Gospodarcza i humanitarna tragedia Grecji

KAI / slo

Grecja zmaga się z kryzysem humanitarnym i wzrastającym rasizmem - alarmują międzynarodowe organizacje Kościelne. "Unia Europejska otrzyma 10 grudnia Pokojową Nagrodę Nobla - to wyróżnienie odnosi się do każdej generacji, która budowała w Europie trwały pokój.

Jednak gospodarcza i humanitarna tragedia Grecji jest dla Unii Europejskiej wyzwaniem, aby ofiarowała ona pokój przyszłym pokoleniom" - czytamy w liście sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów pastora Olava Fykse Tveita i sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), pastora Guy Liagre skierowanego do UE i jej instytucji.

DEON.PL POLECA

Pastorzy Fykse Tveit i Liagre w listopadzie odwiedzili Ateny, gdzie spotkali się przedstawicielami władz i Greckiego Kościoła Prawosławnego. Obaj wezwali do sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kryzysu w Grecji.

"Pokojowa Nagroda Nobla wiele mówi o tym, czym jest Europa a odpowiedź na grecki kryzys pokaże, czym Europa będzie w przyszłości" - napisali duchowni. W liście zwracają uwagę na wzrost bezrobocia wśród młodych w całej Europie, a szczególnie w Grecji, gdzie ponad 50 proc. ludzi młodych jest bez pracy i z niewielkimi nadziejami na przyszłość. Ponadto w Grecji poważnie zagrożone są podstawowe służby humanitarne, jak opieka zdrowotna a nawet utrudniony jest dostęp do lekarstw. Równocześnie kraj ten obarczony jest coraz większym ciężarem "bramy wjazdowej do Europy" przyjmując na swoje terytorium wielu migrantów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji.

"Naród grecki nie może być izolowany. Nadszedł czas zrozumienia i solidarności a nie podziału i oskarżeń" - podkreślili pastorzy Fykse Tveit i Liagre. Ich zdaniem kryzys jest również szansą dla UE, aby pozostała wierna swoim podstawowym zasadom socjalnej i gospodarczej solidarności, które są tak ważne dla zapewnienia trwałego pokoju w Europie i na świecie.

Sekretarze ŚRK i KEK zwrócili uwagę, że w całej Europie obarcza się Grecję odpowiedzialnością za kryzys, gdy tymczasem odpowiedzialność za obecną sytuację: ponoszą obie strony UE i Grecja - "kredytodawca i kredytobiorca". "Apelujemy do UE, aby nie widziała kryzysu, jako kryzysu Grecji, lecz jako kryzys europejski" - napisali w liście.

Pastorzy wskazali na historię Europy, która uczy, że kryzysy finansowe mają zawsze wymiar socjalny i humanitarny, który może doprowadzić do kryzysu politycznego. "Wspólnie z Greckim Kościołem Prawosławnym poważnie traktujemy polityczne i społeczne skutki wzrostu rasizmu i ekstremizmu w kraju. To są burzowe chmury na horyzoncie, które nie mogą być ignorowane albo które można usunąć" - czytamy w liście.

Na zakończenie Światowa Rada Kościołów i Konferencji Kościołów Europejskich "zapewniają o swej gotowości wsparcia dla UE i greckiego narodu we wszystkich próbach rozwiązania kryzysu na płaszczyźnie finansowej, humanitarnej, moralnej, politycznej i duchowej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gospodarcza i humanitarna tragedia Grecji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.