Franciszek: "Przyszłość Kościoła jest w Azji". Badania zaczynają to potwierdzać

(fot. Eric James Sarmiento (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / df

Buddyjska Birma (Mjanma) jest krajem, który daje Kościołowi najwięcej księży na świecie w stosunku do liczby katolików - taki wniosek wypływa z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Georgetown w Stanach Zjednoczonych.

W Birmie jest zaledwie 750 tys. katolików - 1 procent populacji. Tamtejszą wspólnotą kieruje jednak wyjątkowo dynamiczna postać: kard. Charles Maung Bo. Ma jasną wizję Kościoła jako siły pośredniczącej w budowaniu pokoju pomiędzy buddyjską większością, a licznymi mniejszościami. Być może to właśnie jego przykład inspiruje wielu birmańskich mężczyzn do poświęcenia życia Panu Bogu w Kościele.

W rankingu, zaraz po Birmie, uplasowała się Tajlandia, również buddyjski kraj, a następnie: Togo, Wietnam i Bangladesz. Innymi słowy, kraje o najwyższym stosunku nowych kapłanów do katolików znajdują się w Azji i Afryce. Jest to zaskakujące, bo przyzwyczailiśmy się myśleć o katolicyzmie jako o zjawisku europejskim. W końcu tylko 3 procent Azjatów to katolicy, a tylko w dwóch z 48 krajów Azji stanowią oni większość: na Filipinach i Timorze Wschodnim.

Zdaniem naukowców w nadchodzących stuleciach ogólny obraz Kościoła może się zmienić. "Przyszłość Kościoła jest w Azji" - to słowa, które usłyszał od papieża Franciszka kard. Luis Antonio Tagle z Manili. Niewykluczone, że w tym stuleciu pojawi się azjatycki papież. W minioną sobotę, 20 lipca, zakon dominikanów wybrał pierwszego azjatyckiego przełożonego generalnego w swojej 800-letniej historii, którym został Filipińczyk o. Gerard Timoner OP. Już teraz kraje o znacznych mniejszościach katolickich, takich jak Indie i Korea Południowa, wysyłają za granicę dużą liczbę misjonarzy. Być może w przyszłości księża posługujący w parafiach na Zachodzie będą w większości pochodzili z Azji i Afryki.

DEON.PL POLECA

Nowe badanie oczywiście nie odzwierciedla precyzyjnie stanu Kościoła w danym kraju. Na przykład Filipiny, które zajęły 95 miejsce wśród 108 narodów są jednym z najbardziej żywych i dynamicznych Kościołów na świecie, gdzie odprawia się wielkie Msze plenerowe, wysyłającym niezliczonych misjonarzy za granicę i dającym światu przywódców religijnych tej miary, co kard. Tagle. Ranking jednak mówi nam coś ważnego, pokazuje, że Kościoły w Azji rozkwitają ponad wszelkie oczekiwania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: "Przyszłość Kościoła jest w Azji". Badania zaczynają to potwierdzać
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.