Droga Krzyżowa upamiętni uchodźców i ofiary terroru
"Droga Krzyżowa Narodów", która przejdzie ulicami Monachium w Wielki Piątek, będzie nawiązywała do losu uchodźców i ich wypędzenia przez terrorystów.
Hasłem procesji, w której zazwyczaj uczestniczy kilka tysięcy osób, są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem spragniony, a daliście mi pić: byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie".
Jak poinformowała archidiecezja monachijska, w "Drodze Krzyżowej Narodów" będą uczestniczyli katolicy z ponad 20 grup narodowych i językowych. Będzie wśród nich metropolita Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx.
Krzyż niesiony podczas uroczystości będzie przypominał o sytuacji chrześcijan w regionach opanowanych przez terrorystyczne ugrupowanie Państwa Islamskiego. Przygotował go Awaken Isleiwa, diakon chaldejsko-katolickiej wspólnoty Monachium. Zamiast napisu INRI, autor umieścił na krzyżu czerwoną literę N, czyli "Nassra" - słowo, jakim terroryści określają chrześcijan. Literą "N" oznaczają oni domy chrześcijan, wyrzucają właścicieli i ich stygmatyzują. Na papierowych gwoździach na krzyżu widnieją nazwy miast i wsi irackich, na które napadli terroryści.
Na poprzecznej belce błękitna tkanina symbolizuje rzeki Tygrys i Eufrat, jako prastare symbole "kraju dwóch rzek" - Mezopotamii, kolebki kultury zachodniej. Obie rzeki zbiegają się w kształcie litery "N". Oznacza to, że różne wyznania chrześcijańskie w Iraku jednoczy wspólne zagrożenie - wyjaśniał diakon Isleiwa. Procesja zakończy się na placu przed monachijską katedrą Najświętszej Marii Panny. Przy maryjnej kolumnie błogosławieństwa wiernym udzieli kard. Marx.
Skomentuj artykuł