Dziś ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu

fot. Materiały organizatora
KAI / mm

"Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie" (Wj 15,2) - to hasło XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, którego centralne tegoroczne obchody mają miejsce 16 stycznia w Sandomierzu. Dzień Judaizmu jest też obchodzony w całym kraju.

Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. dialogu z judaizmem w swym Słowie poprzedzającym 17. Dzień Judaizmu w Polsce przypomina, że "łączą nas z judaizmem szczególne więzy: przede wszystkim nadprzyrodzone Objawienie, przymierze z ludem pierwszego wybrania, Księga Święta (Prawo, Prorocy, Psalmy), Dekalog i obietnica spełniona dla nas w Jezusie Chrystusie, a której spełnienia oczekują Żydzi, w nadziei, modlitwie, tęsknocie". Wyjaśnia, że hasło tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu zostało zaczerpnięte z Księgi Wyjścia (15,2): Pan jest moją mocą (…). Jemu zawdzięczam moje ocalenie. Odnosi się ono do wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej, mocą Bożej interwencji. Ma ono współczesne odniesienie do tragicznych losów Żydów czasu Zagłady.

Ks. Tomasz Lis, rzecznik diecezji sandomierskiej w rozmowie z KAI zaznacza, że głównym celem i istotą każdego Dnia Judaizmu jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Kolejnym ważnym elementem wspólnego spotkania - podkreśla - jest "zgodna i jednogłośna modlitwa oraz refleksja nad Słowem Boga, co znajdzie odniesienie także podczas sandomierskiego spotkania, podczas którego zaplanowano Modlitwę na Cmentarzu Żydowskim oraz nabożeństwo Słowa Bożego w sandomierskiej katedrze".

DEON.PL POLECA

Informuje, że historia Sandomierza przez wieki spleciona była z istnieniem wspólnoty żydowskiej, która stanowiła stały element miejskiego życia społecznego i politycznego. W okresie międzywojennym działały tutaj dwie żydowskie biblioteki oraz amatorski teatr żydowski.

Dodaje, że niestety w historię Żydów sandomierskich "wpisane są także okrutne lata prześladowania i holocaustu, jakie miały miejsce podczas ostatniej wojny". Mówi, że w tych trudnych czasach "pomoc prześladowanym Żydom i ich rodzinom nieśli liczni mieszkańcy miasta oraz wielu duchownych, którzy narażając własne życie ratowali życie swoich braci starozakonnego wyznania. Niemałe zasługi położyli tutaj także pasterze Diecezji Sandomierskiej".

Obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszy ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze słynnego osiemnastowiecznego obrazu Karola de Prevo przedstawiającego rzekomy mord rytualny dokonany przez miejscowych Żydów w 1710 r. - wraz z wyjaśnieniem, że takie akty nie miały miejsca.

Od kilku lat obraz ten był zakryty, gdyż jego obecność bez należytego komentarza umożliwiała różne interpretacje historii, co spotykało się z wieloma protestami. Obecnie - na prośbę Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem - towarzyszy mu tablica informująca w sposób jednoznaczny, że Żydzi nigdy nie popełniali mordów rytualnych.

Napis na tablicy brzmi: "Obraz ten przedstawia rzekomy mord rytualny, który miałby być dokonany przez sandomierskich Żydów w celu dodania krwi dziecka chrześcijańskiego do macy używanej w czasie Paschy. Wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi. Żydzi nie mogli dokonywać i nie dokonali mordów rytualnych. Z powodu podobnych oskarżeń byli często prześladowani i mordowani, jak to wydarzyło się również w Sandomierzu. Począwszy od XIII wieku papieże zabraniali rozpowszechniania tego rodzaju fałszywych zarzutów i bronili Żydów przed nimi".

Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego informuje w rozmowie z KAI, że społeczność Sandomierza już od kilku lat podejmuje działania związane z przełamywaniem stereotypów. Dodaje, że w styczniu 2013 r. zorganizowane zostało w Sandomierzu sympozjum "Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci: Europejski kontekst dzieł w katedrze sandomierskiej". Miało ono na celu - podkreśla - otwarcie drzwi na rozmowy o przeszłości.

"I choć ta właśnie jednoczesna prozaiczność i zawiłość historii może być rozczarowująca dla osób szukających szybkich rozwiązań i jasnych odpowiedzi, to zrozumienie tej właśnie historii ma szansę umożliwić spojrzenie na owe kontrowersyjne obrazy nie poprzez pryzmat niesłychanie tragicznych wydarzeń ostatniego stulecia, ale głównie na ich własnym tle historycznym" - mówi Urszula Stępień.

Program obchodów

W programie centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Sandomierzu 16 stycznia wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela Zvi Rav Ner.

Dzień rozpocznie się od spotkania w Muzeum Okręgowym - Zamku o godz. 10.00. Wystąpią burmistrz Jerzy Borowski, bp Krzysztof Nitkiewicz, Michael Schudrich, Zvi Rav Ner a prof. Waldemar Kowalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład "Polacy i Żydzi w Sandomierzu, czyli o potrzebie wspominania przeszłości".

