Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku

KAI / drr

Po czterech latach przygotowań i działań organizacyjnych rozpoczął działalność Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uroczysta inauguracja z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich odbyła się 23 października w stołecznej świątyni ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy. Patronat honorowy nad tą niezwykłą inicjatywą objęła Polska Rada Ekumeniczna, zaś naukowy - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie.

Witając gości proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. Piotr Gaś przyznał, że kiedy cztery lata jego parafianin Roman Michalak zapoznał go z ideą Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jego wyobraźnia nie sięgała tak daleko, aby widzieć urzeczywistnienie tego pomysłu. Pastor Gaś podkreślił, że powstanie ekumenicznego uniwersytetu wpisuje się w ciąg ważnych wydarzeń ekumenicznych, jakie miały miejsce w ciągu lat w luterańskim kościele Świętej Trójcy.

DEON.PL POLECA

Poseł Michał Szczerba, przewodniczący Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, skupiającego obecnie 24 parlamentarzystów, mówił z uznaniem o fenomenie, wręcz ruchu społecznym, jakim są te uniwersytety w Polsce i na świecie. W naszym kraju działa aż 410 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, skupiających 100 tys. słuchaczy.

Abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, honorowy patron EUTW, podkreślił, że nie potrzeba udowadniać konieczności powołania takiego uniwersytetu. Będzie on miejscem dzielenia się ze sobą Kościołów wyrosłych z Reformacji, Kościołów starokatolickich, Kościoła prawosławnego, Kościoła rzymskokatolickiego oraz judaizmu i islamu. - To jest nieuniknione w naszym świecie - zauważył prawosławny hierarcha. W czasach, kiedy chrześcijanie są zmęczeni walką o swoje prawa, kiedy, według niektórych, krzyż przeszkadza w miejscach publicznych a religia utrudnia rozwój społeczny, potrzebny jest wspólny głos o niezbędności wartości religijnych w budowaniu społeczeństwa - wskazywał abp Jeremiasz.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej życzył, aby uniwersytet pracował nad odrodzeniem godzin biblijnych, gdyż reformacja wniosła do Europy potrzebę wspólnego czytania Biblii, co zadecydowało o kształcie wielu państw starego kontynentu. Jego zdaniem uniwersytet jest wielką szansa, której nie można zaprzepaścić.

Prezes EUTW Roman Michalak powiedział KAI, że uniwersytet ma być płaszczyzną spotkania oraz niwelowania barier i stereotypów, co jest bardzo ważne dla ludzi starszych, którzy zachowali złe nawyki z przeszłości. Prezes podkreślił, że EUTW będzie przede wszystkim promował kulturę chrześcijańską, ale jest też otwarty na inne religie objawione- judaizm i islam.

Wykłady odbywać się będę w Lutheraneum w podziemiach kościoła Świętej Trójcy oraz w pobliskim Muzeum Etnograficznym.

W uroczystości inauguracji EUTW wzięli udział: biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, biskupi Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Edward Puślecki i Zbigniew Kamiński, biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Bernard M. Kubicki, przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Był tez muzułmanin Andrzej Saramowicz, założyciel Szkoły Nauk Sufich w Polsce.

Wykład inauguracyjny pt. "Ekumeniczny wymiar kształcenia ustawicznego" wygłosił ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.