"Franciszek nie będzie jedynym gościem ŚDM"
Profesor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie zachęcał dziennikarzy m.in. do dobrego przygotowania merytorycznego i zauważenia, że Franciszek nie będzie jedynym gościem ŚDM - będzie nim przede wszystkim młodzież z całego świata.
Pięciu rad udzielił dziennikarzom prof. Yago de la Cierva, podczas spotkania z mediami, które z inicjatywy KAI odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Profesor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie zachęcał dziennikarzy m.in. do dobrego przygotowania merytorycznego i zauważenia, że Franciszek nie będzie jedynym gościem ŚDM - będzie nim przede wszystkim młodzież z całego świata.
Dyrektor komunikacji Światowych Dni Młodzieży w Madrycie 2011, doradca Papieskiej Rady ds. Świeckich, profesor Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie, specjalista od sytuacji kryzysowych w Kościele przekazał dziennikarzom rady dotyczące dobrej obsługi Światowych Dni Młodzieży.
Profesor powiedział, że polscy dziennikarze są przyzwyczajeni do wizyt Jana Pawła II w ojczyźnie. Media skupiały się wówczas na nim. Tymczasem "Papież przyjeżdża do Polski, ale na ŚDM nie jest jedynym gościem", zaś Franciszek z pewnością nie byłby zadowolony, gdyby to jego postać umieszczano w centrum ŚDM.
Dlatego po pierwsze - jak podkreślił gość z Rzymu - warto słuchać młodych, ich świadectwa bycia chrześcijaninem w różnych częściach świata i tę właśnie "mozaikę Kościoła" warto przekazywać w swoich relacjach.
Po drugie, prof. de la Cierva zachęcał przedstawicieli mediów, by odrobili "pracę domową i dobrze poznali biografię papieża Franciszka. "Musimy dobrze się przygotować i wiedzieć, kim jest człowiek, który przyjeżdża do Polski" - przekonywał. Zarekomendował przy tym książkę brytyjskiego dziennikarza Austena Ivereigh'a pt. "Prorok" [ukazała się ona w Polsce w końcu ub. roku - KAI].
Jako trzecią radę, zalecił, aby dobrze poznać Kościół powszechny, bo Papież będzie poruszał w Polsce także tematy uniwersalne. Radził, by pokazywać także specyfikę Kościoła w Polsce, w tym jego dbałość o obronę życia.
Po czwarte, prof. de la Cierva zachęcał przedstawicieli mediów, by poznali wyzwania i problemy młodzieży, z którymi boryka się dziś młodzież na świecie. A te wyzwania na różnych kontynentach i krajach wyglądają odmiennie. Jako przykład podał sytuację w jego kraju - Hiszpanii, gdzie 50 proc. młodych przed 30. rokiem życia nie może znaleźć pracy. Inny problem to np. stosunek młodych do małżeństwa i przyczyny, dla których wybierają konkubinaty.
Piąta rada włoskiego profesora to dobre wykorzystanie czasu przed ŚDM i uzyskanie od organizatorów jak najwięcej potrzebnych informacji, bo - jak podkreślił - "potem będą bardzo zajęci". "Przewidźcie wszystko i pytajcie Organizatorów. Podczas ŚDM możemy spodziewać się wszystkiego" - mówił. Podkreślił także, by pamiętać o przepisach bezpieczeństwa i możliwych utrudnieniach logistycznych. Zachęcał, by dokonać selekcji wydarzeń i tematów, "bo jedna osoba nie może być we wszystkich miejscach". Dlatego trzeba polegać na pracy zespołowej. Przestrzegł także przed pokusą pracy tylko z centrum prasowego, i zachęcił, by być wśród ludzi.
Prof. Cierva zachęcał też dziennikarzy, by unikali pospiesznych porównań pomiędzy Franciszkiem a Janem Pawłem II.
Skomentuj artykuł