O 11.30 będzie miała miejsce modlitwa na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Szucha.

O 12.30 w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Magdy Teter z Wesleyan University w USA, Michaela Schudricha, bp. Mieczysława Cisło i prof. Jana Grosfelda z UKSW w Warszawie. Panel prowadzić będzie red. Marcin Przeciszewski.

Po panelu zaplanowano promocję książki "Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze Sandomierskiej". Po prezentacji otwarte zostaną wystawy w piwnicy Domu Długosza: prac Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci" z udziałem autorki oraz fotografii "Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska".

O godz. 15.30 w katedrze bp Nitkiewicz przewodniczyć będzie nabożeństwu Słowa. Zaś o 17.00 w Katolickim Domu Kultury św. Józefa przy ul. Mariackiej zostanie wystawiony spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitz'a w przekładzie Artura Kucia. Muzyka autorstwa i w wykonaniu Michała Górczyńskiego.

Obchodom towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne i prelekcje, przygotowujące mieszkańców, szczególnie młodzież, do Dnia Judaizmu - trwają one od 12 stycznia.

W dniu obchodów otwarta też będzie wystawa na Zamku "Malarstwo Żydów polskich okresu międzywojennego" a chętni będą mogli zwiedzić siedzibę Archiwum Państwowego, gdzie mieściła się dawniej synagoga - przy ul. Żydowskiej. Organizowane są tez różnorodne wydarzenia i dyskusje z udziałem miejscowej młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu
Komentarze (10)
P
petycja
16 stycznia 2014, 19:48
Choć trudno w to uwierzyć, to faktem jest, że w warszawskiej kamienicy na historycznym Trakcie Królewskim powstał nowy klub go-go ze striptizem. Takie miejsca uderzają bezpośrednio w godność kobiety, promują rozwiązłość seksualną i moralny prymitywizm. W tej sytuacji dodatkowo bulwersuje lokalizacja "klubu”, gdyż Trakt Królewski jest najbardziej reprezentacyjną częścią stolicy. To wizytówka Warszawy z m.in. Pałacem Prezydenckim i Zamkiem Królewskim. Naprzeciwko znajduje się kaplica Res Sacra Miser, a nieopodal akademicki kościół św. Anny. Kamienica znajduje się również naprzeciwko figury Matki Bożej Pasawskiej podarowanej królowi Janowi III Sobieskiemu w podziękowaniu za wiktorię wiedeńską w 1683 r. Jak wskazują kombatanci, kamienica, w której mieści się dziś klub go-go została zajęta w 1944 roku przez powstańców warszawskich bez jednego wystrzału. Na fasadzie budynku wisi pamiątkowa tablica. Podpisz petycję kierowaną do władz Miasta Stołecznego Warszawy, Władz Dzielnicy Warszawa Śródmieście, Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz do Właściciela kamienicy. [url]http://www.citizengo.org/pl/2429-nie-dla-klubu-gogo-na-warszawskiej-starowce?sid=MzQ0MTMyMzQyNTQ3NDA4[/url]
L
leszek
16 stycznia 2014, 18:56
---------- Od kilku lat obraz ten był zakryty, gdyż jego obecność bez należytego komentarza umożliwiała różne interpretacje historii, co spotykało się z wieloma protestami. Obecnie - na prośbę Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem - towarzyszy mu tablica informująca w sposób jednoznaczny, że Żydzi nigdy nie popełniali mordów rytualnych -------- W Polsce psychoza mordów rytualnych rozlała się po II Woinie Światowej, była głownych impulsem antyżydowskich wystąpień zborowych, w tym najbardziej morderczego pogromu w Kielcach w 1946 roku. Co jest ciekawe, gdyż w wiara w ten przesąd pojawiała się bardzo rzadko w przedwojennych pogromach, zwłaszcza z lat 1918-1920 czy 1935-1937.  Ten przesąd wcale nie należy do przeszłości, w kulturze ludowej jest nadal obecnyw niektórych regionach. Podczas demonstracji robotniczych w Pozaniu 1956 pojawiła się plotka o przetrzymywaniu w piwnicy dzieci chrześcijańskich przez Żydów
D
Demon.pl
16 stycznia 2014, 18:16
Będą tańce żydowskie? A może rekonstrukcja procesu bluźniercy z Nazaretu?
TD
To dzień faryzeizmu w Kk
16 stycznia 2014, 17:49
