"Chińscy katolicy" - ostry sprzeciw Watykanu
Stolica Apostolska stanowczo potępiła pogwałcenie przez władze Chińskiej Republiki Ludowej wolności religijnej poprzez zwołanie w dniach od 7-9 grudnia VIII Zgromadzenia Przedstawicieli Katolików Chińskich. Wydarzenie to jednostronnie zaszkodziło dialogowi i klimatowi zaufania, nawiązanemu w ostatnim okresie w relacjach z Pekinem. Komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Publikujemy tłumaczenie watykańskiego dokumentu na język polski:
1. Stolica Apostolska głęboko ubolewa nad faktem, że od 7 do 9 grudnia 2010 odbyło się w Pekinie VIII Zgromadzenia Przedstawicieli Katolików Chińskich. Zostało ono narzucone wielu biskupom, kapłanom, zakonnikom i wiernym świeckim. Sposób, w jaki zostało zwołane i jego przebieg ukazują postawę represyjną w odniesieniu do korzystania z wolności religijnej, co jak ufano, we współczesnych Chinach zostało odesłane do przeszłości. Uporczywe dążenie do kontrolowania najbardziej intymnego obszaru życia obywateli, a mianowicie ich sumienia oraz ingerowania w wewnętrzne sprawy Kościoła katolickiego nie służą Chinom. Wręcz przeciwnie, wydają się być raczej oznaką strachu i słabości niż siły; raczej bezkompromisowej nietolerancji, niż otwarcia się na wolność i rzeczywiste przestrzeganie zarówno godności osoby ludzkiej jak i poprawnego rozróżnienia między sferą cywilną a religijną.
2. Przy różnych okazjach Stolica Apostolska publicznie oznajmiła, przede wszystkim biskupom, ale także wszystkim wiernym, że nie powinni brać udziału w tym wydarzeniu. Każdy z tych, którzy byli obecni wie, w jakim stopniu on jest odpowiedzialny przed Bogiem i
Kościołem. Biskupi w szczególności, a także kapłani będą również musieli zmierzyć się z oczekiwaniami swych wspólnot, które spoglądają na swoich pasterzy i mają prawo, by otrzymać pewne przewodniczenie w wierze i życiu moralnym.
3. Wiadomo ponadto, że wielu biskupów i księży, zostało zmuszonych do wzięcia udziału w Zgromadzeniu. Stolica Apostolska potępia to poważne naruszenia praw człowieka, szczególnie wolność religii i sumienia. Ponadto Stolica Apostolska wyraża głęboki szacunek dla tych, którzy w różny sposób dali odważne świadectwo swej wiary i zachęca innych do modlitwy, do podjęcia pokuty, a poprzez swoje dzieła potwierdzenia swej woli, by iść za Chrystusem z miłością, w pełnej komunii z Kościołem powszechnym.
4. Zwracając się do tych, których serca są pełne niepokoju i głębokiego cierpienia, tych, którzy dziwią się, jak to możliwe, że ich własny biskup czy też kapłani musieli wziąć udział w Zgromadzeniu, Stolica Apostolska prosi ich, by pozostali mocni i cierpliwi w wierze. Zachęca ich do uwzględnienia nacisków doświadczonych przez wielu z ich pasterzy oraz modlitwy za nich. Zachęca ich, by nadal odważnie ich wspierali w obliczu niesprawiedliwych poleceń na jakie napotykają w sprawowaniu swej posługi.
5. Podczas Zgromadzenia zostali mianowani między innymi, przywódcy tzw. Konferencji Episkopatu i Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich. W odniesieniu do tych dwóch podmiotów, a także samego Zgromadzenia nadal zachowują swoją ważność słowa napisane przez papieża Benedykta XVI w jego Liście do Kościoła w Chinach z roku 2007 (por. numer 7 i 8). W szczególności, obecne Kolegium Biskupów Katolickich Chin nie może być uznane przez Stolicę Apostolską za Konferencję Episkopatu: nie są jej częścią biskupi „podziemni”, czyli nie uznani przez rząd, ale w jedności z Papieżem; w jej skład wchodzą biskupi którzy są nadal nielegalni, a rządzi się ono statutami zawierającymi elementy, których nie da się pogodzić z doktryną katolicką. Jest godne głębokiego ubolewania, że nielegalny biskup został mianowany na stanowisko jej przewodniczącego.
Ponadto, jeśli chodzi o deklarowane cele, jakimi mają być realizowanie zasady niezależności i autonomii, samostanowienia i demokratycznej administracji Kościoła, należy pamiętać, że jest to niezgodne z doktryną katolicką, która od czasów starożytnych symboli wiary wyznaje, że Kościół jest „jeden, święty, katolicki i apostolski”. Dlatego też należy ubolewać, że legalny biskup został powołany na przewodniczącego Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich.
6. Nie jest to droga, którą Kościół musi iść w kontekście wielkiego i szlachetnego narodu, który przyciąga uwagę opinii światowej z powodu znaczących osiągnięć w wielu dziedzinach, ale któremu nadal trudno wypełniać normy autentycznej wolności religijnej, pomimo faktu, że w jego konstytucji mowa jest o poszanowaniu tej wolności. Co więcej, Zgromadzenie utrudniło drogą pojednania między katolikami „tajnych wspólnot” a tych ze „wspólnot oficjalnych”, powodując samym głęboką ranę nie tylko Kościołowi w Chinach, ale także Kościołowi powszechnemu.
7. Stolica Apostolska głęboko ubolewa nad faktem, że obchody wyżej wymienionego Zgromadzenia, jak również ostatnich święceń biskupich bez koniecznego mandatu papieskiego jednostronnie zaszkodziło dialogowi i klimatowi zaufania, nawiązanymi w stosunkach z rządem Chińskiej Republiki Ludowej. Stolica Apostolska, potwierdzając swoje życzenie szczerego dialogu, czuje się zobowiązana do stwierdzenia, że takie jak wyżej wspomniane niedopuszczalne i wrogie działania, wywołują wśród wiernych, zarówno w Chinach jak i gdzie indziej, poważną stratę zaufania, niezbędnego do przezwyciężenia trudności i budowanie właściwych relacji z Kościołem, w imię wspólnego dobra.
8. W świetle tego, co się stało, pozostaje bardzo pilna zachęta Ojca Świętego - skierowana w dniu 1 grudnia 2010 do wszystkich katolików na całym świecie, by modlić się za przeżywający szczególnie trudny okres Kościół w Chinach.
Skomentuj artykuł