Ekumeniczny Orszak św. Mikołaja
W wigilię wspomnienia św. Mikołaja 5 grudnia br. uliczkami Starego Miasta w Krakowie przejechał już po raz drugi Orszak św. Mikołaja. Organizatorem Orszaku była parafia św. Mikołaja w Krakowie, zaś pomysłodawcą pan Jacek Michalski. Partnerem i patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Katolicki "Niedziela".
Celem tego barwnego korowodu było pragnienie przywrócenia pamięci o prawdziwej osobie Świętego z Myry. Orszak św. Mikołaja był wydarzeniem ekumenicznym. Wzięli w nim udział przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, reprezentowanych przez krakowskich proboszczów: parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Mikołaja, ks. Tadeusza Noska, parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. Jarosława Antosiuka oraz proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Romana Prackiego.
Po uroczystej Mszy św. w kościele św. Mikołaja, Orszak, składający się z dorożek, w których jechali przedstawiciele szkół i instytucji z terenu parafii św., Mikołaja, m.in. pracownicy służby zdrowia, podjechał pod Cerkiew, gdzie spotkali się wszyscy trzej duchowni. Dołączyli oni do siedzącego w pierwszej dorożce św. Mikołaja i w asyście policji oraz harcerek i harcerzy przybyli na Mały Rynek, gdzie św. Mikołaj odwiedził zebranych pod sceną na ul. Mikołajskiej.
Oczekiwanie na św. Mikołaja na Małym Rynku urozmaiciły zabawy i wspólne śpiewanie, przygotowane przez Stowarzyszenie "U Siemachy". Kulminacyjnym punktem Orszaku było nabożeństwo ekumeniczne w Bazylice Mariackiej. W centrum tego spotkania przy "Stole Dobrego Słowa i Szlachetnego Czynu" stało rozważanie Słowa Bożego, które łączy wszystkie wyznania chrześcijańskie. Czytania i refleksje nad słowami Biblii przeplatały się ze śpiewem chóru z parafii Miłosierdzia Bożego ze Wzgórz Krzesławickich w Krakowie. Zwieńczeniem nabożeństwa było przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia, które odczytał św. Mikołaj.
Następnie Orszak przejechał wokół Rynku Głównego w Krakowie i udał się do Urzędu Miasta, gdzie św. Mikołaj spotkał się z przedstawicielami władz miasta, przekazując im życzenia i orzechy św. Mikołaja – symbol mądrości. Orszak zakończył się w kaplicy arcybiskupów Krakowskich, gdzie przybyłych w imieniu ks. kardynała Stanisława Dziwisza przyjął kanclerz Kurii, ks. Piotr Majer. Opowiedział on zebranym o historii kaplicy i jej szczególnym miejscu w życiu ks. Karola Wojtyły, który to właśnie tam przyjął święcenia kapłańskie.
To na Franciszkańskiej 3, modlitwą zakończył się tegoroczny Orszak. Miejmy nadzieję, że ten radosny, adwentowy pochód na stałe wpisze się w cykl przedświątecznych wydarzeń w Królewskim Mieście w Krakowie.
Skomentuj artykuł