"Gość Niedzielny" obchodzi 90 lat istnienia
Mija 90 lat od wydania pierwszego numeru "Gościa Niedzielnego". Z tej okazji dzisiaj na rynku pojawiło specjalne powiększone wydanie tygodnika.
Tygodnik został założony przez ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski, w odpowiedzi na potrzeby Ślązaków po okresie I wojny światowej, powstaniach i plebiscycie, gdy konflikt narodowościowy podzielił lokalną społeczność.
Początkowo "Gość" docierał do rodzin na Górnym Śląsku. Z czasem swym zasięgiem obejmował coraz więcej parafii, a pod koniec lat trzydziestych posiadał już spory nakład oraz stałą grupę czytelników. W czasie II wojny światowej wydawanie tygodnika zostało zawieszone. W okresie powojennym działalność została wznowiono, jednakże w latach komunizmu GN borykał się z różnymi trudnościami, dot. np. przydziału papieru czy cenzury.
Dzisiaj, po dziewięćdziesięciu latach, "Gość Niedzielny" jest największym tygodnikiem opinii w Polsce. Przez ten czas przez redakcję przewinęło się wiele znakomitych osób współtworzących czasopismo. "Gość Niedzielny" wielokrotnie w swojej historii zmieniał wygląd zewnętrzny (format, szatę graficzną, jakość papieru), aby w coraz doskonalszy sposób towarzyszyć swoim wiernym Czytelnikom. Obecnie pismo ma objętość 100 stron z dodatkiem telewizyjnym. Do wydania ogólnego w 19 diecezjach załączane są ośmiostronicowe dodatki diecezjalne. Zespół "Gościa Niedzielnego" tworzy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce, w tym dziennikarze pracujący w 19 oddziałach diecezjalnych. Od kilku lat "Gość Niedzielny" jest coraz chętniej kupowanym pismem i zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży wśród tygodników opinii. Jego średnia sprzedaż ogółem w lipcu 2013 (ostatnie dane ZDKP) wyniosła ponad 134 tys. egzemplarzy.
Skomentuj artykuł