Episkopat: zmiany dot. sakramentu bierzmowania

(fot. youtube.com)
kw

Polscy biskupi opracowali nowy dokument dotyczący przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ujednolica on zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreśla związek z parafią zamieszkania.

Wytyczne dotyczące przygotowania do bierzmowania zawierają w sześciu punktach najważniejsze aspekty sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po wprowadzeniu teologicznym i pastoralnym biskupi ukazują również wskazówki organizacyjne. Dokument określa, jak na terenie całej Polski powinno przebiegać przygotowanie do bierzmowania.

- Wspólnota, świadectwo i dojrzałość - to charakterystyczne cechy przygotowania do sakramentu bierzmowania - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. - Każdy ochrzczony może i powinien przyjąć ten sakrament, gdyż bez niego wtajemniczenie chrześcijańskie pozostaje niedopełnione - czytamy w dokumencie.

Biskupi podkreślają rolę rodziców w towarzyszeniu młodzieży podczas przygotowania do bierzmowania. Stąd w ciągu całego cyklu przygotowań wskazują na potrzebę przynajmniej pięciu spotkań z rodzicami kandydatów do bierzmowania.

DEON.PL POLECA

- Uprzywilejowanym miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. Na tym etapie rozwoju religijnego chodzi bowiem o włączenie kandydata w życie jego parafii - tłumaczą biskupi.

W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być - jak wskazuje dokument - rodzice chrzestni, o ile są nadal wierzącymi i praktykującymi katolikami. Tam, gdzie nie jest to możliwe, świadkiem może być inna osoba - wierząca i praktykująca, która ukończyła 16 lat i przyjęła sakrament bierzmowania.

Podkreśleniem związku bierzmowania z sakramentem chrztu jest też zachęta do zachowania imienia chrzcielnego. - To okazja do bliższego poznania patrona, który towarzyszy nam często od pierwszych chwil życia - podkreśla Rzecznik Episkopatu. Zmiana - jak czytamy w dokumencie - byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim.

W związku ze zmianami w systemie edukacji, okres wdrażania wszystkich etapów przygotowania do bierzmowania powinien obejmować - trzy klasy - VI, VII i VIII. Samo zaś przyjęcie sakramentu możliwe jest "najwcześniej na zakończenie klasy VIII, jako ważne dopełnienie edukacji na etapie szkoły podstawowej" - wyjaśniają biskupi.

Nowe wskazania dotyczące przygotowania do sakramentu bierzmowania zostały zatwierdzone przez biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP, które miało miejsce w Warszawie 13 i 14 marca 2017 r.

>>Pełny tekst dokumentu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Episkopat: zmiany dot. sakramentu bierzmowania
Komentarze (8)
Zbigniew Paweł Maciejewski
15 grudnia 2018, 17:37
Z dokumentu: 5. Przygotowanie do bierzmowania składa się z trzech etapów: przygotowania dalszego, bliższego i bezpośredniego. A dzida składa się z przeddzidzia, śróddzidzia i zadzidzia. Taka sama prawda. Nie pomogą żadne dokumenty i wskazania, gdy nie zmieni się mentalność księży. Wszystko zależy od proboszczów a proboszczowie nie zależą od nikogo. ks. Zbigniew Paweł Maciejewski ====================== [url]https://fundacjanaszawinnica.pl/pl/c/Przygotowanie-do-bierzmowania/16[/url]
7 kwietnia 2017, 14:46
Co z dokumentami Kościoła, które stwierdzają, że z zasady bierzmuje się 7latki? To nie sakrament dojrzałości, jak już, to jest nim Eucharystia.
R
Rafał
7 kwietnia 2017, 08:54
To wskazówka. "Zachęta". Imię z chrztu na bierzmowaniu. KEP stwierdza, iż "dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne." A tak BTW to przecież nie jest tak, że inni patroni omijają Cię wielkim łukiem, bo Twoim patronem jest św X. Wyobrażasz sobie taką sytuację? "przepraszam, nie pomogę - idź do X".
7 kwietnia 2017, 08:58
Skoro tak, to po co w ogóle zawracać sobie głowę imieniem?
7 kwietnia 2017, 23:20
W dokumencie nt. bierzmowania stoi, że jeśli imie chrzcielne jest "chrześcijańskie" to nie powinno się sobie dobierać kolejnego. Polska praktyka (w której przecież aż roi się od pogańskich imion) jest inna.
7 kwietnia 2017, 08:46
W dobie kończenia przed zdecydowaną większość nauki conajmniej na poziomie szkoły średniej moze warto by było Bierzmowanie przenieść na (przyszłą) klasę III tej szkoły, czyli gdy młodzi ludzie mają po 17-18 lat. Bo dziś niedojarzali ludzie przyjmują ten Sakrament wcześnie, a później szukają jakis bezsensownych dodatkowych pseudosakramentów jak np Chrzest w Duchu św.
KD
Krzysztof Dzieńkowski
18 kwietnia 2017, 19:06
http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/animatorzy-i-liderzy-mainmenu-34/biblia-mainmenu-77/92-qchrzest-w-duchu-witymq-w-wietle-biblii Proszę o komentarz po zapozaniu się z tym artykułem. Nikt nie porównuje chrztu w Duchu Świętym do sakramentów, ale ma on poważne podstawy bibliijne i konkretne ślady w Tradycji Kościóła.  Czemu modlimy się o Ducha Świętego w czasie sakramentu bierzmowania, skoro pełnię darów Ducha otrzymaliśmy w chrzcie? 
7 kwietnia 2017, 08:38
Co to znaczy "zachowania imienia chrzcielnego". Czy imię chrzecielne przy bierzmowaniu jest "wymazywane"? Czy chodzi tu o przyjęcie tego samego imienia, co przy chrzcie? Co stoi na przeszkodzie, aby miec jeszcze jednego patrona? Nie rozumiem tego.