Dzień faryzeizmu w Kościele katolickim W związku z Dniem Judaizmu 16 stycznia w Sandomierzu wszystkie diecezje, a poprzez diecezje wszystkie parafie, otrzymają do wykorzystania program nabożeństw liturgii Słowa wraz z czytaniami, z homilią przygotowaną w tym roku przez ks. Wiesława Dawidowskiego, z przesłaniem przewodniczącego Komitetu i z modlitwą wiernych. Św. Maksymilian Maria Kolbe: "Przede wszystkim zapytajmy się żyda chasyda, to jest żyda pobożnego, kto się znajduje w niebie żydowskim? On zaraz odpowie, że tam są wszyscy, których żyd kochał za życia, a nie ma nikogo, kim się żyd brzydził i kogo nienawidził w swym życiu. A więc: W niebie żydowskim nie ma Pana Jezusa, ani Matki Bożej, ani św. Józefa, ani żadnych świętych, których czczą Chrześcijanie. A więc jest to piekło. W niebie żydowskim nie ma tych ludzi, którzy za życia kochali Pana Jezusa i Najświętszą Pannę Maryję. A więc jest to piekło. [...] są tam wszyscy żydzi, którzy całe życie gardzili Chrystusem, Najświętszą Panną Maryją, Krzyżem i nie chcieli się nawrócić. A więc to jest piekło." [url]http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dzien-faryzeizmu-w-kosciele-katolickim.html[/url]
DJ
Dni Judaizmu
16 stycznia 2014, 17:26
Dnia 27 stycznia zaplanowano w Polsce niezwykłe wydarzenie. Do naszego kraju przyjedzie ponad 60 członków izraelskiego parlamentu, Knesetu. Zbiorą się oni na sesji plenarnej w Krakowie. Podczas spotkania będzie omawiana kwestia antysemityzmu w Europie. Zwraca się uwagę przede wszystkim na komentarze na forach i portalach społecznościowych, na których przeważają opinie, że „Izraelczycy zachowują się jak naziści wobec Palestyńczyków”, czy też, że „Żydzi mają zbyt wiele władzy w gospodarce, polityce i mediach”. Żydowscy aktywiści zauważają, że tego typu przejawy antysemityzmu w Internecie są powszechne. Politycy izraelscy zaproponują specjalne prawo, aby „rozszerzyć podstawę prawną do ścigania przestępstw z nienawiści i przestępstw popełnionych z pobudek antysemickich w Internecie”. Jak zwykle Żydzi usiłują wmówić, że spostrzegawczość jest antysemityzmem. Wyrok SN umożliwia zniszczenie dowolnego portalu internetowego.  Wystarczy napuścić grupkę płatnych trolli. [url]http://wpolityce.pl/wydarzenia/71783-portale-strzezcie-siejerozolima-zdobyta-czyli-giertych-z-sikorskim-ida-na-wojne[/url] Oświadczenie Stowarzyszenia Ziemiańskiego w.s. obrad Knessetu w Polsce dotyczące naruszenia suwerenności Polski przez Izrael [url]http://www.monitor-polski.pl/oswiadczenie-stowarzyszenia-ziemianskiego-w-polsce-w-s-obrad-knessetu-w-polsce/#more-7862[/url]
B
Bartek
16 stycznia 2014, 15:30
Ani słowa o skandalu jakim jest dzisiejsze obrady Knessetu w Polsce. oż to plucie Polakom w twarz.
TP
taka prawda
16 stycznia 2014, 14:34
Żydzi nie uznają Pana Jezusa, nie są ochrzeczeni więc idą do piekła, a tu Dni Judaizmu, zamiast ich nawracania??? Diabeł się cieszy. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie." J 14: 6 "Kto wierzy w Niego, nie będzie potępiony; a kto nie wierzy, już został potępiony za to, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego." J 3: 18 "Każdy, kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy w Syna, tego czeka nie życie, lecz gniew Boży." J 3:36
R
rzymianin
16 stycznia 2014, 14:31
Nie wiem, czy w innych krajach obchodzi się dni judaizmu. W Polsce to chyba ewenement na skalę światową lub choćby europejską. A jadnak to właśnie Polacy są najczęściej okrażani i antysemityzm. Nie umiem sobie tego wytłumaczyć. Pytam też, czy w Izraelu są dni polskie? obawiam się, że nie. Pytam więc dlaczego, bo przecież jest tam tak wielu mieszkańców tego kraju, urodzonych w Polsce, uratowanych przez Polaków. No i jeszcze jedna kwestia. Jeśli dopuszcza sie dyskusję o (nielicznych, jak sie okazuje w skali ogólnej!) przypadkach postaw antyżydwowskich w Polsce przedwojennej i w czasie wojny, to dlaczego nie można szczerze i otwarcie mówić o przypadkach postaw antypolskich ze strony Żydów, zwłaszcza w okresie powojennym, komunistycznym. Przecież tylko prawda nas wyzwoli, jak głosił Jezus. Pytam też, co ma znaczyć planowane posiedzenie knesetu w Oświęcimiu, i czemu to ma służyć? Czy w zamian planowane jest posiedzenie polskiego sejmu w Izraelu? Tylko wtedy byłoby to usprawiedliwione jako wyraz wzajemnej współpracy i próby rozumienia siebie nawzajem. 
W
Wrocławianka
16 stycznia 2014, 13:29
A my już swój przeżywaliśmy (i przeżywamy nadal). Polecamy się jeszcze na dziś: http://www.dzienjudaizmu.pl/
Jadwiga Krywult
16 stycznia 2014, 10:14
"Obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszy ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze słynnego osiemnastowiecznego obrazu Karola de Prevo przedstawiającego rzekomy mord rytualny dokonany przez miejscowych Żydów w 1710 r. - wraz z wyjaśnieniem, że takie akty nie miały miejsca." Nareszcie.