"Dialog międzyreligijny jest moralnym obowiązkiem"

"Dialog międzyreligijny jest moralnym obowiązkiem"
(fot. youtube.com)
4 lata temu
KAI / kw

W naszych czasach, kiedy wskutek globalizacji społeczeństwa stają się wieloreligijne, dialog międzyreligijny, także z imigrantami i między nimi, stał się moralnym obowiązkiem - powiedział kard. Tauran.

Słowa przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego padły na konferencji chrześcijańsko-hinduistycznej, zorganizowanej przez tę watykańską dykasterię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie wspólnie m.in. z Ośrodkiem Studiów Międzyreligijnych tej uczelni, odnośną komisją włoskiego episkopatu, Włoskim Związkiem Hinduistycznym, ruchem Focolari i włoską sekcją koalicji Religie dla Pokoju.

Kard. Jean-Louis Tauran przypomniał, że spotkania takie odbywają się w ostatnich latach nie tylko w Indiach. Kierowana przez niego Rada urządzała je już w Londynie (2013) i w Waszyngtonie (2015), a teraz po raz pierwszy we Włoszech.

Francuski purpurat nawiązał do tytułu dzisiejszej konferencji: "Światło pokoju: chrześcijanie i hinduiści w dialogu". Wyraził przekonanie, że "każdy dialog międzyreligijny, jeśli będzie się go prowadzić w słusznych zamiarach i właściwym duchu, oświetli nasze wspólne wartości". Wskaże "to, co możemy uzyskać razem tu na ziemi na różnych płaszczyznach i jak możemy sprawić, żeby zaowocował nasz potencjał do budowania świata pokojowego i ludzkiego".

"Taka konferencja międzyreligijna jak obecna ma przede wszystkim oświecić nasze serca i umysły, abyśmy uczyli się cenić to wszystko, co jest szlachetne, prawdziwe i dobre w innym człowieku - powiedział kard. Tauran. - A naszym wewnętrznym światłem, które płonie i oświeca, będziemy umieli kierować nasze kroki na drogę pokoju".

Szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego przytoczył słowa Benedykta XVI, wygłoszone w 2011 r. w Asyżu, że przemoc jest "antytezą religii i przyczynia się do jej niszczenia".

Przypomniał też wezwanie papieża Franciszka skierowane przed miesiącem, 3 listopada br., na audiencji międzyreligijnej do przedstawicieli różnych religii, by byli "zwiastunami pokoju w przeciwieństwie do tych wszystkich, którzy sieją konflikt, podział i nietolerancję".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dialog międzyreligijny jest moralnym obowiązkiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.