
oj tam, oj tam jeszcze 5 lat i nasi katoliccy intelektualiści zaczną to samo podążając za "duchem synodu". Przypomnę parę lat temu, gdyby ktoś wyskoczył z ideą, że Rzym milczeniem przyjmie "błogosław par homo" zostałby zabity śmiechem. Teraz nikomu, oprócz miłośników chłopców wśród dostojnych biskupów i kardynałów, do śmiechu nie jest ...
KP
~katolik pomniejszego płazu
10 lipca 2023, 12:30
O, ten się nadaje na synodalne obrady
AW
~Artur Wojtkiewicz
11 lipca 2023, 18:50
Wiadomo. Przecież musimy wszystkich słuchać i nikogo nie można wykluczać.
DD
~Deon de Ka Logo'S de On de KleR'y Ka'lizacja
12 lipca 2023, 00:36
"Problematyczne" słowa "J8,44"
TK
~Tomasz Kibała
10 lipca 2023, 12:03
Przeczytajcie sobie tekst "Upadek Kościoła Anglikańskiego", gdzie można zobaczyć co się tam wyczynia na wyspach brytyjskich. Jak dobrze widzimy Kościół Anglikański został postawiony na piasku, natomiast Kościół Katolicki został zbudowany na skale.
MP
~Micheasz Paweł
11 lipca 2023, 13:30
Jezus powiedział Faustynie, że najbardziej cierpi z powodu grzechów dusz wybranych (osób duchownych). Kto uważnie patrzy ten widzi, że z każdym rokiem pogłębia się zapaść moralna i duchowa człowieka. Nikt nie daje skutecznej recepty, lekarstwa. Sam papież milczy na temat grzechów człowieka i potrzeby nawrócenia oraz pokuty. P.S. Z tego powodu już "niedługo" będzie koniec "tego" świata, jaki znamy, w jakim żyjemy.
MW
~Maciej Wylężek
11 lipca 2023, 18:00
My za chwilę dzięki nowym kardynałom tą samą ścieżką podążymy
JD
Jarek D
12 lipca 2023, 09:35
Ale pod tą skałą już kopią miny i niewielu się temu chce przeciwstawić
JK
~Jolanta Korzeniowska
29 marca 2024, 19:47
"prywatne objawienia" nie są prawdą wiary