Europejski Sojusz na rzecz Wolnej Niedzieli
Przedstawiciele związków zawodowych, Kościołów i stowarzyszeń pracowniczych zawarli 20 czerwca Brukseli „Europejski Sojusz na rzecz Wolnej Niedzieli”. W opublikowanym dziś oświadczeniu o utworzeniu sojuszu jego sygnatariusze powołują się na zapis Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej mówiący o sprawiedliwych warunkach pracy.
„Późne wieczory, noce, gwarantowane prawnie dni wolne oraz niedziele są z zasady wyłączone z reguł czasu pracy” – czytamy w oświadczeniu założycielskim. Przypomina się w nim, że empiryczne badania wyraźnie potwierdzają, że niestandardowy czas pracy ma poważne negatywne następstwa dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników i pracownic.
Podkreślono także, że tylko dobrze chroniony, wspólny dla wszystkich wolny od pracy dzień w ciągu tygodnia umożliwia obywatelkom i obywatelom wszechstronny udział w życiu kulturalnym, sportowym, społecznym i religijnym. Niedziele stwarzają możliwości dla wspólnego spędzania czasu w rodzinie. Nieregularne zasady czasu pracy utrudniają, a nawet uniemożliwiają pracującym korzystanie z prawdziwego życia rodzinnego, a praca taka nie daje się pogodzić z obowiązkami wobec dzieci i innych członków rodziny.
„Europejski Sojusz na rzecz Wolnej Niedzieli” domaga się od europejskich instytucji ochrony niedzieli jako zasadniczego, wspólnego dnia wypoczynku w Unii Europejskiej.
Do "Europejskiego Sojuszu na rzecz Wolnej Niedzieli" należy ok. 100 związków zawodowych, organizacji społecznych, Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Na dzisiejszym kongresie Kościół katolicki reprezentowała mająca swoją siedzibę w Brukseli Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele stowarzyszeń rodzin katolickich z krajów europejskich.
Skomentuj artykuł