Dziś początek Kapituły Generalnej u Paulinów

(fot. flickr.com/ by benefit of hindsight)
KAI / pz

Z udziałem ponad 70 delegatów i ustępującego Zarządu na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Kapituła to gremium przedstawicieli Zakonu zwoływane raz na 6 lat w celu dokonania analizy wierności dziedzictwu, opracowania nowych programów i kierunków posługi oraz wyboru przełożonego generalnego.

Jak powiedział ustępujący generał o. Izydor Matuszewski, Kapitule towarzyszyć będzie temat: "Wierność dziedzictwu Jana Pawła II". - Przebywając na Jasnej Górze, sześciokrotnie, Ojciec Święty wypowiedział wiele słów i określił charyzmat Zakonu. To dla nas paulinów głos wielkiego dzwonu - podkreślił o. Generał.

Podczas Kapituły Paulini zastanawiać się będą nad wyzwaniami związanymi z ich posługą we współczesnym świecie. Ponad 500 białych mnichów, obecnych jest na wszystkich kontynentach, oprócz Azji. Od kilkunastu lat dynamicznie rozwijają się ich placówki misyjne w Afryce a także w Europie Wschodniej.
O. Izydor Matuszewski podkreślił, że odpowiadając na znaki czasu, pustelnicy wezwani są dziś do pracy duszpasterskiej. To dlatego posługują teraz przede wszystkim w parafiach.

DEON.PL POLECA

"Zapotrzebowanie dziś jest na duszpasterzy i stąd nasz Zakon odpowiada na znaki, na wezwania Kościoła, Ojca Świętego i podejmujemy różne prace duszpasterskie" - zauważył o. generał. Podkreślił, że praca duszpasterska wiąże się z licznymi zagrożeniami, dlatego potrzeba szczególnej troski o życie wewnętrzne.

W czasie kilkunastodniowych obrad paulini wybiorą generała, który sprawuje najwyższą władzę we wszystkich prowincjach i klasztorach na świecie. Od 2002 r., przez dwie 6 letnie kadencje, urząd przełożonego generalnego pełnił o. Matuszewski. Był on 85. z kolei generałem powstałego w XIII wieku Zakonu Paulinów.

W skład Kapituły wchodzą wszyscy dotychczasowi żyjący generałowie Zakonu, prowincjałowie ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec i Węgier, przeor Jasnej Góry oraz ojcowie i bracia kapitulni, czyli przedstawiciele społeczności zakonnej wyłonieni we wcześniejszych specjalnych wyborach. Zadaniem ojców kapitulnych jest wybór nowych władz Zakonu. W tajnym głosowaniu wyłaniany jest zatem generał, ojcowie definitorzy tworzący Zarząd Zakonu, który będzie mu doradzać podczas sześcioletniej kadencji, a także prokurator generalny przy Stolicy Apostolskiej oraz administrator generalny.

W pierwszym dniu Kapituły jej uczestnicy pod przewodnictwem abp Stanisława Nowaka, metropolity seniora arch. częstochowskiej, przeżywać będą dzień skupienia. Następnie wybrany zostanie przewodniczący spotkania. Kończący kadencję generał przedstawi sprawozdanie z pracy Zarządu, ze stanu Zakonu, z wykonania uchwał ostatniej Kapituły oraz na ręce przewodniczącego złoży swój urząd. Do wyboru nowego przełożonego generalnego to przewodniczący Kapituły pełni najwyższą władzę w Zakonie. Następnie ojcowie i bracia kapitulni w tajnym głosowaniu wybierają nowego generała.

Przełożonym generalnym może zostać każdy paulin, który ukończył 40 lat i od co najmniej 10 lat jest w Zakonie. Może kierować zakonnikami najwyżej 12 lat, czyli dwie kadencje. Po wyborze generał ma trzy miesiące, by powołać nowych przeorów i zarządy we wszystkich paulińskich placówkach na świecie. Kadencja przeorów trwa trzy lata.

Kapituła Generalna Zakonu Paulinów oprócz charakteru wyborczego ma przede wszystkim głęboki charakter religijny. Jest okazją do wspólnotowej modlitwy w intencjach "sług w białych habitach". To dla paulinów czas autorefleksji, przemyśleń i odpowiedzi na aktualne wyzwania stojące przed Zakonem, a dotyczące jego obecności w Kościele.

Kapituły generalne paulinów odbywają się na Jasnej Górze dopiero od początków XX wieku. Wcześniej ( XIV-XIX w.) miały miejsce m.in. na Węgrzech i w Chorwacji będących kolebką Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

W Polsce duchowi synowie św. Pawła z Teb kojarzeni są głównie z Jasną Górą, dokąd przybyli z Węgier w 1382 r. Zamieszkali na wzgórzu przy niewielkim kościele, w którym wkrótce umieścili sławny Obraz Matki Bożej, przywieziony z Bełza przez księcia Władysława Opolczyka. W toku historii Jasna Góra stała się duchową stolicą Polaków, symbolem wierności i religijności Narodu, a także - jako pierwszy klasztor pauliński w Polsce - matką innych domów zakonnych.

Obecnie jest siedzibą najwyższych władz Zakonu Paulinów, który z czasem przeniósł swoje duchowe centrum z Węgier do Polski.

Spośród 70 klasztorów najwięcej placówek Paulini mają w Polsce. Kilkadziesiąt jest w innych krajach Europy, na Węgrzech, Chorwacji, Słowacji, Ukrainie, w Niemczech i Włoszech.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś początek Kapituły Generalnej u Paulinów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.