"Być może powinniśmy podjąć stanowcze kroki". Biskup za zniesieniem dotychczasowego finansowania Kościoła

(fot. Michael Longmire / Unsplash)
"The Tablet" / kk

"Czy nie jest tak, że sytuacja, w której się znajdujemy, niebezpiecznie łączy miłosierdzie z pieniądzem?" - pyta hierarcha.

"Być może powinniśmy podjąć stanowcze kroki, by stać się uboższym Kościołem" - twierdzi cytowany przez "The Tablet" bp Gregor Maria Hanke OSB z niemieckiej diecezji Eichstätt. "Dogłębna reforma bierze się z bliskości z Jezusem, świadectwa i zmniejszania wagi instytucji" - dodaje.

DEON.PL POLECA

Obecnie Kościół katolicki w Niemczech jest utrzymywany z pieniędzy podatników, którzy deklarują swoje wyznanie, a 8% z ich dochodu trafia do budżetu Kościoła. Instytucja ma wielu pracowników - w tym świeckich - stąd zmiana byłaby radykalna. "Ale czy nie jest tak, że sytuacja, w której się znajdujemy, niebezpiecznie łączy miłosierdzie z pieniądzem?" - dopytywał bp Hanke.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Być może powinniśmy podjąć stanowcze kroki". Biskup za zniesieniem dotychczasowego finansowania Kościoła
Komentarze (1)
Ewa Zawadzka
27 stycznia 2019, 09:35
Finansowanie Kościoła w Niemczech jest przejrzyste i logiczne - zdecydowanie lepsze niż w Polsce. W Niemczech wierni jeśli chcą mogą część swojego podatku przeznaczyć na Kościół. Z kolei proboszcz ma prawo odmówić posługi osobom, które nie płacą podatku kościelnego lub nawet wyprosić z kościoła. Są więc i prawa i obowiązki.