Doroczne święto Żandarmerii Watykańskiej

Fot. PAP
KAI / jk

Z okazji patrona Żandarmerii Watykańskiej, św. Michała Archanioła, którego święto jest obchodzone 29 września, papież Franciszek odprawił w sobotę wieczorem w Bazylice św. Piotra Mszę św. dla swoich sił bezpieczeństwa.

Tradycyjna msza odprawiana jest przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich, ale z powodu złej pogody w Rzymie została przeniesiona do Bazyliki Watykańskiej. W homilii Franciszek odniósł się do rzeczywistości walki. "Jest to codzienny element, któremu należy stawić czoło w naszych sercach, w naszym życiu, w naszych rodzinach, w naszym narodzie. W naszym Kościele. Bez walki zostaniemy pokonani” – podkreślił papież, wskazując, że ta „posługa” została powierzona przede wszystkim aniołom.

Papież podziękował żandarmom za ich pracę i przypomniał, że każdy z nas ma u swego boku anioła, „który nigdy nie zostawia nas samych i pomaga nam nie wybierać złej drogi”. Są to ci sami ludzie, którzy nie pozostawiają samych żandarmów, których „cenna praca” jest przede wszystkim „nieocenioną służbą dla Kościoła”. Żandarmeria jest odpowiedzialna za wszystkie obowiązki policyjne w Watykanie i na jego eksterytorialnych obszarach, w tym za przyjmowanie i kontrolę bezpieczeństwa pielgrzymów. „Bardzo często jesteście pierwszą i jedyną twarzą, jaką widzą” – powiedział Franciszek. Dlatego poprosił Boga, aby „zawsze dawał im łaskę bycia odbiciem czułości Boga”.

DEON.PL POLECA

Żandarmeria Papieska powstała na mocy decyzji Piusa VII z 14 lipca 1816 r. Jej zadaniem było zapewnienie bezpieczeństwa i obrony istniejącego wówczas Państwa Kościelnego. Jednostka ta liczyła 2280 członków i wkrótce zmieniła nazwę na Korpus Karabinierów Papieskich, którego regulamin papież ogłosił 22 października tegoż roku. Dalsze zmiany nastąpiły w 1838, po czym bł. Pius IX dekretem z 15 lutego 1850 r. – po upadku Drugiej Republiki Rzymskiej – utworzył oddział Welitów Papieskich (nazwa nawiązywała do lekkozbrojnych żołnierzy z czasów rzymskich), liczącą 1648 ludzi i 525 koni. W rok później, 15 lipca 1851 r., jednostka ta została nazwana Żandarmerią Papieską. Jej członkowie bardzo zasłużyli się w ostatnim 20-leciu istnienia Państwa Kościelnego (czyli do 1870 r.), broniąc mężnie różnych części jego obszaru.

Dalsze zmiany w łonie tego korpusu nastąpiły po upadku Państwa Kościelnego, zwłaszcza po podpisaniu Układów Laterańskich w 1929. Żandarmeria została przekazana do dyspozycji Gubernatoratu Watykanu. W setną rocznicę zakończenia doczesnej władzy papieży wraz z upadkiem Państwa Kościelnego – 14 września 1970 r. – bł. Paweł VI zarządził rozwiązanie wszystkich papieskich jednostek zbrojnych, z wyjątkiem Gwardii Szwajcarskiej, aby jeszcze bardziej podkreślić religijny charakter swej posługi. Na miejsce Żandarmerii powołał 15 grudnia 1970 r. Centralny Urząd Nadzoru, który na mocy dekretu z 25 marca 1991 r. św. Jan Paweł II przekształcił w Korpus Nadzoru Watykanu, z którego 2 stycznia 2002 r. powstał Korpus Żandarmerii Watykanu. W 2008 r. jednostka ta przystąpiła do Interpolu – międzynarodowej organizacji policji kryminalnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Doroczne święto Żandarmerii Watykańskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.