"Gość Niedzielny" obchodzi 90 lat istnienia

Gość niedzielny, rocznica 90 lat istnienia
Piotr Sudoł

Mija 90 lat od wydania pierwszego numeru "Gościa Niedzielnego". Z tej okazji dzisiaj na rynku pojawiło specjalne powiększone wydanie tygodnika.

Tygodnik został założony przez ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski, w odpowiedzi na potrzeby Ślązaków po okresie I wojny światowej, powstaniach i plebiscycie, gdy konflikt narodowościowy podzielił lokalną społeczność.

Początkowo "Gość" docierał do rodzin na Górnym Śląsku. Z czasem swym zasięgiem obejmował coraz więcej parafii, a pod koniec lat trzydziestych posiadał już spory nakład oraz stałą grupę czytelników. W czasie II wojny światowej wydawanie tygodnika zostało zawieszone. W okresie powojennym działalność została wznowiono, jednakże w latach komunizmu GN borykał się z różnymi trudnościami, dot. np. przydziału papieru czy cenzury.

DEON.PL POLECA

Dzisiaj, po dziewięćdziesięciu latach, "Gość Niedzielny" jest największym tygodnikiem opinii w Polsce. Przez ten czas przez redakcję przewinęło się wiele znakomitych osób współtworzących czasopismo. "Gość Niedzielny" wielokrotnie w swojej historii zmieniał wygląd zewnętrzny (format, szatę graficzną, jakość papieru), aby w coraz doskonalszy sposób towarzyszyć swoim wiernym Czytelnikom. Obecnie pismo ma objętość 100 stron z dodatkiem telewizyjnym. Do wydania ogólnego w 19 diecezjach załączane są ośmiostronicowe dodatki diecezjalne. Zespół "Gościa Niedzielnego" tworzy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce, w tym dziennikarze pracujący w 19 oddziałach diecezjalnych. Od kilku lat "Gość Niedzielny" jest coraz chętniej kupowanym pismem i zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży wśród tygodników opinii. Jego średnia sprzedaż ogółem w lipcu 2013 (ostatnie dane ZDKP) wyniosła ponad 134 tys. egzemplarzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Gość Niedzielny" obchodzi 90 lat istnienia
Komentarze (1)
P
PO
19 września 2013, 10:40
„W związku z informacjami podawanymi w różnych mediach o rzekomym zniknięciu ponad pół miliona złotych z kont Radia Maryja i Ojca Tadeusza Rydzyka oświadczamy: Konto, o którym mowa, to rachunek inwestycyjny Radia Maryja, a nie Ojca Tadeusza Rydzyka w biurze maklerskim, na którym były zdeponowane Świadectwa Udziałowe NFI podarowane przez słuchaczy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami później zostały zamienione na akcje. Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do popełnienia przestępstwa. Jakaś nieznana osoba podszyła się pod uprawioną osobę i dokonała kilku transakcji na tymże rachunku. W związku z zaistniałą sytuacją  została powiadomiona prokuratura i inne organy państwa. Dziwi natomiast fakt, że ta sprawa przeciekła do mediów w czasie toczącego się postępowania. Przestępca czy przestępcy będą mogli zacierać ślady. Pytanie: gdzie nastąpił przeciek i w jakim celu? Wydaje się również, że jest to następna próba poderwania zaufania do Radia Maryja i jego założyciela O. Tadeusza Rydzyka. Zaistniałą sytuację uznajemy za kolejną falę walki z wolnymi, niezależnymi mediami i odbierania dobrego imienia ludziom Kościoła. Zwracamy uwagę, że to kolejne uderzenie następuje w czasie zabiegania Telewizji Trwam o miejsce na cyfrowym multipleksie” – glosi tekst, podpisany przez o. Jana Króla CSsR.