Emigracja, ludzie starsi i ideologia gender

KAI / drr

Emigracja zarobkowa, trudna sytuacja ludzi starszych i niebezpieczeństwo ideologii gender, były tematami podjętymi przed Radę Społeczną przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze podczas jej spotkania w dniu 28 października.

Wspólnie ustalano zakres oświadczeń społecznych, które będą podjęte w ciągu najbliższego roku. Pojawiła się także propozycja przyjęcia statutu i regulaminu tego gremium na potrzeby 43 Synodu Diecezji Płockiej.

Przewodniczący Radzie bp Libera odwołał się do swoich doświadczeń z wizytacji w parafiach diecezji. Zetknął się podczas nich z problemem emigracji zarobkowej młodych ludzi. Gdy wyjeżdża rodzina, jest szansa na jej przetrwanie, gorzej, gdy wyjeżdża tylko jedna osoba. Poza tym, w opinii hierarchy, poważnym problemem społecznym są: promocja ideologii gender, kryzys systemu opieki zdrowotnej, trudna sytuacja ludzi starszych.

DEON.PL POLECA

Członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim stwierdzali, że emigracja zarobkowa uniemożliwia utrzymanie "tkanki narodu". Prof. Janusz Zieliński zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt emigracji - "drenaż naukowy", czyli emigrację zarobkową naukowców. Zastanawiał się też, co można zrobić, żeby młodzi ludzie po studiach nie uciekali z Płocka i z Polski.

Wiele uwagi poświęcono trudnej sytuacji ludzi starszych: w Polsce nie istnieje system, który zapewniałby odpowiednią opiekę osobom w podeszłym wieku. Służba zdrowia czyni to w stopniu niedostatecznym, a na drogie, dobrze wyposażone ośrodki, stać niewielu.

Podczas wystąpień członków Rady jednym z najczęściej poruszanych tematów było gender: ideologia dyskryminująca kobiety, niezgodna z naturą, nie opierająca się na racjonalnych, naukowych podstawach. "Dlaczego nikt nie zapyta lekarzy, co o tym sądzą" - zastanawiał się jeden z członków gremium.

Pojawiła się też propozycja, aby Rada w ciągu najbliższego roku zajęła się przypomnieniem podstawowej nauki Kościoła dotyczącej moralności, zachętą do "posługi myślenia", trudną sytuacją w służbie zdrowia, brakiem świadomości etycznej i medycznej.

Uczestnicy spotkania odnieśli się też do "modnego medialnie" tematu pedofilii w Kościele. Zdaniem jednych zabrakło wspólnego głosu Kościoła w tej sprawie i ekspiacji, zdaniem innych - problem nie jest tak rozległy, jak ukazują go media. W chaosie i szumie medialnym dąży się do podważenia autorytetu Kościoła, ponieważ "powtórzone dziesięć razy kłamstwo zostaje uznane za prawdę". Tymczasem Kościół w Polsce posiada dobrze opracowane akty prawne, jak postępować w przypadkach stwierdzenia pedofilii.

Ks. dr Andrzej Kobyliński, przewodniczący Rady, zwrócił uwagę, że "dusza Europy jest inna niż by się chciało", jednak żyjemy w strukturach europejskich. "Pewne tradycyjne formy w Europie są passé. Nasz głos jest skrajny, nie ma wpływu na ogół. Pewnych trendów kulturowych nie da się już odwrócić, dlatego nie można tkwić w rzeczywistości `oblężonej twierdzy`, ale trzeba starać się zrozumieć świat i zastanowić, jaka zmiana jest jeszcze możliwa, a jaka już nie" - sugerował przewodniczący gremium.

Członkowie Rady Społecznej podczas spotkania proponowali tematy kolejnych oświadczeń. Bp Libera, biorąc pod uwagę sugestie członków podjął decyzje, aby w ciągu najbliższego roku pracy Rady, zajęła się ona sytuacją ludzi starszych w społeczeństwie, emigracją zarobkową, ideologią gender i postacią bp. Adolfa Piotra Szelążka, biskupa pomocniczego w Płocku w latach 1918-1925, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w tym roku w Toruniu.

W ciągu minionych miesięcy Rada Społeczna przy Biskupie Płockim wypracowała trzy oświadczenia: "Mądrości i siła słabości" (po rezygnacji papieża Benedykta XVI), "Ubóstwo i prostota" (po wyborze papieża Franciszka), "Honor i prawda" (w 50. rocznicę śmierci bp. Czesława Kaczmarka). Były one publikowane i cytowane w mediach ogólnopolskich i lokalnych, katolickich i świeckich.

W Radzie Społecznej powołanej przez bp. Piotra Liberę zasiada kilkunastu przedstawicieli świata nauki, medycyny, mediów, organizacji pozarządowych, parlamentu, władz samorządowych. Przewodniczącym Rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński. Gremium to zostało powołane ponad 5 lat temu, aby reagować na wydarzenia i zjawiska, odnoszące się do różnych przejawów życia społecznego, gospodarczego, eklezjalnego. Ostatnie oświadczenie "Honor i prawda" dotyczyło 50. rocznicy śmierci bp. Czesława Kaczmarka, pochodzącego z diecezji płockiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Emigracja, ludzie starsi i ideologia gender
Komentarze (1)
Martino
29 października 2013, 15:40
"Ideologia" gender uczyniła przedmiotem swego zainteresowania sytuację kobiety i mężczyzny w społeczeństwie i zwróciła uwagę na oczywisty fakt, iż bywa ona różna nawet w przypadkach, gdy nie jest to uzasadnione naturalnymi różnicami płci. Odpowiedź na pytanie, dlaczego nikt nie pyta w tej sprawie o zdanie lekarzy, jest więc chyba oczywista. Gender odnosi się do funkcjonowania społecznego, a nie biologicznego. Krytyczny stosunek Kościoła do gender i upatrywanie w nim źródła wszelkich zagrożeń akurat mnie nie dziwi. Kiedy św. Paweł napisał, że kobieta ma w kościele milczeć, nawet nie próbował tego zakazu uzasadnić. To jest po prostu kontynuacja tej drogi.