Czyż Chrystus jest podzielony? Podsumowanie

(fot. EPA/Claudio Peri)
KAI / drr

Pod hasłem "Czyż Chrystus jest podzielony?" przebiegał w dniach 18-25 stycznia 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To najbardziej spektakularna inicjatywa ekumeniczna w Polsce. Wierni różnych Kościołów gromadzili się na Mszach św., nabożeństwach słowa Bożego lub nieszporach w świątyniach różnych wyznań, aby razem prosić Boga o przywrócenie pełnej jedności Kościoła.

- Chyba nikt na świecie nie traktuje równie poważnie tego Tygodnia jak Polska - uważa abp Alfons Nossol, przez ponad 20 lat przewodniczący najpierw Komisji, a potem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z decyzją Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski piątek, 24 stycznia był dniem solidarności z chrześcijanami w Syrii, którzy cierpią z powodu swej przynależności religijnej. W ich intencji modlono się, a nawet poszczono, przeprowadzono również zbiórkę na tacę.

Polską specyfiką Tygodnia jest gościnna wymiana kaznodziejów, dlatego na Mszach św. w kościołach katolickich kazania głosili duchowni z innych Kościołów chrześcijańskich. Choć praktyka ta nie jest zgodna z wytycznymi Stolicy Apostolskiej, Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan zgadza się na jej kontynuowanie. Abp Nossol podkreśla, że wielokrotnie Kościół katolicki w naszym kraju wyprzedzał oficjalne decyzje i wytyczne watykańskie, gdy chodzi o nawiązywanie kontaktów z chrześcijanami innych wyznań.

Dlatego we Wrocławiu tydzień modlitw otworzyło nabożeństwo w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej. Wspólnie z abp. Józefem Kupnym modlili się prawosławny abp Jeremiasz, bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego oraz greckokatolicki biskup Włodzimierz Juszczak. "Jaka jest tajemnica budowania komunii między nami? Nie polega na wytykaniu komuś: zmień to, czy zrób tamto. Jedność możemy budować tylko w taki sposób, że każdy zacznie swoje życie ustawiać według Ewangelii Chrystusa - tłumaczył w kazaniu abp Kupny.

Podziały istnieją, ponieważ podzieleni są chrześcijanie - uważa prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa. W stolicy centralnym nabożeństwem były ekumeniczne nieszpory w cerkwi św. Marii Magdaleny, gdzie kazanie wygłosił rektor UKSW ks. Stanisław Dziekoński. Nawiązał on do grudniowej konferencji pt."Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola narodów Polski i Rosji" i przypomniał, że podczas tej konferencji katolicy i prawosławni jeszcze lepiej zrozumieli, jak ważne jest współdziałanie w dechrystianizującej się Europie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan można nazwać świętem Kościołów. Również świętem wiernych skupiających się na modlitewnej refleksji nad jednością i wspólnotą całego chrześcijańskiego Kościoła - twierdzi ks. Janusz Olszański, proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy. W tym roku uczestniczył w nabożeństwie, które po raz pierwszy zorganizowano w katolickim kościele Matki Bożej Zwycięskiej. Potrzeba nieustannego uczenia się otwartości - uważa proboszcz tej parafii ks. Wenancjusz Zmuda.

W wielu polskich diecezjach, główne nabożeństwa ekumeniczne zorganizowano w katedrach. W Bielsku-Białej, w katedrze św. Mikołaja wspólnie modlili się katolicy i luteranie wraz ze swymi biskupami. W legnickiej katedrze katolicy, ewangelicy i prawosławni razem słuchali czytań Pisma świętego. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył tam bp Stefan Cichy, który podkreślił, iż "nie dojdzie do jedności, jeśli ludzie nie zwrócą się do Boga".

Katowickie centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poświęcone zostało prześladowanym w Syrii. W nabożeństwie, ze względu na stan zdrowia, zabrakło ewangelickiego biskupa Tadeusza Szurmana, który miał wygłosić kazanie. Do modlitwy w jego intencji wezwał katolików z archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Natomiast sam metropolita odwiedził luterańskiego biskupa w szpitalu.

"Razem uczestniczymy w uroczystościach, a przede wszystkim żyjemy w zgodzie i razem pracujemy na tym samym terenie. Potrzeba nam jeszcze wyzbywania się resztek urazów z przeszłości, lepszego, bardziej gruntownego poznawania własnej tożsamości. Potrzebujemy wzrostu w cierpliwej miłości" -stwierdził metropolita białostocki abp Edward Ozorowski w kazaniu podczas nabożeństwa w cerkwi Ducha Świętego w Białymstoku

W tym roku nabożeństwa ekumeniczne zorganizowano także w seminariach duchownych. W Płocku klerycy podczas nieszporów wysłuchali kazania prawosławnego duchownego. Symboliczny charakter miało umieszczenie na ołtarzu świętych ksiąg: Tory, greckiego tłumaczenia Pisma Świętego, Biblii przetłumaczonej przez ks. Jakuba Wujka oraz Nowego Testamentu w translacji ewangelika Stanisława Murzynowskiego. Zdaniem rektora płockiego WSD ks. dr. Marka Jarosza, tydzień ekumeniczny jest dobrą okazją do zatrzymania się i "otrząśnięcia ze stereotypów".

O jedność chrześcijan modlono się także w Bukówku k. Środy Śląskiej, gdzie w istniejącym tam od 2000 r. sanktuarium ekumenicznym spotykają się przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich: katolicy oraz prawosławni i protestanci z pobliskich parafii.

Teksty do refleksji i modlitwy na tegoroczny Tydzień Modlitw Chrześcijan przygotowali chrześcijanie z Kanady. Specjalne przesłanie wystosował też zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Janusz Samiec. Przypomniał w nim m.in., że Kościół luterański w Polsce i na świecie przygotowuje się do obchodów 500-lecia Reformacji, a aspekt ekumeniczny tego jubileuszu jest jednym z najważniejszych wątków tych obchodów.

Zdaniem abp. Jeremiasza, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, "jesteśmy w sytuacji, w której wymagana jest ogromna cierpliwość, bo często wyniki dialogów teologicznych są trudne do zaakceptowania przez Kościoły, których przedstawiciele osiągnęli te wyniki. Potrzeba także życzliwości i modlitwy" - mówił na nabożeństwie we Wrocławiu.

Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czyż Chrystus jest podzielony? Podsumowanie
Komentarze (5)
jazmig jazmig
26 stycznia 2014, 12:32
Czyż Chrystus jest podzielony? Te słowa apostoła dotyczyły zupełnie innej sytuacji. Wtedy chrześcijanie nie byli podzieleni ws. doktrynalnych, lecz, jak wynika z Pisma Świętego, bardziej chodziło o stanowiska w Kościele. Każdy chciał być głową swojego Kościoła, ale nie było podziałów doktgrynalnych. Uchwały i decyzje apostołów nie były kwestionowane, a ich nauka była wszędzie taka sama. Obecnie Kościół nie jest podzielony, istnieje nadal jeden powszechny apostolki Kościół Katolicki. Odeszli z niego niektórzy, jedni dalej, inni mniej daleko. Należy się modlić, aby powrócili, jak syn marnotrawny do swojego domu.
FK
film katolicy
26 stycznia 2014, 03:51
Kard. Eijk: potępienie nauczania Lutra na Soborze Trydenckim jest wciąż aktualne W wywiadzie dla protestanckiego dziennika „Reformatorisch Dagblad” hierarcha wyjaśnił, że orzeczeń soborowych się nie odwołuje. To, co zostało powiedziane na Soborze Trydenckim jest nadal ważne, tym bardziej że Sobór Watykański II miał jedynie charakter duszpasterski. Na Soborze Trydenckim dokonano korekty nadużyć w Kościele, które doprowadziły do rozłamu w XVI w. [url]http://www.pch24.pl/kard--eijk--potepienie-nauczania-lutra-na-soborze-trydenckim-jest-wciaz-aktualne,20725,i.html[/url] "Katolicy":  fabularny film pokazujący bluźnierstwo soboru watykańskiego 2 [url]http://www.youtube.com/watch?v=mfBnJbYxgjk[/url]
C
chrysorroas
25 stycznia 2014, 20:05
"Choć praktyka ta nie jest zgodna z wytycznymi Stolicy Apostolskiej, Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan zgadza się na jej kontynuowanie." Oto jeden z przykładów skandalicznej obłudy.
J
Jan
25 stycznia 2014, 19:58
Chodzi oczywiście o uroczystośc z udziałem papieża Franciszka w bazylice św. Pawła za Murami
J
Jan
25 stycznia 2014, 19:56
Całość na żywo była transmitowana w TV Trwam i nadal jest do zobaczenie na portalu Radia Maryja