Dziś prawosławni świętują Boże Narodzenie
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli dokładnie 13 dni po świętach u katolików.
Boże Narodzenie wiernych obrządku wschodniego poprzedza czterdziestodniowy post. Po tym czasie, zgodnie z tradycją rodziny spotykają się przy wigilijnym stole, a ich świętowanie rozpoczęło się od modlitwy i dzielenia się prosforą, czyli chlebem liturgicznym używanym do konsekracji i komunii. Podobnie jak u katolików na ich stołach gości kutia i barszcz z suszonych grzybów, na zakończenie ucztowania śpiewają wspólnie kolędy.
Przy wigilijnych stołach prawosławni wierni spotkali się wczoraj, dziś obchodzą narodzenie Jezusa, jutro czcić będą Najświętszą Maryję Pannę, natomiast trzeciego wspominają św. Stefana, pierwszego męczennika.
Potem wielu prawosławnych udaje się do cerkwi na nocne, kilkugodzinne uroczystości religijne, które zazwyczaj zaczynają się o północy. Wierni adorują tam Ikonę Bożego Narodzenia (widoczna na zdjęciu poniżej ikona z kościoła archikatedralnego św. Jana Chrzciciela w Przemyślu).
Skomentuj artykuł