Dehli: Msza św. dla Polonii w nuncjaturze apostolskiej
"Ma się wrażenie, że świat się dzisiaj zatrzymuje, aby wspólnie oddać hołd Księciu pokoju, że spełniają się marzenia o świecie bez przemocy, o świecie, gdzie króluje miłość i braterstwo, które ogarnia całe stworzenie, również i zwierzęta.
W tym wyjątkowym czasie człowiek i świat cały chce wykrzesać z siebie to, co najlepsze" - mówił dzisiaj w Delhi ks. prałat Henryk Jagodziński - kapłan diecezji kieleckiej i radca Nuncjatury Apostolskiej w Indiach, podczas bożonarodzeniowej Mszy św. dla Polonii. We Mszy św. celebrowanej przez ks. Jagodzińskiego w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej w Delhi uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
W większości byli to pracownicy polskich instytucji w New Delhi i ich rodziny. Było też kilka małżeństw mieszanych. - “Duża część Polaków wyjechała na święta do kraju. W każdym razie uczestnicy byli bardzo wzruszeni. Niektórzy są już od kilku lat w Delhi, dla niektórych były to pierwsze święta tutaj" - informuje ks. prałat Jagodziński.
- "Tajemnica wcielenia Syna Bożego stała się możliwa dzięki Maryi, która stała się Matką tego odwiecznego Słowa, które przyjęło ludzką postać" - mówił w homilii ks. Jagodziński, odwołując się do starej polskiej pieśni, przedstawiającej najważniejsze wydarzenia z życia Maryi. Przypomniał, że w tej pieśni - modlitwie, wyrażona jest prośba, aby Maryja wzięła w swe ramiona każde dziecko polskiej ziemi. "Stojąc dzisiaj u żłóbka, chcielibyśmy zawołać, Maryjo weź w swoje matczyne ramiona również nas, którzy jesteśmy tak daleko od kraju rodzinnego. Przychodzimy, jak do matki w dzień świąteczny, z naszymi radościami i smutkami. Utul, przygarnij do swego serca jak tulisz Dziecię Jezus" - mówił.
Zwrócił także uwagę, że możemy nazywać Maryję naszą Matką i Królową. - "Staje się nasza, bliska, w tylu sanktuariach czczona, jako Królowa i Matka, w Częstochowie, Ostrej Bramie, Warszawie, Kielcach i tylu jeszcze innych miejscach w naszym kraju, i również tutaj, w New Delhi. Chociaż nie czuć zapachu naszych świerków i jodeł, to jednak przy żłóbku Chrystusowym rozpoznajemy się, jako jedna wielka rodzina, przy żłóbku czujemy się jak w domu" - mówił w homilii ks. Jagodziński.
Jako przykład niezwykłych cudów Bożego Narodzenia wskazał wigilie z pierwszej wojny światowej, gdy żołnierze walczących armii wychodzili z okopów, aby złożyć sobie życzenia i na czas Bożego Narodzenia zaprzestawali walk. "Boże Narodzenie napełnia nas nadzieją, że skoro świat potrafi być lepszy chociaż raz w roku, przez jeden dzień, to znaczy, że może takim być zawsze, że jeszcze nie jest tak źle z tym światem skoro jeszcze potrafi się wzruszyć, skoro potrafi przemówić sercem" - mówił ks. Jagodziński. Zaapelował, aby "przyjąć Słowo wcielone do swojego serca, aby Jezusa ponownie narodził się w nas".
"Matko Boża z New Delhi, naucz nas jak przyjąć Jezusa, naucz jak z Nim być. Pomóż nam, aby Słowo Ciałem się stało w każdym z nas. Bądź z nami na drogach naszego życia i do Jezusa ciągle nas prowadź" - zakończył ks. Jagodziński.
W Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi znajduje się kaplica, która otwarta jest dla wiernych z zewnątrz. Codziennie odprawiana jest Msza św. o 7.30, w niedzielę o godzinie 8 i 10. Duża część korzystających z niej ludzi to dyplomaci i cudzoziemcy, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w New Delhi. Niektórzy przyjechali tutaj z powodów zawodowych lub rodzinnych.
Ks. Henryk Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął w 3 czerwca 1995 r. z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy, jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywa w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej.
Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Z początkiem września 2015 r. rozpoczął pracę radcy w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi, która będzie trwała nie mniej niż 3 lata.
Ks. Jagodziński jest autorem kilku publikacji, m.in.: "Na przedmurzu chrześcijaństwa...: błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja", (Jedność 2009); "By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich",(Jedność 2010); "Polskie drogi nadziei" ( Redakcja Współczesnej Ambony 2010); Zarys historii Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (Jedność 2013); "Wiara kapłana"(Petrus 2014).
Skomentuj artykuł