Były ksiądz po raz drugi oskarżony o czyny pedofilskie. Kara będzie przebiegać w trybie terapeutycznym
Sąd Rejonowy w Gorlicach wymierzył byłemu księdzu Marianowi W. karę 3 lat i 6 miesięcy więzienia za czyny o charakterze seksualnym wobec osoby małoletniej - przekazał w czwartek PAP sędzia Bogdan Kijak, rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. To kolejny wyrok skazujący wobec tego duchownego, który wcześniej został już ukarany za molestowanie ministrantów. Wyrok w tej sprawie zapadł 3 marca. Jest on nieprawomocny.
- Wyrok skazujący: Sąd Rejonowy w Gorlicach orzekł wobec byłego księdza Mariana W. karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za czyny seksualne na szkodę małoletniego.
- Stan prawomocności: Wyrok zapadł 3 marca, jednak nie jest jeszcze prawomocny.
- Dodatkowe sankcje: Oprócz kary więzienia, nałożono zakaz zajmowania stanowisk związanych z wychowaniem, edukacją i opieką nad małoletnimi oraz ograniczono kontakt z ofiarą.
- Kolejny wyrok: To drugi wyrok wobec oskarżonego, po wcześniejszej karze łącznej 12 lat.
Dodatkowe środki karne
Oprócz kary pozbawienia wolności, która ma odbywać się w systemie terapeutycznym, Sąd Rejonowy w Gorlicach orzekł wobec oskarżonego zakaz zajmowania wszelkich stanowisk i prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, edukacją, leczeniem lub opieką nad małoletnimi przez 15 lat. Na taki sam czas zakazano mu również kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów. Sąd zobowiązał Mariana W. do zapłaty 30 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz ofiary.
Poprzedni wyrok - 12 lat więzienia
To kolejny wyrok wobec b. księdza - we wrześniu ub.r. Sąd Rejonowy w Nowym Targu skazał go na karę łączną 12 lat więzienia za przestępstwa seksualne wobec jedenastu małoletnich, w tym siedmiu poniżej 15. roku życia. Sąd zobowiązał także W. do wypłacenia łącznie 255 tys. zł zadośćuczynienia pokrzywdzonym. Poszkodowani byli ministrantami lub lektorami w parafiach, w których oskarżony pełnił funkcję proboszcza.
Apelacja oskarżonego i działania komisji państwowej
Jak przekazał PAP sędzia Kijak, oskarżony Marian W. i jego obrońca odwołali się od wyroku, który zapadł w Nowym Targu. W apelacji kwestionują winę oskarżonego. Apelację do Sądu Okręgowego wniosła również Urząd Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, mając zastrzeżenia co do wymiaru kary.
Pokrzywdzonych przez dawnego duchownego z diecezji tarnowskiej było łącznie 22, ale w stosunku do 10 z nich przestępstwo zostało umorzone z uwagi na przedawnienie.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł