Dzień na rzecz niedzieli wolnej od pracy
4 marca będzie obchodzony jako "Europejski dzień na rzecz niedzieli wolnej od pracy". Jest to inicjatywa Europejskiego Przymierza na rzecz Wolnej Niedzieli - porozumienia związków zawodowych, organizacji obywatelskich i religijnych Starego Kontynentu na rzecz ograniczenia aktywności zawodowej w niedziele i święta. Pomysł poparł też Kościół katolicki, w tym Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
"W czasie finansowego i ekonomicznego kryzysu, kiedy coraz więcej praw pracowniczych jest pod presją, wolna od pracy niedziela jest jasnym i widzialnym znakiem, że jednostki i nasze społeczeństwa nie są zależne wyłącznie od pracy i gospodarki" - czytamy w apelu Przymierza. Jego autorzy zachęcają do różnych form manifestowania woli świętowania niedzieli, w tym do działalności kulturalnej i społecznej.
Z kolei organizacje kościelne podkreślają religijny wymiar Dnia Pańskiego. Przypominają przy tym najnowsze wypowiedzi Magisterium na ten temat, w tym list apostolski Jana Pawła II "Dies Domini" oraz przemówienie Benedykta XVI na zakończenie włoskiego kongresu eucharystycznego w Bari.
Komisja Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Chorwacji zwraca uwagę, że wolna niedziela powinna objąć również powstrzymanie się tego dnia od zakupów. Wykorzystywanie w ten sposób święta to "forma obłudy i znieczulicy" wobec osób, które są przez to zmuszane do pracy w centrach handlowych. Chorwacki episkopat przypomina, że człowiek to nie tylko wytwórca i konsument dóbr i usług. To także istota duchowa, której potrzeby obejmują więzi międzyludzkie, w tym rodzinne, oraz aktywność kulturalną i społeczną. "Nawet w czasach komunizmu niedziela była dniem wolnym, tym bardziej zatem w demokracji powinno się tego przestrzegać w kraju, którego 90 proc. mieszkańców uważa się za chrześcijan" - napisali chorwaccy biskupi.
Skomentuj artykuł